wwwmi&m Ik misgun die man z'n borreltje natuurlijk niet, ma. vraag me soms toch wel af waar dat Die hebben dus weinig voeling bij de stad en al helemaal geen inzicht in de bestaande structuren. Want wat zij verzinnen is weinig realistisch. Neem nu het bestempelen van het Broersveld als belangrijkste winkelstraat van Schiedam. De bedrijven die hier zitten gaan heus niet weg. En om zich te profileren als speciaalzaken zien ze - vanwege achterstand en geldgebrek - al helemaal niet zitten. Daarbij kent het Broersveld aardig wat horecagelegenheden en nog bestaande horecavergunningen. Die verdwijnen al evenmin zomaar. Ze kijken wel uit. Als dit echt een drukke straat zou worden kunnen ze eindelijk een keer goed geld verdienen. Hetzij doordat ze klanten trekken, hetzij doordat ze hun pand voor goed geld kunnen verkopen. Oké.zegt de gemeente daarop. Dan maken we een pandenbank. Daar kan iedereen z'n onroerend goed in kwijt en kunnen we een betere brancheverdeling maken. Maar met welke bedragen moeten we dan rekenen? En welke perspectieven worden aan de vertrekkende winkeliers geboden? Zaken die hier al een generatie gevestigd zijn, zetten echt de stap niet om zich elders met alle risico's vandien te vestigen. Op papier hjkt het allemaal zo geweldig, maar het leidt steeds tot niets. Dan komt Schiedam met zo'n belachehjk bord op de Broersvest. Dat belooft op die plaats een Japan Centre en dagenlang staan de kranten vol met knippende en buigende Japanners en een burgemeester die het ene glas na het andere heft. Ik misgun die man z'n borreltje natuurhjk niet, maar vraag me soms toch wel af waar dat allemaal voor nodig heeft. Schiedam moet zich een grote stad voelen, zoveel heb ik er wel van begrepen. Ons werd zogenaamd duidelijk gemaakt dat we onze ambities moeten oppoetsen. Dat we even goed en even voortvarend zijn als een wereldstad. Datzelfde heb ik ooit mogen aanhoren toen de Hof van Spaland enkele jaren geleden feestehjk werd heropend. Ook toen sprak de burgervader over ambities en grote idealen. De enige die hij daarbij in het zonnetje zette, waren Albert Heijn en de overige grootwinkelbedrijven. De zelfstandige ondernemers moesten met het laatste haastige woord genoegen nemen. Nu ja.we kregen een kop koffie na afloop, terwijl van ons als zelfstandigen toch ook een enorme investering aan het geheel werd gevraagd. Kijk..., en dat bedoel ik nou. Er wordt maar geroepen dat wij onszelf op een hoger plan moeten zetten, maar ondertussen wordt alleen maar gekeken naar de belangen van de ketens. Die worden op alle manieren in de watten gelegd. Wij moeten het maar doen met eindeloze toespraken over hoe we onszelf moeten specialiseren en hoe we op die manier van Schiedam een aan trekkelijke stad moeten maken. Terwijl de echte investeringen in de richting van bedrijven gaan die de laagste of helemaal geen drempel hebben. Je hoort mij niet zeggen dat een betere brancheverdeling geen zin heeft of tot de onmogelijkheden behoort. Maar voordatje daarmee begint, zul je eerst een echt plan moeten hebben. En zo'n plan moet dan gebaseerd zijn op realistische uitgangspunten. Niet op allerlei veronderstellingen over hoe mooi het allemaal zou worden als hier 's zomers drommen toeristen door de stad trekken. Kijk eerst 'ns naar wat er leegstaat op de Hoogstraat, de Dam, het Broersveld en het Stadserf. In de Nieuwe Passage worden winkelbedrijven aangetrokken door huurverlaging en huurvrij stelling en straks komen er opnieuw winkels bij aan de Parkweg. Die leegstand los je niet op met hoogdravende plannen en vergelijkingen met het Rotterdam van vele jaren terug. Er zal diep nagedacht moeten worden over structurele oplossingen. Het is nogal makkelijk om te beweren dat het Broersveld een hoofdwinkelstraat moet worden, als je jezelf geen rekenschap behoeft te geven, hoe je zoiets voor elkaar wilt brengen. Buiten al die plannen en meegarenvisies en pogingen om Schiedam op de kaart te zetten zal eerst 'ns gezorgd moeten worden voor de toegevoegde waarden aan dit centrum. Pas dan wek je interesse voor verbeterplannen. Alles wat nu van bovenaf wordt bedacht, ontmoet wantrouwen. Niet omdat de winkeliers er geen geloof in zouden hebben, maar simpel en alleen omdat er al zoveel projecten en visies zijn ontwikkeld

Musis | 2000 | | pagina 376