361 Musis Nadat deze bank was samengevoegd met de Amsterdam-Rotterdambank, werd er het accountants kantoor van Klaasse Klaasse in gevestigd. Met zijn pleisterarchitectuur, ingang, 'torentje' en maskers vakantie ergens had gezien. In het gemeentelijke dossier over de bouw van dit pand bevindt zich, uitzonderlijk genoeg, nog een eerste schets van de opzet van dit huis van de hand van de architect. Na de bouw kreeg de villa het Backer, kleinzoon van de stichter, en zijn gezin. Schiedamseweg 93 Villa 'Francina' Dit in hoofdzaak in Jugendstil gebouwde pand werd in 1899 ontworpen beloond met de restauratie penning van de Historische Vereniging Vlaardingen. Hij bracht zelfs weer de oorspronkelijke naam 'Francina' (de naam van de dochter van de stichter) weer op de gevel aan. Schiedamseweg 110-112 In 1916 gebouwd naar een ontwerp van timmerman M. van Dorssen Az. voor de reder en koopman G. van der Burg. Oorspronkelijk bedoeld als een dubbele villa, maar bij de bouw werd het rechterdeel geheel anders dan het oorspronkelijke plan uitgevoerd. De initialen van Van der Burg zijn te herkennen in een hardstenen gevelsteen in de zijgevel ('GvdB 1916'). Westhavenkade 62-69 Op 1 november 1895 kochten de heren Willem Kwakkelstein, Hendrik Doelman en Machiel Kwakkelstein voor 18.000 gulden van Willem Jacobus van Dusseldorp een heren huis met het daaraan verbon den woonhuis en daarachter gelegen huis en erf en het erfpachtsrecht van den stuk tuin, staande en gelegen aan de Buitenhaven, wijk H nrs. 38 en 39 te Vlaardingen. Uit deze aankoop, met latere aankopen in de omgeving van oorspronkelijke 18e- eeuwse panden, ontstond het complex Westhavenkade 62- 69, waarbij nummer 66 in 1896 werd voorzien van een winkelpui. De winkel werd in 1918 omgebouwd tot kantoor, waar tot voor kort nog steeds de burelen van de rederij en haringhandel Kwakkelstein waren gevestigd. Westhavenkade 71-74 Kantoor genaamd 'De Jagerij' In 1912 werd op de plaats van het vroegere 'Jagerijpak- huis' (een gezamenlijk bedrijf van de Vlaardingse reders ten dienste van de jagerij op de Hollandse Nieuwe Haring), een kantoor en pakhuis gebouwd voor de rederij De Zeeuw en Van Raait. Het huisnummer Schiedamseweg Oost 2. Het oostelijke deel van de Schiedamseweg had toen namelijk nog een afzonderlijke nummering ten opzichte van het westelijke deel van die weg. Na enkele jaren werd doorlopend genummerd van west naar oost en werd het huisnummer van 'Dinterheem' gewijzigd in Schiedamseweg 90. Het huis werd 'Dinterheem' genoemd naar de achternaam van mevrouw Backer, Jkvr. M.M.A. Hesselt van Dinter. Het huis is nog steeds in dezelfde familie. Het is eigendom van- en wordt bewoond door Ir.J.M. door architect G.J. Boschma uit Den Haag. Het werd gebouwd voor de olieslager en reder Cornelis Schippers, die zijn bedrijf had aan de Oosthavenkade, vlakbij het Oosterhoofd. Later kwam het huis in bezit van de familie De Graaf en reder en haring handelaar D. Kwakkelstein. Het huis heette toen 'Irivatie' naar kinderen van de familie De Graaf. In latere jaren werd het pand wel verbouwd, maar dat gebeurde in goede harmonie met de oorspronkelijk bouw. Ook de huidige eigenaar, R.F. van der Heiden heeft het pand goed gerestaureerd, waarvoor hij in 1992 werd Schiedamseweg 90 Villa 'Dinterheem' Architect C.K. Schwager- mann te Delft ontwierp in 1916 op verzoek van Ir. Jan Backer, apotheker te Vlaardingen, een villa om die te doen bouwen aan het oostelijke deel van de Schiedamseweg, op de hoek van de Nieuwe Kerkstraat, naar analogie van een villa die Backer tijdens een is het één van de meest opvallende monumenten in de stad. In 1987 werd het pand onderscheiden met de restauratiepenning van de Historische Vereniging Vlaardingen.

Musis | 2000 | | pagina 361