Vormgever in goud en zilver Rob van den Ham hedendaagse modieuze sieraden, accessoires en objecten. Restauratie en reparatie 347 Musis dat ook de criteria. Redacteuren hoeven niet te kunnen schrijven, ze moeten verantwoordelijkheid willen nemen voor de inhoud van het blad, en ze moeten de omgeving waarin het verschijnt kennen en aanvoelen. Wie dat niet kon is inmiddels vertrokken. De redactie komt eenmaal per maand bij elkaar, kijkt terug op het dan net verschenen nummer en denkt hard op na over het komende, altijd tegen de achtergrond van de actualiteit. Dat men daarbij confrontaties niet uit de weg gaat, vindt Hans een van de grootste kwaliteiten van die redactie. Een artikel van de mederedacteur die aan tafel zit wordt net zo genadeloos besproken als dat van de medewerker die er niet bij is, en de inhoudelijke discussie over de onderwerpen, waarover gepubliceerd gaat worden kan hoog oplopen. Over de manier waarop dat gebeurt kunnen de meningen verschillen. Hans zou grote thema's vaker multidisciplinair en ook constructiever willen benaderen dan nu soms het geval is. Als voorbeeld neemt hij het Stedelijk Museum. Musis gelooft niet in de noodzaak van nieuwbouw, en heeft daarom niet meegedacht over de vraag hoe eventuele nieuwbouw er uit zou moeten zien. Architectuurkenner Hans van der Sloot vindt dat achteraf jammer. De kans bestaat immers dat nieuw wordt gebouwd of dat het bestaande museum wordt uitgebreid. Hij zou daarom graag zien dat de gemeente Schiedam bijvoorbeeld de Belgische architect Charles Vanhove vraagt eens naar het museum en zijn omgeving te kijken. De ontwerpers van de nieuwe binnenstad hebben geen kans gezien de nieuwbouw vanzelfsprekend te laten aansluiten bij het bestaande museum gebouw. Vanhove heeft, onder veel meer, een vleugel voor de Koninklijke Schouwburg in Den Haag ontworpen. Een bekroond voorbeeld van de toegevoegde waarde die nieuw bouw voor een bestaand monumentaal gebouw kan hebben. Hij zou misschien een uitbreiding van het museum kunnen schetsen, die de aansluiting wel tot stand brengt, waardoor twee problemen in één keer en voor één geld worden opgelost. De gemeente geeft met royale hand opdrachten voor onderzoeken. Waarom dan niet een voorstel van deze belangrijke architect aan het groeiende dossier Stedelijk Museum toe te voegen en dat te betrekken in de museumdiscussie. Hans benadrukt dat niet alleen de redactie een blad maakt. Een spilfiguur in het productieproces is de opmaker. Dat is Piet Kruijt, een 'tijdschriftenmaker pur sang' die iedere maand de ideeën voor de opmaak van eindredacteur Hans krijgt en uitwerkt. Een essentiële rol die alleen iemand kan spelen die het blad feilloos aanvoelt. Directeur Dolf Jaeger van drukkerij Mercator is ook zo iemand. Hij is vanaf de conceptie bij Musis betrokken geweest. Zijn rol lijkt op die van drukkerij Roelants eerder bij de Schiedamse Gemeenschap. Voor Hans van der Sloot was de keus voor Mercator vanzelfsprekend: een kwaliteitsblad moet een kwaliteitsdrukker hebben, want drukken is niet alleen de persen aanzetten, maar ook papier en letters kiezen, kwaliteit bewaken, en meedenken. Voor Dolf Jaeger was het voorstel van Hans om te praten over het drukken van een blad dat een voortzetting zou moeten worden van de Schiedamse Gemeenschap een aangename verrassing. Hij had veel van Hans van der Sloot gelezen en al lang gehoopt nog eens met hem te kunnen werken. Aan de Schiedamse Gemeenschap had hij goede herinneringen en als drukker vond hij de uitnodiging een bevestiging van de kwaliteit van zijn bedrijf dat sinds 1937 bestaat. De heren ontmoetten elkaar in café De Unie en concludeerden daar dat ze het allebei zo graag wilden dat ze het dus - samen - moesten doen. Natuurlijk besefte drukker en ondernemer Jaeger dat hij een groot risico nam door een blad te gaan drukken, waarvan de toekomst ongewis was. Dat risico verloor hij niet uit het oog, maar hij zette het wel bewust op het tweede plan. Na vijfjaar voelen eindredacteur en drukker elkaar feilloos aan en is Hans van der Sloot kind aan huis bij Mercator. En in de laatste maar niet de minste plaats: de lezers. Hans van der Sloot en de redacteuren krijgen veel reacties. Bekende en onbekende mensen geven instemmend of negatief commentaar. Dat betekent in ieder geval dat de artikelen gelezen worden en aanleiding tot discussie geven. Voor iedere redactie en dus ook voor die van Musis zijn dergelijke reacties onmisbaar. Ook een nadrukkelijke ontkenning dat men Musis heeft gelezen, beschouwt Hans als een veelzeggende reactie. Soms heeft hij de indruk dat de plaatselijke beslissers Musis liever niet gelezen hadden. Zoals in juni 2000, toen de raad in verzet kwam tegen de ingewikkelde Zweedse namen die de straatnaamcommissie voor de nieuwe wijk Sveaparken had gekozen. Musis legde de functie van straatnaamgeving uit en gaf de raad in overweging om, met het originele Zweedse meisje Pipi Langkous als uitgangspunt, de buurt te noemen naar helden en heldinnen uit de -internationale-jeugdliteratuur. Hans zorgde dat alle raadsleden dit nummer persoonlijk en vóór de raadsvergadering ontvingen. Toen hij daags na het raadsdebat aan een raadslid vroeg wat die van het idee van Musis vond, ontkende die in alle toonaarden het blad gelezen te hebben, 's Avonds las Hans in de krant dat de raad een plein gaat noemen naar de voor malige Zweeds popgroep Abba. Waartoe straatnamen eigenlijk dienen speelde bij die beslissing geen rol.Voorop stond dat Schiedam met een Abbaplein wel eens een eenkolommertje in het Svenska Dagbladet kunnen halen. De burgemeester en de vroeden in de Aleidazaal wentelden zich in zelfgenoegzaam heid: dankzij hen zou Schiedam eindelijk op de internationale kaart terechtkomen. Dat de stad daar al eeuwen op staat, omdat het woord Schiedam overal ter wereld synoniem is voor gedistilleerd, was het gezelschap kennelijk vergeten. Waarin een stadsbestuur kneuterig kan zijn. Terugkijkend op vijfjaar Musis, vindt geestelijk vader Hans van der Sloot dat zijn kind inmiddels zowel in Schiedam als in Vlaardingen invloed heeft. Discussies die vroeger in de veilige rust van de stadskantoren gevoerd zouden zijn, worden nu door Musis beïnvloed, of geïnitieerd. Hans geeft van beide een voorbeeld: het Stedelijk Museum in Schiedam en de plannen om van de Wilhelminahaven in Vlaardingen een hoogwaardig woon- en recreatiegebied te maken. Tevreden kijkt hij terug op 'Berenschot II', waarin het rapport van Bureau Berenschot over de problemen van het museum en het wel erg snel voortge schreden inzicht van het college van B&W over de noodzaak van museale nieuwbouw, kritisch en sarcastisch tegen het licht zijn gehouden. De discussie over de toekomst van de Wilhelminahaven is in Musis gestart met een gesprek met bouwer Cees Bokx, de geestelijk vader van het ontwikkelingsproject voor het Wilhelminahavengebied, en ver volgens getoetst aan de mening van betrok kenen en landelijke deskundigen. Door zich in zulke discussies actief op te stellen mobi liseert Musis het denken vanVlaardingers en Schiedammers over de toekomst van hun eigen steden. Precies wat Hans in 1995 met Musis voor ogen stond. 4731\&

Musis | 2000 | | pagina 347