Hans van der Sloot mate erkend, maar zelden leidde dit tot een serieuze relatie. 305 Musis Het is niet voor niets dat het besluit om de markt te verplaatsen vaak gemakkelijk wordt genomen. De kooplui protesteren wel, maar hebben als eenling weinig in te brengen. Een achterban hebben ze niet en van een marktstaking heeft niemand nog ooit gehoord. Tekenend is ook het gegeven dat vrijwel geen enkele Nederlandse gemeente enig benul heeft van de economische betekenis van z'n markt. Te zeggen dat Schiedam in 1950 'op proef' een weekmarkt in het leven riep en sindsdien vergeten is om de betekenis ervan te peilen en haar positie te consolideren, lijkt op kritiek, maar is dat allerminst. Het is een uitzondering wanneer een gemeenteraad de markt op haar juiste waarde weet te schatten. In Schiedam zouden de kooplieden graag 'Het land van belofte als vaste marktplaats' hebben. Dit laatste gecombineerd met een functie van evenementenplein en locatie voor een dinsdagmarkt Marktmeester Jan van Meel zou de dinsdagmarkt het liefst vanaf het Bachplein overbrengen naar het centrum. Het gaat niet te ver te constateren dat Schiedam in het verleden nooit goed raad heeft geweten met z'n markten. Daarin staat Schiedam overigens niet alleen. In tal van plaatsen kan hetzelfde worden vastgesteld als door Henk Slechte gebeurt in 'Om de gunst van de koper'. Gevestigd in de vroege middeleeuwen als enig knoop- en kooppunt tussen burgers, boeren, kooplieden, maar ook de barbier, de verzamelaars en verkopers van kruiden, de spinsters en wevers, imkers, schrijvers en wat in die tijd al niet meer tot de dagelijkse handel- en dienstverlening kon worden gerekend, bleef de markt door alle tijden heen een economisch belangrijke factor waarop echter noch het bestuur, noch de gevestigde middenstand veel greep hadden. Weliswaar werd het belang van de markt als fenomeen in meerdere of mindere Helaas is dit onbespreekbaar. Maar noch hij, noch de marktcommissie hebben de indruk dat de markt serieus genomen wordt door politiek en bestuur. Schiedam loopt met z'n marktplannen achter de feiten aan, is beider ongezouten mening. Gesprekken met de gemeente zijn bovendien inhoudsarm omdat niemand ter andere zijde ook maar enige notie heeft van de economische betekenis van de markt. Daarom is het goed om een paar cijfers op een rijtje te zetten. Gelukkig bestaat er een gedegen studie van EIM/Centrum voor Retail Research naar de positie van de Rotterdamse markten, (Analyse van de economische betekenis van warenmarkten in Rotterdam). De hierin opgenomen cijfers met betrekking tot de Rotterdamse wijkmarkten maken een redelijke becijfering mogelijk. Ook viel er uit gesprekken met TE OVERTUIGEN

Musis | 2000 | | pagina 305