307 Musis Zowel marktmeester Jan van Meel als lid van de marktcom- missie Palinka Nooyen noemen 'Het land van belofte' een ideale locatie. Maar staan daar liever niet te lang bij stil, wetend dat het voor de gemeenteraad - initiatiefnemer en enig verantwoordelijke voor de markt - op dit moment geen issue is. Als Economische zaken al geen inzicht heeft in de betekenis van de markt, hoe mag je dan van een raadslid verwachten dat hij of zij zich een oordeel vormt. Voor marktcijfers bestaat geen belangstelling. Overleg, behalve over praktische zaken, wordt nauwehjks gevoerd. Het is trouwens pas sinds enkele jaren dat de marktcommissie in zaken, de markt betreffende, wordt gehoord. De markt is geen partij en beschikt in de stad noch over een achterban, noch over een politiek aanspreek punt. Algemeen stelt men zich op het standpunt dat de kooplui blij mogen zijn dat hen een plaats wordt gegund. Inzicht in de samenhang tussen bezoek, marktbesteding en invloed van de markt op de omzetten van de middenstand in de directe omgeving ontbreekt al geheel en al. Eigenlijk is dat vreemd. Wekelijks - zomer en winter door - begeeft ruim éénvijfde van de totale Schiedamse bevolking zich naar een evenement in het centrum. Het is de enige keer per week dat een aanzienlijk deel van de bewoners van Schiedams buitengebieden zich in het centrum vertoont, maar tot enig besef van de potentiële mogelijkheden en aantrekkingskracht van de markt schijnt dit bij de politiek niet te leiden. Hierin verschillen de Schiedamse opvattingen overigens niet met die in andere steden. Maar weinig steden hebben kans gezien om de eeuwenlange traditie van gedogen om te buigen in het stimuleren van de ambulante handel als belangrijke economische impuls voor binnenstedelijke ontwikkeling. Het voorbeeld van de grote steden Amsterdam, Den Haag en Rotterdam die zich veel aan hun markten gelegen laten liggen en durven investeren in infrastructuur en faciliteiten, vindt in middelgrote en kleinere steden nauwehjks navolging. Baarn, met een prachtige markt met grote regionale uitstraling, biedt bijvoorbeeld geen enkele faciliteit, evenmin als Vlaardingen. Gouda heeft de markt van oudsher gehandhaafd in het centrum en ondervindt daar wekehjks alle last van omdat een strikt verkeers- en parkeervrije zone nu eenmaal niet strookt met de noden van het marktbedrijf, Ridderkerk heeft z'n markt bijna om zeep geholpen door verplaatsingen en reorganisaties en Delft veroordeelt de zaterdagmarkt tot een centrum van funshopping omdat niemand met tassen boodschappen, kilometers door een druk winkelcentrum gaat lopen zeulen.Vanuit het oogpunt van folklore kan niemand zich een mooiere markt voorstellen dan die op de Brabantse Turfmarkt, maar het mankeert aan het echte marktleven hetgeen aan koopgedrag en prijsniveau duidelijk te merken is. De Schiedamse markt staat onder druk. Wie de lay-out van de Schiedams markt naast het 'Beheerplan Binnenrotte' (Nederlands enige op bestuurhjk, organisatorisch, economisch en stedenbouwkundig niveau getoetste markt) legt, valt onmiddellijk op dat de branchering in Schiedam neigt tot verschraling. Ook dit is een landelijke tendens, waar de markt geen mogehjkheid wordt geboden om zich aan te passen aan nieuwe omstandigheden. Voor een deel liggen deze in de veranderingen in het consumentengedrag. Waar vroeger de stoffenkramen en fournituren een essentieel onderdeel van elke markt vormden, wordt hun plaats nu ingenomen door kooplui die zich hebben toegelegd op toebehoren voor de mobiele telefoon. Dat is jammer, maar onvermijdelijk en vindt een tegenhanger in het feit dat de tegenwoordige markt een keuze biedt uit negentig verschillende kaassoorten tegen jong, belegen en oud in het verleden. Belangrijker zijn de veranderingen die het gevolg zijn van andere opvattingen over Arbo, assortimentsbeheer en regel geving. Op veel markten zijn de kooplui eraan gehouden om hun eigen rommel op te ruimen. Het instituut van de opgooier achter de vuilniswagen zoals Schiedam dat nog kent is feitelijk uit de tijd. Veel kooplui zijn op afvoer ingericht. Het groeiend assortiment maakt bovendien de aanschaf van een marcovan aantrekkelijk, ofwel een bestelwagen die helemaal voor de marktkoopman is ingericht. Achter geopende laad- deuren bevindt zich de uitstalling alsmede de opslagruimte. Het gebruik van de marcovan beperkt de arbeid van het inrichten van de kraam. Wie markten in het buitenland bezoekt zal daar geconstateerd kunnen hebben dat de kooplui daar overwegend gebruik maken van eigen materieel en marcovans. In Nederland wordt het beeld nog overheerst door de traditionele kraam, hoewel ook deze z'n langste tijd gehad heeft. Jonge ontwerpers hebben inmiddels lichtgewicht, opvouwbare kramen ontworpen, die beter passen in onze ergonomische opvattingen dan de huidige houten plankieren. In toenemende mate wordt gebruik gemaakt van verkoop wagens. Levensmiddelen waaronder vis, vlees en kaas zullen vanwege de Keuringsdienst van waren straks niet meer vanaf de kraam mogen worden verkocht en ook bakplaatsen zijn straks niet anders toegestaan dan in gesloten hygiënische wagens. Jan van Meel: 'De markt past zich aan aan veranderende bestedingspatronen en opvattingen over hygiëne en verzorging. Vanuit het oogpunt van nostalgie wordt vaak de nadruk gelegd op gezelligheid, vertaald in rommeligheid en wanorde. Je moet alleen niet vergeten dat de Rotterdamse markten bijvoorbeeld een omzet bereiken tussen de drie- en vierhonderd miljoen gulden per jaar. Landelijk gerekend is de markt een miljardenbedrijf waarin de ambulante handelaar goed is voor vijf procent van de totale detailhandelsomzet. De gedachte dat de markt vooral een nostalgisch instituut is, moetje volledig van je afzetten. De markt weerspiegelt het economisch klimaat. Fun alleen is niet voldoende om publiek te trekken. Het gaat ook om economisch voordeel, om specialiteiten en om het kunnen vergehjken van waren en prijzen. Met fun breng je niet elke week zo'n twintig duizend mensen op de been'. Het bieden van divertissement is geen uitgangspunt voor de Nederlandse markt. Dat betekent niet dat de attractiviteit niet goed in de gaten wordt gehouden. Palinka Nooyen zou in navolging van Rotterdam en Amsterdam graag zien dat de markt 'gekruid' werd door de plaatselijke horeca. Nooyen; 'Je ziet wat voor aantrekkingskracht snackwagens hebben, maar ook hoe vol de terrassen zitten in de nabijheid van de markt. De markt is een motor in de wisselwerking tussen gevestigde en ambulante detailhandel. Mensen gaan niet voor speelgoed naar de markt, een enkeling uitgezonderd. Ze combineren echter wel het bezoek eraan met de wekelijkse gang naar de markt. Een vergelijking tussen de Rotterdamse centrummarkt en Schiedam valt moeilijk te maken. Rotterdam is voor een enorm stedelijk en regionaal verzorgingsgebied een begrip. Maar dat betekent niet dat voor Schiedam andere regels zouden gelden. Dat heeft de Rotterdamse centrummarkt maar al te duidelijk ondervonden toen de markt op andere en verschillende locaties was ondergebracht. Bij de vestiging op de Binnenrotte is ons duidelijk gebleken dat de markt aan gezelligheid wint als aandacht wordt besteedt aan doelmatigheid, goede faciliteiten en een algemeen klimaat waarin de koopman plezierig z'n werk kan doen. Want vergeet niet dat de markt nog altijd een belangrijke en vitale handelsplaats is. Alleen is het zo verdomd moeilijk om de politiek daarvan te overtuigen'.

Musis | 2000 | | pagina 307