www.debontekoe.nl chocoladekunst Een heel andere, persoonlijke weg naar een heerlijke, nieuwe wereld. Lange Haven 54, 3111 CH Schiedam, Tel.: 010 473 27 51 339 Musis Schiedam ruim voorhanden. Het gevaar bestaat daardoor dat er straks zaken, die zonder dat zij zorgvuldig op hun waarde voor de kunst en cultuur zijn beoordeeld, zullen gaan verdwijnen of dusdanig worden afgeknepen dat zij wel beëindigd moeten worden op termijn. Er moet immers energie worden vrijgemaakt om aan de doelstelling van het actieplan 'Cultuurbereik' te voldoen en wat niet uit de lengte kan komen, zal dan maar uit de breedte moeten worden vergoed. Hoe zou het Visserijmuseum in staat kunnen zijn om aan de ambitieuze doelstellingen van de staatssecretaris tegemoet te komen, waar moet de Vrije Academie de middelen vandaan halen en hoe kan een Stedelijk Museum uit de beperkte beschikbare middelen voldoen aan de wens om de teruglopende publieke belangstelling om te buigen naar een groei die zich ook uitstrekt tot publieksgroepen die tot dusver weinig belangstelling voor het museum hebben getoond. Het actieplan 'Cultuurbereik' stelt dat activiteiten een zo groot mogelijk publiek moeten bereiken. Daar lijkt veel voor te zeggen. Schiedam kiest daarbij voor een beleid dat allochtonen moet prikkelen. Vlaardingen ziet meer in een educatieve aanpak. Gevreesd moet daarbij worden dat de honderdduizend gulden - of dat wat er van over blijft - gedeeld zal worden met de vele op verschillende terreinen werkzame organisaties. Wie allochtonen het museum wil binnenleiden zal toch op z'n minst moeten beginnen met het maken van interessante programma's voor en vooral mèt allochtonen. Precies zoals het onmogelijk is om een cultuur- educatiebeleid op poten te zetten vanuit een bestaande organisatiestructuur. De spoehng wordt op die manier te dun om ook nog voedzaam te zijn. Want, deel het door de staatssecretaris beschikbaar gestelde geld maar gewoon door de factor twintig en je houdt kleine impulsjes over die nauwelijks door Van der Ploeg waar te nemen zullen zijn, laat staan dat van monitoring sprake kan zijn. Wat daarbij uit het oog verloren wordt, is waar het uiteindelijk om gaat, namelijk dat de inwoners van de stad daar in culturele zin rijker van worden. Het credo is verbreding door een groter - en vooral meetbaar - bereik. Of dat bereik ook zin zal hebben, valt vooralsnog niet vast te stellen. Want komen allochtonen vanuit een gesignaleerde culturele behoefte of uit eenmalige nieuwsgierig heid, of vanwege een gezellige middag onder elkaar?. En voor wat de educatieve benadering betreft kan uiteindelijk pas na vijftien jaar gemeten worden of een kind dat thans in groep zeven van de basisschool zit en via projecten kennismaakt met theater, artotheek en kunstenaars, in zijn of haar latere leven als volwassene meer kunst koopt en meer concerten bezoekt dan wanneer dat project er niet was geweest. Uiteraard mag en moet de overheid er op toezien dat binnen de samenleving zoveel mogelijk groepen tot hun recht komen. Stimuleren en bijsturen rekent zij tot haar taak, initiëren mag maar dan zonder een al te bemoeizuchtig actieplan dat door z'n opdrachten er de oorzaak van is dat de gehele kunst- en cultuursector met zichzelf bezig moet zijn, in plaats van haar activiteit te richten op het bereiken van een zo'n breed mogelijk pubhek en inhoud te geven aan haar taken. De hand aan de ploeg slaan heeft op die manier tot gevolg dat extra middelen versnipperd worden en dat in plaats van één of twee zaken goed aan te pakken van alles een beetje door elkaar gebeurt en dan nog halfbakken. Of het zover zal komen blijft natuurlijk de vraag. En zeker of het actieplan 'Cultuurbereik' als aansporing wordt opgevat voor een bilaterale samenwerking. De Schiedamse keuze voor een multiculturele invalshoek en de Vlaardingse voor een educatieve benadering scheppen bij uitstek een basis voor nadere samenwerking. Musis zal de ontwikkelingen in beide richtingen natuurlijk volgen, evenals het te ontwikkelen beleid op de gebieden van de ruimtelijke ordening, de stadsvernieuwing, cultuur en educatie. Met het zwalkend beleid van de rijksoverheid, zo nadrukkelijk gedemonstreerd door Pronk en zijn gedoodverfde opvolger Van der Ploeg alsmede de beloften om op basis van een duidelijke, nieuwe stadsvisie de binnenstedelijke ontwikkeling in Vlaardingen ter hand te nemen en de zelfgegeven opdracht aan het Schiedamse gemeentebestuur om de bevolking beter te informeren en directer te betrekken bij het dagelijks bestuur, zal er aan onderwerpen geen gebrek zijn de komende jaren. Met nadruk hebben Schiedam en Vlaardingen zich bovendien uitgesproken voor een gezamenlijke promotie. Maar promotie heeft pas werkehjk zin als beide steden achter het uiterlijk vertoon dat met drommen tegelijk toeristen moet lokken, ook initiatieven ontwikkelen die de gepropageerde twee-eenheid zichtbaar - of in ieder geval aannemelijk - maken. Op het gebied van educatie, gezondheidszorg, organisatie van openbare diensten en nutsbedrijven en muziekonderwijs gebeurt dit al. Op andere gebieden zoals cultuur, samen levingsopbouw, stadsontwikkeling en het verenigingsleven valt er nog een hoop te doen. Musis houdt u op de hoogte.

Musis | 2000 | | pagina 339