INHOUDSOPGAVE 1 2 3 8 28 ?3 31 1 VOORWOORD 17 11 ai t mm;:: ws 1 1. Voorwoord 2. Inleiding 3. Water: vriend en vijand 4. De oudste waterstaatkundige werken 5. Middeleeuwse waterhuishouding 6. De illegale Maastol 7. Boeren op het droge 8. De oudste sluizen vanVlaardingen 9. Maling aan water 10. Hoog water inVlaardingen 11 .Vloedstenen 12. Het oude Hoogheemraadschap van Delfland Arie Ouwendijk Tim de Ridder Tim de Ridder Tim de Ridder Bert van Bommel Tim de Ridder Frits van Ooststroom Jeroen P. ter Brugge Arie van der Hoek Tim de Ridder en Erika Verloop Max Thurmer Bert Klapwijk 13. Het nieuwe Hoogheemraadschap van Delfland 14. Van waterput naar waterdruk 15. Water en vuur 16. De Oude Haven 17. Een brug naar het verleden 18. De 'Kaymeester' 19. De Stadskraan 20. De Vulcaanhaven 21.Vlaardingse fuiken 22Watervertier 23. Een prehistorische drenkeling 24. Watersport 25.Venster aan de Maas: het Delta Hotel 26. Colofon/bronvermeldingen 0b 4 ff j 4» Hoogheemraadschap van Delfland Harm Jan Luth en Tim de Ridder C.WVerhulst Matthijs A. Struijs Matthijs A. Struijs Kees Schrieks Max Thurmer Jan Keizcrwaard Tim de Ridder Jan Anderson Tim de Ridder B.A. Brouwer Harm Jan Luth I H U'. Cl, OR In dit boekje treft u een veelheid van informatie aan over het thema van de Open Monumentendag 2000 ('Nederland-Waterstaat'), die ook inVlaardingen op zaterdag 9 september van 10.00 tot 17.00 uur haar invulling krijgt. Een aantal deskundige schrijvers heeft - elk op eigen vakgebied - dat landelijke thema benaderd en daarover veel wetenswaardigs aan het papier toevertrouwd. Anders dan in onze twee voorgaande publicaties (1998: restauratie; 1999: monumentaal groen) is deze uitgave nu in samenwerking met het blad Musis geproduceerd. Als los inlegvel is op de Open Monumentendag een vouwblad verkrijgbaar, waarop de activiteiten en opengestelde monumenten zijn afgedrukt. Houdt ook de kranten in de gaten en luistert naar Omroep Vlaardingen. We hopen van harte dat u van de geboden gelegenheid gebruikmaakt en aan de uitnodiging 'OPEN' gehoor zult geven. U zult er niet alleen de 'bewoners' en de organisatie van deze dag een groot plezier mee doen, maar ook uzelf een onvergetelijke dag bezorgen! De kerngroep (Bert van Bommel, Harm Jan Luth, Arie Ouwendijk en Tim de Badder) heeft met veel plezier aan de voorbereiding gewerkt en dankzij de medewerking van velen (onder anderen de eigenaren/ bewoners van de verschillende monumenten en de leden van het Serviceteam VW Vlaardingen) vertrouwen we erop dat het opnieuw een geslaagde Open Monumentendag zal worden. Arie Ouwendijksecretaris Werkgroep Open Monumentendag Vlaardingen. NB: Ook op de website 'www.openmonumenten- dag.nl' treft u veel (landelijke) informatie aan, evenals in het speciale Open Monumentendag-magazine, dat vanaf 1 september verkrijgbaar is. Op Open Monumentendag 2000 wordt in Vlaardingen ook aandacht gegeven aan het 350-jarig jubileum van het Vlaardingse Stadhuis. Behalve een tentoonstelling op 9 september 2000 in de Oude Hal van het Stadhuis, is er naar aanleiding van dat heuglijke feit een lezing (in woord en beeld) over de ontstaansgeschiedenis van het oude Stadhuis door Matthijs A. Struijs op 5 september 2000 in de Burgerzaal van het Stadhuis. MUSIS september 2000, jaargang 6, no. 8 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede gebied van cultuur en samenleving in Schiedam/Vlaardingen en de regio. Uitgegeven door Stichting MUSIS Schiedam. Redactie: Sjef Henderickx, Henk Horsten, Bert van Kan, Kor Kegel, Auke Pol, Tim de Ridder, Henk Slechte, Arij Maarleveld, voorzitter Eindredactie: Hans van der Sloot Redactie- en administratie: Broersvest 75-77, 3111 ED Schiedam, tel./fax. 010 - 4735518 Abonnementen: Door telefonische opgave en storting van Hfl. 53,- (jaarabonnement 2000) op rekeningnummer 81.33.79.555 VSB-bank onder vermelding van 'Musis'. Opzeggingen schriftelijk 2 maanden voor beëindiging abonnementsperiode. Advertentie-exploitatie: de Hollandse OndernemingVOF Zetwerk en lithografie: DTPiet Gouda Druk: Drukkerij Mercator Schiedam 251 Musis

Musis | 2000 | | pagina 251