s Markt 1967. Een zwemmer op de markt in 1956; hoedt u voor namaak Collectie GA Schiedam 3 c: 5 c/i 319 Musis marktgewoontes laten zich, vluchtig als ze zijn, moeilijk vastleggen. En wie uit eigen geheugen weet dat het Broersveld in de bloeitijd van de weekmarkt nog steeds een straat was van kleine neringdoenden in groenten, zuivel, vlees, onthalst pluimvee en een ruim assortiment seksartikelen, weet ook hoe kwetsbaar de relatie kon zijn tussen zittende detaillisten en ambulante handel. Zuivelhandel Waalwijk Van Doorn verdedigde zijn pui bijna te vuur bezwaar tegen kramen waaruit gelijksoortige waar als de hunne werd verkocht; de marktkooplieden deden er omgekeerd alles aan om uit de buurt van de koekjesfabriek van Kester te blijven. In de vette, zoete walm van boterbies en sprits verloor de kaas alle smaak en alle daar uitgehangen kleding stonk een paar dagen later, op de markten van Delft of Zuidland, nog een uur in de wind. Even werd een zwakke poging ondernomen om ter hoogte van markt beschrijven. En vastgesteld mag worden dat de verdiensten van 'Om de gunst van de koper' de paar gesignaleerde tekortkomingen ruimschoots goedmaken. Steeds hebben de auteurs de Schiedamse ontwikkelingen nader gedocumenteerd met relevante algemeen historische gegevens. Waardoor er een uitgave in de winkel ligt waarin de geschiedenis van de Schiedamse markt aan de hand van feiten helder is vastgelegd. HVDS en te zwaard tegen de aanwezigheid van kaasboeren en eierhandel, terwijl de groentehandelaren Jan den Dunnen en De Graaf alles in het werk stelden om de groente- en fruitkramen uit hun buurt te houden. Hoewel door de tijd verflauwd valt in de huidige rangschikking van de markt nog vaag iets te herkennen van de vroegere opbouw. Marktkooplieden en marktbezoekers zijn zeer gehecht aan hun vaste plaatsen en de eersten vrezen niet ten onrechte voor omzetverlies als ze op een andere plek worden neergezet. Hadden de vaste neringdoenden Kester een markt in ongeregelde goederen te vestigen, maar deze legde het al snel af tegen z'n grote Rotterdamse equivalenten; de rommelmarkt onder het viaduct over de Binnenrotte en de dumpmarkt op de Spanjaardstraat die ruim gesorteerd was in afgedankte leger- en scheepsgoederen. Nu heeft de Schiedammer - en vooral de Schiedammer die al een leven lang een vaste bezoeker is van alle markten in de ruime regio - gemakkelijk praten, waar de recente geschiedenis van de Schiedamse markt ter sprake komt. Een markt beleven is nog iets anders dan een i C/I CD -H

Musis | 2000 | | pagina 319