COLOFON BRONVERMELDINGEN Luchtfoto van het Delta Hotel na de grote uitbreiding van 1978, circa 1978. (Collectie Stadsarchief Vlaardingen) draagt, zakte weg en moest versterking krijgen van nog vier poten. Edoch..., ook toen waren er al 1 april-grappen! Wel waar en vermeldenswaard in dit verband, is het geheim dat de eerste directeur (1955-1973) van het Delta Hotel, E.R. Horst, in het voorjaar van 2000 Q verklapte! De bouw van het hotel in het Uj water had volgens 'het boekje' nooit doorgang mogen vinden. Het is zijns g inziens niet dan aan de wissehng van de 72 wacht van verschillende ingenieurs bij q Rijkswaterstaat te danken, dat het bouwplan toch werd goedgekeurd, g Om te voorkomen dat een schip - er passeren er vele duizenden per jaar aanmeert aan de bar van het hotel, is vlak voor het terras in de rivier een enorm stootkussen aangebracht, dat overigens al in de lente van 1957 moest worden versterkt. Dat deze voorziening en ook de afgesloten aanvaringsverzekering voor het Delta Hotel geen overbodige luxe zijn, bleek in 1963 toen een tanker muurvast kwam te zitten op het stootkussen. Oorspronkelijk telde het Delta Hotel 24 tweepersoonskamers, een café restaurant, enkele dinerzalen en een bar. Al vrij snel bleek het hotel te klein om de groeiende stroom gasten te herbergen, zodat in 1965 een forse uitbreiding (onder andere de Tritonzaal) plaatsvond. Dankzij de bemoeienis van architect Boks en zijn associés W Eijkelenboom en A. Middelhoek is voorkomen dat deze aanbouw in ontwerp en materialen zou disharmoniëren met het oorspronkelijke. Dat geldt in mindere mate voor de enorme uitbreiding (van 24 naar 78 kamers, sauna, fitnessruimte en zwembad) die van december 1976 tot medio 1978 werd gerealiseerd. Vanzelfsprekend vinden tot op de dag van vandaag intern steeds weer kleine verbouwingen en aanpassingen plaats, maar wat blijft is het imposante uitzicht door het venster aan de Maas op de vele passerende schepen en de - 's avonds feeëriek verlichte - bedrijvigheid aan de overkant. Harm Jan Luth Uitgave: Musis, onder auspiciën van de Werkgroep Open Monumentendag Vlaardingen, dankzij de financiële medewerking van het VSB- Fonds Schiedam-Vlaardingen Redactie: Bert van Bommel (Historische Vereniging Vlaardingen), Harm Jan Luth (stadsarchivaris) en Tim de Ridder (gemeentelijk archeoloog) Vormgeving en druk: redactie Musis drukkerij Mercator, Schiedam DTPiet, Gouda Verspreiding: als septembernummer van Musis, en als losse bijlage via de Historische Vereniging Vlaardingen en de Archeologische werkgroep Helinium, alsmede tijdens de Open Monumentendag zelf. Oplage: circa 4.000 exemplaren Broeke, P.W. van den, 1991: Pre- en Proto historie van de Lage Landen: het chrono logisch en het landschappelijk kader, p. 171 - 189. In:J.H.F. Bloemers enT. van Dorp (red.)Pre- Protohistorie van de lage landen, Houten. Broeke, P.W. van den en H. van Londen, 1995: 5000 jaar wonen op veen en klei. Archeologisch onderzoek in het reconstructiegebied Midden-Delfland, Utrecht. Jacobi, H.W, 1997: Muntvondsten uit het tracé van de spoortunnel te Rotterdam. In: Boorbalans 3, p.279-p.297. Louwe Kooijmans, L.P., 1985: Sporen in het land. De Nederlandse delta in de prehistorie, Amsterdam. Wind, C. 1973: De late steentijd. In:T.Vos-Dahmen von Buchholz (red.), Van Steurvisser tot stedeling. Vlaardingen, p.42-65. Musis 290

Musis | 2000 | | pagina 290