24, WATERSPORT Van oudsher zocht men al met bootjes vertier op het water. Dat dit soms ook illegaal gebeurde, blijkt uit een verbod dat in 1613 door hetVlaardingse stadsbestuur werd uitgevaardigd. Boeren uitVlaardinger- Ambacht die op zondag met hun bootjes in Vlaardingen naar de kerk gingen met hun gezin, of doordeweeks hun voedselproducten naar de markt brachten, kwamen namelijk bij hun terugkeer vaak voor onaangename verrassingen te staan. Allerlei grapjassen, van klein tot groot, bleken met hun bootjes aan het spelevaren te zijn in de Waal of in de Biersloot! De genoemde verordening uit 1613 stelde hier paal en perk aan. Wel legaal was enkele eeuwen later, op 28 november 1931, de oprichting van de Watersportvereniging Vlaardingen (WSV), die respectievelijk op 9 mei 1935 en 14 november 1961 koninklijke goedkeuring verwierf. In de Spoorhaven werd in het vooijaar van 1932 een aantal palen geheid waaraan vlotten werden bevestigd, hetgeen plaats bood aan 12 schepen, terwijl ter plaatse in 1946 tot uitbreiding werd overgegaan. In de winterberging van de schepen werd voorzien door het huren van de (latere) fietsenloods achter 'het Platje', van visserijpakhuizen aan de Koningin Wilhelminahaven en tenslotte van deVishal. De Spoorhaven werd in 1955 door de gemeente gedempt, waardoor het inmiddels tot 60 opgelopen aantal schepen, zijn ligplaats kreeg aan de Oosthavenkade. Na overleg met de gemeente werd in het Buizengat een voorziening getroffen. Aangezien het aantal bedrijven aan het Buizengat in de loop der jaren afnam, werd Pleziervaart in één van de Vlaardingse vlieten, circa 1960. (Foto: Japin, collectie Stadsarchief Vlaardingen) hier ook een winterberging gecreëerd op het terrein van de voormalige scheepswerf 'Samenwerking', waarbij tevens dankbaar gebruik werd gemaakt van een nog aanwezige giek van de werf en een gehuurde rijdende kraan. Het beheer van de jachthaven werd omstreeks 1961 door de Vereniging van de gemeente overgenomen en dankzij de inzet van de leden werd de jachthaven aanmerkelijk verbeterd. In 1973 moest de Vereniging weer verhuizen, nu naar de plek waar zij thans gevestigd is, aan de Oosthavenkade, waar wethouder Kloots in juni 1973 de aanlegplaats officieel opende. Tevens werd door de aankoop van het voormalige binnenvaartschip 'Risico' De winterberging van de WSV in het Buizengat, 1976. (Foto: Arie Wapenaar: collectie Stadsarchief Vlaardingen) Musis 288

Musis | 2000 | | pagina 288