KUNT U MIJ DE WEG NAAR SVEAPARKEN WIJZEN, MENEER? Henk Slechte 243 Musis van dat gehobby ook nog van uitheemse namen gaat voorzien. Hoe gaat de kersverse Sveaparker straks de gasten op zijn housewarming party, die zo graag laten merken dat ze cultuurvreters zijn en hem terloops een compliment maken voor zijn straatnaam, uideggen dat Hjalmar Frerik Elgérus Bergman (1883- 1931) geen filmer was, maar een in Zweden veel gelezen schrijver? Ernstiger is wat ongetwijfeld zal gebeuren als een bewoner van de Landskronaborg via zijn mobieltje en in zijn beste Zweeds de politie probeert door te geven dat er een tegenover de straatnaamcommissie die er nota bene helemaal voor naar de bibhotheek was geweest. Dat was een beetje schijnheilig van de burgemeester, want de straatnaam commissie had zelf het gebruik van Zweedse namen afgeraden en gepleit voor namen die het landelijke karakter van Kethel zouden benadrukken. Dat mocht niet van de Zweedse wethouder en omdat het college nu eenmaal de dienst uitmaakt, was de commissie met loyale maar frisse tegenzin op zoek gegaan naar welluidende Zweedse Schiedam heeft de landelijke pers weer eens gehaald. Zoals gewoonlijk belooft dat weinig goeds. Ditmaal heeft het Algemeen Dagblad Nederland op 25 mei 2000 giechelend laten weten dat het college van burgemeester en wethouders de gemeenteraad heeft verrast met een lijst straatnamen voor de nieuwe wijk Sveaparken, die de raads leden niet kunnen herkennen, schrijven of uitspreken. Dat krijg je ervan als je wethouders de ruimte geeft hun buiten landse liefhebberijen bot te vieren in de stadsontwikkeling en dan het resultaat inbreker in zijn huis zit.Voordat de agent die straatnaam fonetisch heeft opgeschreven, is de inbreker er al met de Ikea-meubelen vandoor. Nog erger wordt het, als op zaterdagavond de bbq het Zweedse hout doet vlamvatten. Tegen de tijd dat de centralist van de brandweer begrijpt dat er naar de Fjelddal moet worden uitgerukt, is het huis al tot de grond toe afgebrand. De burgemeester rook kennelijk onraad, want hij vroeg de volksvertegenwoor digers vooral geen andere namen voor te stellen. Dat zou niet elegant zijn namen die de raad vervolgens niet wilde. Zo heeft de straatnaamcommissie, zij het met het politieke pistool op de borst, gezondigd tegen de heilige principes van de straatnaamgeving. Een straatnaam moet immers voor hulp verleners herkenbaar, schrijfbaar en uitspreekbaar zijn, teneinde de bereik baarheid van de straat zo groot mogelijk en de kans op ongelukken zo klein mogelijk te maken. De Zweedse namen op de groslijst zijn van alles maar nu juist niet herkenbaar -of het moest zijn dat iedereen kan aanvoelen dat het Zweedse namen zijn- schrijfbaar en

Musis | 2000 | | pagina 243