GELUIDEN UIT EEN REDACTIEVERGADERING I 1 I Een logische stap lijkt het dat Van der Ploeg bij de eerstvolgende algemene beschouwingen op skeelers de Tweede Kamer binnenzeilt om zijn beleid aldaar rappend toe te lichten. Vijf jaar Musis noodt tot omzien naar spraakmakende onderwerpen uit het verleden, initiatieven die het blad nam en vooral naar de vele redactievergaderingen, waarin de actualiteit, de berichtgeving daarover in de overige media en soms ook landelijke ontwikkelingen, onderwerp van gesprek waren. Daarin zal geen verandering komen, want in de laatste vergaderingen, sprekend over thema's die zich nu reeds aftekenen voor de komende vijf jaar, werd alweer duidelijk dat de landelijke en lokale overheden ook in de toekomst zullen zorgen voor rimpels in de vijver. 2 3 337 Musis w 'ant wat te denken van het Vlaardings voornemen om vanuit de verschillende historische en archeolo gische collecties en culturele initiatieven in die stad één museum te maken? Of van het opheffen van de Stadsgehoorzaal en het daaruit voort vloeiend moeten nadenken wat te doen met de inmiddels tot architectonische zeldzaamheid geworden schepping van Van Ravensteyn, van de suspense rond de bouw van hetVhetlandziekenhuis en het Schiedamse museumbeleid? Krijgt Jan Anderson zijn museum, laat Paul van Mansum zich, in de komende vergaderingen van de Schiedamse raad, nu 'ns één keer verleiden tot een krachtig oppositioneel geluidsoptreden en wordt er in Vlaardingen een begin gemaakt met de stedenbouwkundige inpassing van de Koningin Wilhelmina- haven als binnenstedelijk woon- en werkgebied? In de vijf komende jaren zullen Schiedam en Vlaardingen een nieuwe gemeente raad kiezen. Ook daarin ligt een belofte, al constateerde Kor Kegel bij de jongste gemeenteraadsverkiezingen bezorgd dat de partijprogramma's van zowel links als rechts zich kenmerken door een grote mate van gelijkheid. Bovendien kon hij concluderen dat het vieijaarlijkse voornemen van een verfrissend en op de toekomst geïnspireerd beleid nog geenszins inhoud dat de vernieuwing ook verwezenlijkt wordt. Daarbij moet er in toenemende mate rekening mee worden gehouden dat de grote, voorgenomen initiatieven meer en meer bemoeilijkt zullen worden door een rijksoverheid die nog steeds beweert terug te treden maar het de lokale besturen intussen steeds lastiger maakt met nieuwe voornemens, nieuwe visies en vooral nieuwe maatregelen. De meeste en meest aandachttrekkende voorbeelden hiervan worden momenteel geleverd door staatssecretaris Van der Ploeg met het omstreden 'Actieplan Cultuurbereik'. Dit actieplan gaat ervan uit dat organisaties en initiatieven die zich richten op een breed en vooral gediversifieerd pubhek voorrang moeten krijgen. Op aantoonbaar rendement en bereik wordt sterker de nadruk gelegd. Identiteit en kwaliteit doen er minder toe. Vernieuwing en schaalverruiming zijn bij dit alles sleutelwoorden in het stimuleren van een aansluiting van bestaande voorzieningen bij heersende trends. Een logische stap lijkt het dat Van der Ploeg bij de eerstvolgende algemene beschouwingen op skeelers de Tweede Kamer binnenzeilt om zijn beleid aldaar rappend toe te lichten. De haast waarmee deze staatssecretaris te werk gaat heeft als gevolg dat over lopende plannen heen, nieuwe visies worden opgelegd. Hieraan worden ook EEN ZWALKEND BELEID CD 3 rn

Musis | 2000 | | pagina 337