'SP iaiiSSi mm |Tl Kor Kegel Geen burgemeester, geen wethouder hoefde op de bank te gaan liggen. Geen ambtenaar, geen welzijnswerker moest zijn zieleroerselen opbiechten. De psycho-analyse van Schiedam en Vlaardingen bestond eenvoudig uit vragen stellen, meedenken - en commentaar leveren, graag zelfs. Vijfjaar Musis. Vijfjaar opinievorming. „0, gaan jullie zo beginnen?" schrok destijds een ambtenaar die over de subsidie ging. Inderdaad, zo begon Musis. En het houdt maar niet op. Op een zonovergoten terras naast de Harmonie in Vlaardingen werd het in de namiddag van 30 augustus met jaknikken bevestigd. Politici en ambtenaren, aanwezig bij een debat op initiatief van het Vlaardings Taalgenotschap, beaamden dat als Musis niet gewaarschuwd had dat de binnenstad de verkeerde kant op groeide, te veel naar het westen, van de haven af - dat dan in de Stadsvisie 2010 van de gemeente nooit de doelstelling was opgenomen dat Vlaardingen-Centrum de oversteek over de Oude Haven moet maken. Het is nu gemeengoed. Geen Vlaardinger meer, die de Oosthavenkade plus omgeving negeert bij het bedenken van toeristische aantrekkelijkheden. Tussen het Hof en het Hoofd heeft ook de Schiedamse zijde van de Vlaardingse haven een potentie om meer publiek te lokken, en niet alleen omdat zich hier de Vrije Academie en de Stadsgehoorzaal bevinden. Dus dat is winst. 333 Musis Opstandingskerk I m m H PSYCHO-ANALYSE Herman Noordegraaf, eertijds gemeenteraadslid van de PPR in Schiedam, vergoelijkte soms het feit dat hij gelijk had maar niet kreeg. „Het is een kwestie van tijd," zei hij. „Er zijn radicalen nodig om het denken vooruit te stuwen. Pas later blijkt of het wat teweeggebracht heeft." Noordegraaf hoeft niet ontevreden te zijn. De Schiedamse gemeenteraad is nog steeds tegen Rotterdam Airport, tegen de verlenging van rijksweg A4 door Midden-Delfland, tegen chemische onkruidbestrijding. Schiedam is nog altijd Kernwapenvrije Gemeente - ook al zijn de bordjes bij de gemeentegrens verroest. Nog steeds bestaat er weerstand tegen het inkorten van de Grote Omloop in de Schiedamse binnenstad. En dan had Noordegraaf niet eens de komst van Jan des Bouvrie naar de Korenbeurs en de bibliotheek aan de Lange Haven voorzien. Zelfs nog meer dan in 1974 geldt nu dat de Dam, Korte Dam, Grote Markt en de staart van de Hoogstraat een interessant ontwikkelingsgebied vormen. Musis heeft er herhaaldelijk op gewezen. Het metrostation Parkweg zal een nieuwe dynamiek in dit deel van Schiedam- Centrum veroorzaken. Elke tijd heeft radicalen nodig. Om het denken vooruit te stuwen. Dus af en toe zetten we de dam in de Schie open.

Musis | 2000 | | pagina 333