355 Musis Kaptafel 1986 Voertuig 1979 noordzeestrand constructief onderdeel van het meubel werd. Tekenen en schilderen heeft hij nooit geleerd en zijn technische basis werd slechts gevormd door enkele jaren ambachtsschool en een ruime ervaring als schrijnwerker, antiekrestaurateur en decoratiebouwer. De finesse, vakmanschap en vindingrijkheid van zijn meubelen is echter fabuleus. De vraag of zijn meubelen als kunst mogen worden beschouwd werd door Beekman nauwelijks interessant gevonden. De kunsthistoricus heeft er geen moeite mee om die vraag voluit bevestigend te beantwoorden ervan uitgaande dat een object tot kunst mag worden gerekend als het autonoom is, een eigen realiteit heeft en buiten de context van toepassing en gebruik een volmaakt zelfstandig object blijft. Beekman beantwoordde dit soort vragen vanuit zijn werk, zijn verbazing maar ook vanuit zijn eenzaamheid. Gedurende vele jaren verbloemde hij deze met de hem eigen humor. Deze is ook op vele plaatsen zichtbaar in zijn werk. De functies zijn niet verborgen achter de versieringen en de versiering is geen onderdeel van de sculptuur. Voor Beekman was het andersom; de versiering is het kunstwerk en het kunst is en blijft een functioneel stuk en ten volle toegerust voor zijn functie. De wegwaaiende stoel is een comfortbale zitmeubel en die ene glazen tafel met gevleugelde engelen is een echte tafel met behoud van die kleine in het glas geëtste kringen recht onder de engelen. Want ook die moeten piesen vond Beekman en dus name hij hun plas mee in zijn ontwerp. En niets is nep bij Beekman, niets samengesteld uit vondsten. Elke schijnbare toevalligheid is zorgvuldig bedacht en met uiterste precisie op maat gemaakt. De zalen van Boymans vormden met de tentoonstelling van de meubels van Beekman een verbazingwekkende wereld vol plezier over zoveel moois, zoveel vakmanschap en zoveel spontaniteit die zich aan geen enkel vormgeversuitgangspunt wenste te storen behalve aan die ene kleine maatstaf, dat het gemaakte behalve mooi, volledig doordacht en af onder alle gezichtshoeken, ook nog eens echt gebruikt moest kunnen worden. In alle, hem eigen bescheidenheid, heeft Paul Beekman aan de kunst heel veel moois nagelaten. Co 5 Paul Beekman (1946) overleedt begin oktober 2000.

Musis | 2000 | | pagina 355