13. HET s =3 C3 5 Cl Uj Cl. Q Het Hoogheemraadschap van Delfland is een waterschap. Een overheidsinstelling die in haar gebied, dat zich uitstrekt van Hoek van Holland tot Wassenaar en van Zoetermeer tot Schiedam, zorgt voor de uitvoering van de volgende taken: bescherming tegen buitenwater (waterkeringstaak van zeewering en rivierwaterkering), handhaving van het juiste waterpeil (waterbeheersingstaak in boezemwateren en polders), zorg voor schoon oppervlaktewater (waterkwaliteitstaak) en voor het beheer en onderhoud van een aantal kleinere wegen. Het gebied van het Hoogheemraadschap van Delfland beslaat een oppervlakte van 41.000 hectare waar 1,25 miljoen mensen wonen en werken.Verder zijn er 40.000 bedrijven gevestigd. Delfland is één van de meest dichtbevolkte en geïndustrialiseerde gebieden van Nederland met intensieve tuinbouw en veeteelt. Bij Delfland werken ruim 345 medewerkers, waarvan tweederde bij de technische dienst en eenderde bij de administratieve dienst. Het hoofdkantoor is Rioolzuiveringsinstallatie 'De Groote Lucht' te Vlaardingen, 1994. IFotoHoogheemraadschap van Delfland) gevestigd in Delft. In het kader van de waterkwaliteitstaak heeft Delfland de zorg voor de waterkwaliteit van het oppervlaktewater (sloten, vaarten, boezemwater). De Wet Verontreiniging Oppervlaktewater (WVO) vormt de basis van deze beheerstaak. Delfland zorgt ervoor dat het industrieel- en huishoudelijk afvalwater in daarvoor ingerichte rioolwaterzuiveringsinstallaties wordt gezuiverd. De rioolzuiveringsinstallatie De Groote Lucht in Vlaardingen zuivert het water in het zuidelijke deel van Delfland. Door de verstedelijking en industrialisatie werd de natuur danig verstoord en het milieu aangetast door vervuiling van lucht, bodem en water. Aanvankelijk werd het afvalwater geloosd op sloten, vaarten, boezemwater, rivieren en de zee. Onze wateren raakten steeds meer vervuild. Diverse gemeenten binnen het gebied van Delfland hadden reeds maatregelen getroffen door het bouwen van rioolzuiveringsinstallaties voor het afvalwater van hun dorpskernen. De gemeenten gelegen aan rivier of zee pompten hun rioolwater direct in het buitenwater. Dit was een kwalijke zaak waar een einde aan moest komen. Eind 1974 droeg het provinciaal bestuur van Zuid-Holland de water kwaliteitstaak over aan de waterschappen met het doel de kwaliteit van het oppervlaktewater en het afvalwater te handhaven of te verbeteren. Het afvalwater moet hiervoor in een rioolzuiverings installatie verwerkt worden voor een verantwoorde lozing op het oppervlakte water. De bestaande rioolzuiverings installaties met de bijbehorende persgemalen en leidingsystemen werden geleidelijk aan Delfland overgedragen. Op voorstel van het College van Gedeputeerde Staten van Zuid- Hofland besloten de waterschappen dat het afvalwater in de regio Rotterdam gesaneerd moest worden en wel vóór 1 januari 1985. De waterschappen in die regio hebben daarom drie installaties gebouwd: (1) Kralingse Veer (ten oosten van Rotterdam), (2) een ondergrondse installatie in de Dokhaven en (3) De Groote Lucht in Vlaardingen. Een andere bijdrage tot verbetering van de waterkwaliteit levert het vergunningenbeleid en de kosten die de vervuiler moet betalen voor zijn vervuiling. Een lozingsvergunning is verplicht en hierin kunnen dan ook voorwaarden gesteld worden aan de hoeveel heid en samenstelling. Kwik- en cadmium- verbindingen zijn verboden en ander milieugevaarlijke stoffen mogen slechts in geringe mate geloosd worden. Het vergun ningenbeleid en de verontreinigingsheffing maken het mogelijk de waterverontreiniging aan de bron te bestrijden door onder andere procesaanpassingen van bedrijven. Afvalwaterzuivering is niet meer of minder dan helpen van de natuur. De natuur beschikt over allerlei organismen die water schoon en gezond maken, maar door de hoge vuilbelasting is het zelfreinigend vermogen van het oppervlaktewater onvoldoende. We moeten de natuur een handje helpen met rioolzuiveringsinstallaties, waar het vuile water eerst gezuiverd wordt voordat het aan de natuur wordt brengen. De bestaande rioolzuiverings installaties in de gemeenten De Lier en Maasland zijn hierdoor opgeheven. Het wordt opgenomen in het uitgebreide reinigingsproces. De installatie De Groote Lucht is in 1982 in bedrijf genomen en is van 1995 tot 2000 aangepast om aan de huidige verscherpte lozingseisen te kunnen voldoen. De aangescherpte lozingseisen zijn gesteld, door de Minister van Verkeer en Waterstaat, voor een vermindering van het lozen van eutrofiërende stoffen. Dit zijn bemestende stoffen zoals stikstof en nitraat, die bijdragen tot een sterke groei van algen en planten in het oppervlaktewater. Delfland voert het afvalwater via een net van 28 kilometer rioolpersleiding en zes rioolpersgemalen naar het ontvangstation van de zuiveringsinstallatie. Binnen acht uur nadat een inwoner van de gemeente de stop uit het bad heeft getrokken, is het vuile water bij De Groote Lucht aangekomen. Hoogheemraadschap van Delfland Musis 268 teruggegeven. In veel gemeenten, vooral in de centra met hun dichte bebouwing, is naast de huisriolering ook het zogenaamde verhard oppervlak, dat wil zeggen wegen, straten, pleinen en daken, aangesloten via straatkolken en regenpijpen op het rioolstelsel. Daarom vindt ook een deel van het regenwater zijn weg naar de rioolzuiveringsinstallaties. Bij een forse bui wordt de stroom rioolwater dan ook wel drie keer zo groot als op een droge dag. Met de bouw van de rioolwaterzuiverings installatie De Groote Lucht zijn de gemeenten, De Lier, Maasland, Maassluis, Schiedam en Vlaardingen hierop aangewezen voor de zuivering van hun afvalwater. De gemeenten hebben de taak om al hun afvalwater via een rioolstelsel te verzamelen en naar een centraal punt te Rioleringswerkzaamheden in de Kuiperstraat, 1995.1FotoJ. van der Heul)

Musis | 2000 | | pagina 268