357 Musis werd al in 1931 gesloopt, niet in 1933! Oosthavenkade 11 Naar een plan van architect Boschma werd in 1893/1894 in neo-renaissancestijl, ter vervanging van een 17e eeuws pand, voor de arts Dr. J. Voogd het markante, zelfs monumentale, pand Oosthavenkade 11 gebouwd. De Vlaardingse timmerman Albertus van Dorssen was de aannemer ervan. Zowel in- als uitwendig valt dit pand op door zijn rijke ornamentuur. Na Dr. Voogd bezat de arts Dr. A.L. Erkelens van 1917 tot 1953 dit pand, waarna het kantoor werd van de bouwmaterialenhandel firma Van Neerbos. In 1991 werd het pand betrokken door het reclamebureau Mol, dat grondig het restaureren en daarvoor in 1992 beloond werd met de Restauratiepenning van de Historische Vereniging Vlaardingen. Oosthavenkade 23 26 Oorspronkelijk was dit pand een uit 1871 daterend pakhuis van de Rederij maatschappij H. Kikkert. Na herhaalde verbouwingen werd het pand in 1946 door Vatenhandel R.G. de Kok tot kantoor en woonhuis ver bouwd, naar ontwerp van de Vlaardingse architect Jac. Van derVlis. Later werd er 'De Beddenbeurs' in gevestigd en de Keukenhandel van Boot. Oosthavenkade 27 en 28 Een stuk open grond, oorspronkelijk behorende bij de Rederij Maatschappij 'Regt door Zee' en toegang gevende tot de 'Eerste Scheveningse Buurt', werd in 1888 voor 1.500 gulden door Arij Hoogendijk Jacobuszoon aangekocht uit de geliqui deerde boedel van die maat schappij. Door aannemer Dirk de Lange het de koper ter plaatse een fraai wijnpakhuis bouwen, dat 'Oporto' werd genoemd. Uit het feit dat De Lange voor de tijd van negen weken vergunning kreeg om aan de havenkant een werkloods te plaatsen, kan worden opge maakt dat dit pand in hoofd zaak in negen weken werd gebouwd. Van dit fraaie pand zijn tot dusverre geen tekeningen aangetroffen, zodat de architect ervan niet bekend is. Bij het pand behoort een aardig poortje dat toegang gaf tot een entrepot, vermoedelijk in het pakhuis 'Malaga' aan de Willem Beukelszn.straat. Na de opheffing van Wijn- Import Maatschappij A. Hoogendijk werd in het pand een restaurant gevestigd. Oosthavenkade 42 Ter plaatse van een uit 1871 daterend dubbel woonhuis van M. van der Burg en Jb. Maarleveld werd in 1897 de rechterhelft van het voorma lige hoofdkantoor van de Ti N.V. Fabriek voor Melk-en Voedingsmiddelen S 'Hollandia' opgetrokken. In g 1912 werd het midden- en g linkergedeelte gebouwd op de plaats van twee pakhuizen 5 van de firma H.Kikkert. Het geheel werd ontworpen door de eigen bouwkundige van de N.V Hollandia, Pleun van den Berg. Nadat het kantoor van de Hollandia in 1970 naar Amsterdam was verplaatst, werd het in 1977 door de gemeente Vlaardingen aangekocht en ingericht als cultureel centrum 'Hollandia'. Het interieur ondervond veel schade door een brand in februari 1976, waarbij onder meer de fraaie Delftsblauwe tegeltableaus uit de hal verdwenen. Oosthavenkade 53/53b Pakhuis 'Nederland' In 1876 bouwden de koopheden Jan de Willigen en Alewijn Voogd, handelende onder de firma Van West, Voogd en De Willigen, ter plaatse een pakhuis met kantoor en kuiperij. Op 9 maart 1892 verkocht de N.V Van West, Voogd en De Willigen het pakhuis voor 11.600 gulden aan de buren, de firma Lichtbaak Oosthavenkade/ Oosterhoofd Tijdens de Belgische opstand stak J.C.J. van Speyk, commandant van de Kanonneerboot Nommer 2, op 5 februari 1831 op de rede van Antwerpen de brand in het kruit van zijn schip, waardoor hij met zijn bemanning de lucht invloog. Liever dan zich aan de vijand over te geven, verkoos hij met zijn mannen de dood. Uit bewondering voor deze heldendaad verrezen alom in den lande herinnerings tekens. Ook in Vlaardingen, maar die stad was dan ook nauw bij deze zaak betrokken omdat onder de bemanningsleden zich de Vlaardinger Arij Willem van Leeuwen bevond (1805), die op het schip dienst deed als kwartiermeester. Voor 333 gulden (op ruim 62 gulden na uit eigen zak bekostigd door de toen malige burgemeester per soonlijk!) werd op het Westerhoofd een nieuwe lichtbaak gebouwd, die 'Lichtbaak Van Speyk' werd genoemd. In 1859 werd deze baak vernieuwd, maar in 1931 moest hij wegens zwaar verval worden afgebroken. Naar het model van de oude lantaarn werd, naar een plan uit 1943, in 1950 een nieuw exemplaar gebouwd, dat echter toen op het Ooster hoofd werd geplaatst. In de voet ervan kwam een bron zen tekstplaat, vermeldende de geschiedenis van Van Speyk en Van Leeuwen én met een fout, want de oude lantaarn van het Westerhoofd

Musis | 2000 | | pagina 357