25. IR A/ AS: HET DELTA HOTEL Bouw van het Delta Hotel, waarbij de contouren van het zogeheten Kraaie(n)nest zich al aftekenen, 1954. ICollectie Stadsarchief Vlaardingen) een verenigingsaccomodatie geschapen waar men elkaar regelmatig kon ontmoeten. Het winterbergingsterrein aan het Buizengat werd in de loop der jaren steeds kleiner, omdat de gemeente steeds meer grond nodig had voor onder meer een parkeer terrein. Momenteel beschikt de Vereniging over een jachthaven in de Oude Haven met een accomodatie van 76 ligplaatsen (met de mogelijkheid tot een elektriciteitsaansluiting en het innemen van water) en het clubschip 'Risico'. De winterberging en de opslag van materialen en gereedschap bevinden zich nog steeds op het terrein en in de loods aan het Buizengat. In de afgelopen twee jaar zijn met eigen middelen en met behulp van diverse leden het loopdek en de uithouders geheel gerenoveerd en aangepast aan de eisen der tijd, onder andere door het plaatsen van elektriciteitspalen met verlichting en vier wandcontactdozen per paal. Ook werden de haspels voor de inname van water vernieuwd. Voor de verwarming van de 'Risico' werd overgegaan van olie op gas. De loopbrug van de Oosthavenkade naar de vlotten werd vernieuwd en op de vlotten werden brandblussers geplaatst. Het aantal leden mag volgens de statuten maximaal 152 zijn. De animo om lid van onze vereniging te worden, is echter vooral de laatste twee jaar dermate groot, dat wellicht een ledenstop moet worden ingesteld. Op de wachtlijst staat een groot aantal wat grotere schepen. Uitbreiding van het aantal ligplaatsen is dan ook hoogst noodzakelijk. Plannen hiervoor zijn in de maak. De clubaccomodatie is binnen korte tijd aan vervanging toe, niet alleen omdat opknappen een kostbare zaak wordt, maar ook omdat de belangstelling onder de leden tot het bijwonen van clubactiviteiten, zoals cursussen Vaarbewijs I en II, marifooncursussen, lezingen, openings- en sluitings-festiviteiten, mossel-avonden, klaverjas-avonden en dergelijke, dermate groot wordt, dat niet alle belangstellenden een plaats kan worden geboden. Aangezien de gemeente Vlaardingen plannen heeft het terrein rondom het Buizengat te bebouwen, zal de Vereniging daar verdwijnen. TVs alternatief voor de winterberging aldaar is de Vereniging met plannen gekomen een dok aan te schaffen voor het onderhoud van haar schepen. Dit dok komt, zoals de plannen nu liggen, aan de Oosthavenkade. Kortom, met plannen voor een nieuwe onderhoudsmogelijkheid voor de schepen, een uitbreiding van de jachthaven en een nieuwe clubaccomodatie, kan gezegd worden dat de oudste watersportvereniging van Vlaardingen een bloeiende en actieve vereniging is, die met hulp van de gemeente deze plannen moet kunnen realiseren. B.A. Brouwer secretaris WSV De stad Vlaardingen heeft veel beziens waardigs binnen haar grenzen, waarvan een flink deel van eerbied waardige - zo niet onvoorstelbare - ouder dom is. Maar ook de twintigste eeuw heeft wat dat betreft heel wat toegevoegd aan dat historisch-culturele erfgoed. Het onbe twistbare gegeven dat wat nu nieuw is later oud zal zijn, kan ons bij het ten volle beseffen van deze notie goed van dienst zijn. Wie kennisneemt van het hoofdartikel in het Historisch Jaarboek 1998 van de hand van Bert van Bommel, zal onder de indruk zijn van het aantal 'nieuwe monumenten' dat Vlaardingen rijk is. Onder die categorie kunnen we ook het Delta Hotel rangschikken, dat nu al in veel opzichten als bijzonder te duiden is. Nadat de Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken G.C. Marshall in juni 1947 zijn roemruchte rede hield, waarin hij een hulpprogramma voor - het door de Tweede Wereldoorlog verwoeste - Europa voorstelde, kwam zijn regering met 11,6 miljard dollar over de boeg. In december 1949 blijkt dat 7.000.000,- uit het fonds zal worden aangewend voor nieuwbouw, herstel en modernisering van Nederlandse hotels. Na vele Vlaardingse inspanningen, met name door burgemeester Mr. J. Heusdens, besluit de Minister van Economische Zaken in oktober 1951 dat Vlaardingen, naast Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Kampen, voor 500.000,- mag mee-eten uit de 'Marshall-ruif'! Van Vlaardingse zijde kon aannemelijk worden gemaakt dat een hotel in Vlaardingen voor het hele industriële gebied van de Nieuwe Waterweg van groot belang zou zijn. Dankzij de financiële hulp van de gemeente Vlaardingen, het plaat selijke (IKV) en het regionale bedrijfsleven en het onvolprezen Marshall-plan, kwam het hotel er dan ook. Na een bouw van bijna anderhalfjaar (bouwkosten 1,3 miljoen gulden) kon Staatssecretaris van Economische Zaken Veldkamp het hotel, in het bijzonder bestemd voor 'industrieel toerisme', op 31 maart 1955 openen. Architect Joost Boks, die onder andere ook het Nieuwe Matexkantoor aan deVulcaan- haven en enkele markante bouwwerken in Rotterdam ontwierp, was de bedenker van het gebouw dat zo wonderlijk fraai deels boven het water aan de Maasboulevard is gebouwd en de naam Delta Hotel kreeg. Het spreekt voor zich dat er op een dergelijke plek bijzondere eisen moesten worden gesteld aan de constructie. Ir. A. Aronson, 'één van de beste beton- constructeurs van Europa', zo lezen we in de Nieuwe Vlaardingse Courant van die dagen, werd hierbij ingeschakeld. Even zag het er naar uit dat de bouwers hun hand hadden overspeeld, want in het Rotterdams Parool van 31 maart 1956 wordt melding gemaakt van een grootscheepse reddingsoperatie met een groot aantal bokken. De zogenaamde olifantspoot die het boven het water gebouwde gedeelte van het Delta Hotel 289 Musis

Musis | 2000 | | pagina 289