Fmt 21. VLA, EN 1 m i mmm g i •v.- Mmmi Frans Swarttouws' Havenbedrijf Laurenshaven en Vulcaanhaven. Alleen de naam Aegir bleef nog enkele jaren bestaan, hoofdzakelijk voor het lossen van lijnboten. In hezelfde jaar werd ook de werf van I.S. Figee opgekocht door H.YO.. Figee was de enige scheepswerf uit de Havenstraat die verhuisd was naar de Koningin Wilhelminahaven, alwaar lange tijd twee drijvende dokken van deze firma functioneerden. Deze dokken verhuisden in 1969 naar de Vulcaanhaven, waar ze een welkome aanwinst waren voor H.VO. Dat de Vulcaanhaven veel betekend heeft voor Vlaardingen staat onomstotehjk vast. Rond 1970 werkten daar circa 1.500 mensen. Dat Vlaardingen de derde havenstad van Nederland was, was vooral aan de Vulcaanhaven te danken. In de naoorlogse jaren bezochten jaarlijks meer dan 1.000 zeeschepen, van coasters tot bulkcarriers van 60.000 ton, en meer dan 4.000 binnenvaartschepen deze haven. Zeelieden uit Duitsland, Engeland, Zweden, Noorwegen, Italië, Griekenland, Rusland om er maar enkele te noemen, alsmede de schippers van de binnenvaart, waren graag geziene gasten voor de middenstand van Vlaardingen. Zij vervoerden ertsen, kolen, piekijzer, buizen, fosfaten, bauxiet, schroot, kaolin, ja zelfs vee, zoals koeien, varkens en schapen via deze haven. De laatste jaren heeft de scheepvaart zich, zowel in Rotterdam als in Vlaardingen, met name in verband met diepgang en milieuoorzaken verplaatst naar de Europoort. Dit is voor de bemanning van zee- en rivierschepen en voor de mensen in de genoemde steden een gemis. Van 1945 tot 1989 mocht ik werken in de Vulcaanhaven. In die tijd passeerden 31.659 zeeschepen, 120.336 rivierschepen en werden 158.604.174 machinale tonnen verwerkt. En dat allemaal, omdat Vlaardingen aan het water lag. Jan Keizerwaard De visserij kent al een hele lange geschiedenis. Reeds aan het einde van het Mesohthicum (Midden Steentijd) maakten rondtrekkende jagers en verzamelaars gebruik van fuiken, zoals bhjkt uit diverse fragmenten van fuiken die gevonden zijn bij archeologisch onderzoek. Bij archeologisch onderzoek in deWestwijk (1959-1964) door de universiteit van Amsterdam werden de restanten ontdekt van twee fuiken uit de Vlaardingen-cultuur. Deze fuiken kunnen gedateerd worden in de periode 2900 tot 2600 voor Chr. en behoorden destijds tot de oudste fuiken van Nederland. Eén fuik werd aangetroffen op de bodem van een kreek tussen een heleboel palen. Het is niet ondenkbaar dat deze fuik onderdeel heeft uitgemaakt van een zogeheten visweer. De kreek stond immers in verbinding met de Maas en was zodoende onderhevig aan getijdewerking. Bij hoogwater zwommen er steuren, en ook andere vissen, het achterland in. Bij laag water was de terugweg door de Vlaardingen-mens geblokkeerd doordat zij de kreek afsloten door het plaatsen van palen, netten of fuiken. Op deze manier kon men op zeer eenvoudige wijze vis vangen. In de kreekbedding zijn dan ook resten aangetroffen van tenminste tientallen, zo niet honderden steuren. Vandaar dat men de Vlaardingen-mens in de pers ook wel afschilderde als kaviaareter. Eén van de twee Vlaardingse fuiken is destijds geconserveerd, hetgeen ook zeer bijzonder genoemd mag worden, aangezien de converseringstechniek destijds nog in de kinderschoenen stond en het conserveren daarom niet eenvoudig was. In aanmerking genomen dat steuren wel. enkele meters groot kunnen worden, zal de fuik bedoeld zijn voor de vangst van kleinere vissoorten. Waarschijnlijk viste men op aal, baars en diverse karperachtigen. De ouderdom van de Vlaardingse fuik is overigens overtroffen door een wel heel bijzondere ontdekking bij Bergschenhoek. Daar werd op een veeneilandje met daarop een klein mesohtisch kampement de resten gevonden van maar hefst zeven verschillende fuiken. Deze kunnen rond 4200 voor Chr. worden gedateerd en zijn daarmee ruim duizend jaar ouder dan de Vlaardingse fuiken. In 1999 werd bij het archeologische onderzoek op de locatie 'Zwarte Paard' aan het Buizengat in de havenvulling een complete fuik aangetroffen die in de tweede helft van de veertiende eeuw gedateerd kan worden. De fuik die op een graafzaterdag van Helinium aan het licht kwam, is op deskundige wijze door de leden van de archeologische werkgroep gehcht, wat gezien de zwaarte en omvang van het geheel geen eenvoudige opgave zal zijn geweest. Vervolgens werd de fuik voorzichtig van het bovenliggende modder ontdaan waarna deze zo spoedig mogehjk naar het archeologisch conserveringsbedrijf Archeoplan is overgebracht om het geheel te laten vriesdrogen. De fuik is gemaakt van éénjarige wilgentakken en voor de dikkere staken is gebruik gemaakt van tweejarige wilgentakken.Vergehjkbare fuiken werden tot voor kort rond het IJsselmeer en de Zuid-Hollandse eilanden gebruikt voor de palingvangst. In dit geval is het aardig om nog even iets dieper in te gaan op de plaats van de vondst. De fuik is niet ver van de Vlaardinger Driesluizen gevonden. Niet iedereen mocht vroeger zomaar gaan vissen. Net als nu voor het vissen een vergunning noodzakelijk is, was dat vroeger niet anders. Het recht op visserij was van oorsprong een grafelijk recht. Bij de aanleg van de Vlaardinger Driesluizen aan de Kortedijk ontving de ambachtsvrouwe, Willeme van Wateringhe, het recht op visserij voor de sluizen in erfleen uit handen van graaf Aelbrecht van Beieren. De ambachtsvrouwe zal niet zelf het visserijrecht hebben uitgeoefend, maar dit in pacht hebben gegeven aan een groep vissers. Daarvoor ontving de ambachtsvrouwe een gedeelte van de visserij-inkomsten. Gezien de korte afstand tussen de plek waar de fuik is aangetroffen en de Driesluizen, is het heel goed mogehjk dat de fuik gebruikt is bij de sluizen. Overigens wordt al eerder dan 1388 melding gemaakt van visserij in Vlaardingen. Al in 1275 schenkt graaf FlorisV de visserij in alle wateren aan ambachtsheer Gerard van der Wateringhe. Tim de Ridder Onder de tekst Reconstructie van een fuik die zowel vergelijkbaar is met die uit de Vlaardingen-tijd als die uit de Middeleeuwen. (Bron: Louwe Kooijmans, 1985, p.94) O -O CD 0 5 c: CTi In het midden, tussen de palen, ligt de fuik uit de Vlaardingen- cultuur. (Bron: Wind, 1973) Op de locatie het Zwarte Paard komt een veertiende-eeuwse fuik aan het licht (Foto: Helinium/VLAK) 283 Musis Vlaardingen)

Musis | 2000 | | pagina 283