SüfÉÜiiiül! Musis 360 houten serre werd later gesloopt en vervangen door een fantasieloze aanbouw. In 1916 werd de Rotter damse Bankvereniging in dit pand gevestigd, in 1922 gevolgd door de bankiers firma R. Mees Zoonen. koninginnen kennen, werd in het jaar van de inhuldiging van koningin Wilhelmina besloten. Echter.de fondsen waren toen niet toereikend om tot vervaardiging van de lantaarn over te gaan. Pas op 2 september 1901, bij het huwehjk van Wilhelmina met Prins Hendrik van Mecklenburg, werd de lantaarn met een feestelijke 'hchtstoet' onthuld. Het is een monumentale lantaarn met vijf gekroonde bronzen lampen en smeedijzeren versieringen, geplaatst op een arduinen sokkel met twee fonteinen in de vorm van bronzen leeuwenkoppen en water bekkens. Een opschrift her innert aan de reden van de stichting ervan. De ontwerper was K. Cramer te Delft en de maker de firma F.W. Braat aldaar. De lantaarn werd in 1991 gerestaureerd. Naar aanleiding hiervan kreeg de gemeente Vlaardingen in 1992 de Restauratiepenning van de Historische Vereniging. Parkweg 2 Een huis dat om onduidelijke redenen bekend staat als 'Villa Kakelbont', naar het gelijknamige huis van 'Pippi Langkous' in de kinderfilm serie van Astrid Lundgren. Gehoord alles wat er rondom dit huis te doen was en is, kan het wellicht beter 'Villa Kakel' worden genoemd. In feite is het een voornaam, romantisch gebouwd en gelegen huis met een ruime tuin dat in 1921 werd gebouwd voor de Rotter damse koopman E. Balster, directeur van de Vulcaan Coal Company, een bedrijf dat was gevestigd aan de Vulcaanhaven. In latere jaren werd het bewoond door de reder W. Kwakkelstein. Schiedamseweg 53 Dit pand staat nog steeds bekend als 'Villa IJzermans', naar de eigenaren en bewo ners van de redersfamihe van die naam. Het is een typisch redershuis, vanwege de verhoogde verdieping boven de ingang: van daaruit kon Adriaan H.C.M.J. IJzermans, die dit huis in 1883 liet bouwen, zijn schepen op de Maas zien aankomen. Over de ontwerper van dit pand tasten we in het duister. Mogehjk is het een eigen ontwerp van IJzermans, maar uit overlevering is bekend dat een kleinzoon van stadsarchitect Van der Snoek, bij wandelingen met zijn grootvader langs dit pand komend, moest horen dat zijn grootvader dit pand had gebouwd. De oorspronke lijke, met torentjes versierde

Musis | 2000 | | pagina 360