li. 3E STADSKRAAN Op 26 oktober 1996 werd aan de Westhavenkade, voor het Visserijmuseum, een replica van de oude stadskraan in gebruik genomen. De geschiedenis van de stadskraan gaat terug tot in 1625. In dat jaar werd naar het ontwerp van Claes Pietersz. op de voormalige scheepswerf van Cors Jansz. van Noort de oudst bekende stadskraan vanVlaardingen gebouwd. Dit is ongeveer ter plaatse van de voormalige scheepswerf van Figee in de Havenstraat, tegenover de Smidssteeg. De volgende kraan werd in 1643 op de Westhavenplaats gebouwd, iets ten zuiden van het gebouw van de Generale Bank (tegenwoordig Fortis Bank), tegenover de Kraansteeg.Waar was de kraan voor bedoeld? Als men plaatjes van oude scheepswerven langs de Oude Haven bekijkt, dan zult u zien dat er op de toenmalige scheepswerven geen zwaar materieel staat. Tevens zult u op die plaatjes ook geen kraan tegenkomen. Om de masten in de schepen te tillen werden ze, nadat ze van de werf waren afgelopen, versleept naar de stadskraan om daar de mast erin te laten hijsen. Bovendien hadden de schepen die zowel in de zomer als in de winter voor de visserij uitvoeren zomer- en wintermasten. De stadskraan werd ook voor het wisselen van deze masten gebruikt. Daarnaast deed de kraan dienst om beschadigde vleten of andere zware lasten uit schepen te hijsen. Na verloop van tijd was de kraan toe aan vervanging. Dit gebeurde in 1643, 1715, 1749, 1815 en 1858. In 1857 had de gemeente besloten om in plaats van een houten kraan ditmaal een ijzeren exemplaar te plaatsen, die, naar men vermoedde, ook minder onderhoudsgevoelig zou zijn. Na veel problemen besloot men echter toch maar weer een houten kraan aan te schaffen. Na nog geen twintig jaar bleek de houten kraan wederom aan vernieuwing toe en dus... dit keer een ijzeren kraan. In tegenstelling tot de houten kraan, waarbij men circa 16 mensen nodig had om te draaien, dacht men bij de ijzeren kraan met drie man toe te kunnen. Helaas werd er gekozen voor een grondige reparatie van de uit 1858 daterende houten kraan. Uiteindelijk ging in 1908 de kogel door de kerk en werd er echt een ijzeren kraan gekocht. Deze deed dienst tot 1939. De bouw van de kraan bij het Visserijmuseum, naar de laatste houten kraan uit 1858, is begonnen in april 1995. Begin 1994 bezocht een deskundige delegatie de koninklijke bossen ten noorden en oosten van Parijs om een aantal bomen te keuren. Bij elkaar waren zeven bomen nodig om de zeventien meter hoge kraan te bouwen. Voor de kraanarm liet men het oog vallen op een eeuwenoude eik, die nabij Versailles is gegroeid. Door Rob Batenburg, een molenbouwer uit Schiedam, is in handwerk een schitterend resultaat tot stand gekomen, dat de moeite van het bekijken waard is. Deze kraan kan ook echt werken. Bij evenementen wordt de kraan gedraaid door vrijwilligers, hetgeen, afhankelijk van de last, dikwijls zwaar werk is. Dus alleen geschikt voor kranige mensen! Max Thurmer 281 Musis Boven: De oude houten kraan aan de Westhavenplaats (1858-1909), 1908. (Foto: Jac. Niestadt; collectie Stadsarchief Vlaardingen) Onder: De nieuwe ijzeren kraan aan de Westhavenplaats (1910-1939), 1910. (Collectie Stadsarchief Vlaardingen)

Musis | 2000 | | pagina 281