Een goede gevelreiniger is iemand die in meer dan negen van de tien gevallen reiniging zal ontraden. Musis 380 geveltje.Verminkt in de loop der tijd, dat wel. Maar op de verdieping zaten nog de originele kruiskozijnen en bij de rechter schouder een droogstokhaak. Komt daar zo'n idioot van een ijsboer. Misschien nog verstand van het bouwen van iglo's, maar zeker niet van gebouwen van baksteen en kalkmortel. Eerst sloopt hij de voorgevel van het pand aan de Hoogstraat er uit, daarna wordt ook alle jus uit het pand aan de Havenstraat geramd. Koop nooit bij die vent! Boycot hem en laat hem stilletjes doodvriezen in zijn verminkte toko. Ik wordt al zenuwachtig als ik ergens een steiger zie verschijnen. In dit land heerst namelijk een vresehjke ziekte, genaamd gevelreiniging. Alleen al op mijn wandelingetje van Havenstraat naar Smalle Havenstraat kom ik weer twee steigers tegen, waarachter een blinkend schoongespoten gevel is te zien. Twee panden aan de Westhavenplaats en één in de Vleersteeg. Gevelreiniging: voor veel geld komt er een bedrijf uw gevel kapot spuiten en uw originele voegen met grof geweld uitslijpen. Daarna zetten ze er een nieuwe voeg in met een kwaliteit die bij de hedendaagse nieuwbouw hoort: bedroevend dus! Vaak vertellen ze je dan ook nog, dat zo'n gevel gehydrofobeerd (waterafstotend behandeld) moet worden. In zekere zin klopt dat laatste wel, want door hun spuitactie is de kwaliteit van de gevel dusdanig achteruit gegaan, dat maatregelen wel nodig zijn. Alle mogelijke nadelen van die behandehng vertellen ze u niet. Dat is geen vergeetachtigheid, maar domweg gebrek aan vakkennis. Ze snappen gewoon niet, hoe zo'n behandehng werkt.Vraagt u eens naar het 'kritisch vochtgehalte' in een gevel. Het is een bekend bouwfysisch begrip, dat essentieel is bij een hydrofobering. Ik geef u op een briefje, dat ze met een mond vol tanden staan. Ze weten namelijk wel wat het product kost, wat ze er op kunnen verdienen en wat er in de reclamefolders van de fabrikant staat. Maar wat de beginselen zijn, daar weten ze niets van. Hoe herkent u een goede gevelreiniger: dat is simpel. Een goede gevelreiniger is iemand die in meer dan negen van de tien gevallen reiniging zal ontraden. Want particulieren denken minstens tien keer vaker aan Weer een steiger met een gereinigde (kapot gespoten) gevel daar achter (Vleersteeg)

Musis | 2000 | | pagina 380