r^ÈmÊÊMWÈË Waar moeten ze de middelen vandaan halen om tegemoet te komen aan de eis van meetbare verbreding en groei. Musis 338 direct financiële consequenties verbonden terwijl het lopende beleid, gebaseerd op een vorige (rijks)visie, nog in de steigers staat. Bijvoorbeeld door de verplichting om veranderingen op de kortst mogelijke termijn door te voeren, op straffe van het opschorten of vernietigen van te verlenen en toegezegde faciliteiten. Zo heeft de huidige cultuurstaatssecretaris Van der Ploeg, met behoud van zijn persoonlijke parafrase op Pilatus; 'ik heb daar geen persoonlijke opvatting over', op spraakmakende wijze zijn hand aan zijn figuurlijke zelf geslagen als het gaat om subsidies voor cultuur. In zijn actieplan 'Cultuurbereik' blijft geen steen op de andere; orkesten staan op opheffen, de verhuizing naar een nieuw depot voor het Amsterdamse Scheepvaartmuseum kan niet doorgaan, aangezien deze geen publieksgroei genereert, geopperd wordt de mogelijkheid om enkele tonnen op de cultuurbegroting te besparen door sluiting van de laatste behuizing van de laatste Duitse keizer; het goedbezochte Huis Doorn te Doorn terwijl 425 miljoen wordt uitgetrokken om het Rijksmuseum te helpen het bezoekersaantal van anderhalf naar ruim twee miljoen op te krikken. Gezelschappen als Orkater en De Appel worden geheel overboord gezet aangezien de Raad voor de Cultuur twijfelt aan hun bereidheid een breder en vooral platter repertoire te kiezen. De stoere naamgeving; Actieplan Cultuurbereik lijkt een alibi voor een beleid waarin deze Raad de rol aangemeten krijgt van 'vliegende brigade'. Als het gaat om onze directe culturele omgeving hebben het Gergiev-festival en het Rotterdams Philharmonisch Orkest met andere prestigieuze instituten als het Concert gebouworkest de Nederlandse Opera, Nationale Ballet en Nederlands Dans Theater gelukkig extra subsidie gekregen uit de staatssecretariële bonuspot van veertig miljoen en kunnen deze werken aan 'vormbehoud'. Het hooggenoteerde Noord-Hollands orkest wordt daarentegen om nergens verklaarde redenen in de uitverkoop gedaan. Wie zoekt naar samenhang in deze maatregelen zal deze moeilijk kunnen duiden. Temeer Van der Ploeg nu plotseling zegt terug te willen komen op de positie van enkele met subsidiekorting bedreigde instellingen, zoals Orkater, Toneelgroep Amsterdam, het Nationale Toneel en het CaDance- festival. Het feit dat ook gemeenten morren over het niet nakomen van afspraken over subsidies zal hieraan niet vreemd zijn. DeVeremging van Nederlandse Gemeenten wil zelfs de gemaakte afspraken daarover met het ministerie van OCW, het zogeheten convenant, niet tekenen. Het actieplan 'Cultuurbereik' heeft inmiddels echter wel de stadhuizen van gedecentraliseerd en verzelfstandigd Nederland bereikt. Het zegt de lagere Cursisten Vrije Academie Vlaardingen overheden uit te dagen om nieuwe publieksgroepen te bereiken en een grotere diversiteit in het aanbod te bieden. Door het beschikbaar zijn van extra geld is er ook hier financieel voordeel te halen. Een bedrag van f 1,50 per inwoner betekent dat zowel Vlaardingen als Schiedam een impuls van f 100.000,- zouden kunnen geven aan plaatselijke cultuur. Helaas zal in veel gevallen blijken dat de financiële extra's waarmee de rijksoverheid zo verleidehjk lonkt, neerkomen op de bekende sigaar uit eigen doos. Want de lagere overheden kunnen en mogen geen extra middelen vrij maken om het toegezegde geld verantwoord te kunnen binnenhalen. Nee.., de initiatieven waarvoor die ton kan worden gescoord, moeten bekostigd worden uit de bestaande budgetten en dienen te worden gerealiseerd uit de hiervoor reeds beschikbare personele middelen. Deze zijn noch in Vlaardingen, noch in K. .,*X

Musis | 2000 | | pagina 338