Het wordt een zware klus maar je moet er doorheen kijken. Musis 370 Schiedam-Centrum telt meer winkels dan waar de Schiedammers om vragen. Vorig jaar kwam het ingehuurde bureau Seinpost met het advies om de winkels te concentreren op de 'korte omloop' van Broersvest, Passage en Broersveld en om de Hoogstraat een secundaire winkelfunctie te laten. Het was geen nieuwe gedachte om winkelpanden op de Hoogstraat een woonfunctie te geven (zie Musis, december 1997, september 1999) en de PvdA-ffactie had zich reeds achter die zienswijze geschaard. Maar Seinpost wil te veel gereguleerd zien. Een afsterven van de Hoogstraat is geen garantie dat het met het Broersveld beter gaat. Een opkloppen van de Broersveld-betekenis kan trouwens ten koste gaan van de beeldbepalende pandjes, die de charme mede bepalen. Misschien willen winkeliers helemaal niet op het Broersveld zitten. Het is verstandiger de locatiekeuzes gewoon aan de markt over te laten. Als de gemeente dan ruimhartiger meewerkt aan bestemmingsveranderingen - van woningen tot winkels, van winkels tot woningen - dan zou dat wel eens de dynamiek kunnen losmaken, die de binnenstad nodig heeft. Het ziet er niet naar uit, dat het Centrummanagement dat aandurft. Al eerder bleek dat het creativiteit schuwt. Maar zoals het nu gaat, gaat het slecht en wordt in het gemeentebestuur zelfs over sloop gesproken. Dat is het schadelijkste concept. Sloop gaat voorbij aan de historische betekenis van denkt de structurele teruggang van de lower- en mid-levelshops in de Nederlandse binnensteden, met sloop en nieuwbouw te kunnen keren, doet op stedelijke schaal aan onherstelbare kapitaalvernietiging. Gevels restaureren, winkels verbouwen tot woningen, dat zijn twee maatregelen en er werden er vijf aangekondigd - in een samenhangend pakket. Als het lukt om de Hoogstraat weer te laten lijken op de vooroorlogse ansichtkaarten uit de collectie Cees van der Geer, en als dus de gevels in oude staat zijn teruggebracht en de woonfunctie versterkt is, waarmee de sociale controle ook in de avonduren verbeterd zal zijn, dan is er al zo'n andere belevingswaarde de Hoogstraat en het stedenbouwkundig potentieel. Dit laatste lijkt voor wie alleen naar de lege etalages kijkt - aangetast door verwaarlozing en mismanagement, maar is dat allerminst. Sloop zal geen andere uitkomst hebben dan dat - nu klaarblijkelijk onexploitabele vierkante meters winkelruimte worden vervangen door nog duurdere andere vierkante meters winkelruimte waarvoor al evenmin een uitbater zal worden gevonden. Deze stelling steunt in genen dele op opvattingen die elke steen in de binnensteden heilig verklaren en zich verzetten tegen nieuwbouw. Integendeel. Het verschil tussen de nieuwbouw van voorheen en het voorstel voor sloop en nieuwbouw dat door Will van Wijk in de gemeenteraad werd geopperd is, dat de nieuwbouw van weleer architectonische verrijking van de stad, representatie en bevestiging van welstand als uitgangspunt had, waar Van Wijk cs maar blijven veronderstellen dat een binnenstad veel etalages moet hebben om aantrekkelijk te zijn. Wie

Musis | 2000 | | pagina 370