Kor Kegel Ergens is het bezopen. Schiedam en Vlaardingen hebben een evenement waar andere steden jaloers op kunnen zijn: Open Ateliers. Het is een klantvriendelijk evenement, waardoor het iedereen vrijstaat in de werkruimte van plaatselijke kunstenaars te koekeloeren. Een bijzondere gelegenheid - onbekende plekken betreden! Maar op het moment suprème komen er slechts enkele tientallen welwillende burgers op af, de meesten groot van verlangen, maar klein van portemonnee. Dat valt de kunstenaar-die tevens-winkel ier-wil-zijn dus lelijk tegen. Er zijn daarom twijfels of Open Ateliers wel jaarlijks herhaald moet worden. Er pleit echter veel voor voortzetting. En meer dan dat. De politiek zou eens ernst kunnen maken van een kunstbeleid - dan stromen die ateliers wel vol. 301 Musis GEBAAT INDE OPENBARE RUIMTE In het atelier van Monique Veldhoven is het altijd licht en dat komt niet alleen door haar oogopslag. De huiskamer, die tegelijk werkruimte is, ontvangt de zonsopgang aan Rotterdamse zijde van Plein Eendragt uitbundig. Wanneer de zon na een dag van vlijt en ijver aan de Vlaardingse kant van Plein Eendragt ondergaat, blijft Monique's atelier een lichtspel opleveren tot de maan een glans weerkaatst. De maan! Als je haar schilderij van de hond in maanlicht ziet en je weet wat voor atelier Monique Veldhoven heeft, dan krijg je al gauw een illusie over de totstandkoming van zo'n schilderij. Alsof de kunstenares, met roodgedompel- de haren in een mystiek spel van dag en nacht, een spookhond aan de Schiedamse horizon zag rennen. Het is the hound of the Baskervilles, van Sherlock Holmes, pardon, sir Arthur Conan Doyle. Toen ik de hond bij haar thuis zag, zag ik de hond anders dan toen Monique te gast was in het atelier van Beaty Czetö in Vlaardingen, twee weken eerder op de Open Ateliers. Ander licht, en dat scheelt. Hier ging het om een eenzame, verdwaal de wolf. Zo zien we wat omgeving met kunst kan doen. Later zag ik er in de galerie van Martin Moesman het bijbe horende moeraslandschap bij. Zijn galerie aan de Lange Haven 50 was eventjes alternatief atelier voor vijf kunstenaressen uit Schiedam en Vlaardingen: Ria Klop, Ineke Roelfzema, Sasha Zuidam, Beaty Czetö - en door de ogen van Margret Statham zag ik een betoverende moor, in zware tinten geverfd, dat perfect bij de hond in maanlicht paste.

Musis | 2000 | | pagina 301