isaii VWSi een narrekap van rode pannen 381 Musis een dergelijke behandeling, dan dat hij nodig is. Is reiniging noodzakelijk, dan doet de goede gevelreiniger enkele proeven. Hij zal voorzichtig proberen te bepalen wat de geëigende reinigingsmethode is. Hij zal er ook alert op zijn, uw voegwerk zo min mogelijk te beschadigen. Enkele voegjes zullen de behandeling misschien niet weerstaan, dus komen er soms wat kleine plaatselijke herstellingen bij. Uw gevel ziet er na afloop van zijn behandeling ook nooit als nieuw uit. Het resultaat van een goede gevelreiniging zal u, wanneer u de blinkend schone (kapotgespoten) gevel van uw buurman voor de geest haalt, sterk tegen vallen. En hydrofobering: de goede gevelreiniger doet dat slechts bij hoge uitzondering. Nadat hij met proeven de noodzaak heeft vastgesteld en ook heeft vastgesteld dat de behandeling geen schadelijke neveneffecten kan geven, zal hij u, aarzelend, voorstellen om een hydrofobering te overwegen. Mensen hebben tegenwoordig geld en tijd teveel. Teveel tijd, waardoor ze op gekke ideeën komen en geld teveel, waardoor die gekke ideeën ook nog uitgevoerd kunnen worden. En smaak en verstand? U raadt het al, die zijn niet aanwezig. Nu we toch middenstanders over de hekel aan het halen zijn. Haalt u wel eens vis bij het Hoogertje? Deed ik vroeger ook. Maar ja, nu hebben die mensen het plan opgevat om hun zolder te vergroten. Wat vroeger een dak met gesmoorde pannen was (u weet wel, van die donkergrijze), is nu een narrekap van rode pannen geworden. Armoede-pannen zijn dat.Vroeger werden daken immers zo veel mogelijk met gesmoorde pannen belegd. Die waren een stuk duurder, maar daardoor wel veel chiquer. Als men geld wilde besparen belegde men alleen het voorvlak met gesmoorde pannen en de zijvlakken met de goedkopere rode. Kijk maar op de Hoogstraat, daar zie je nog voorbeelden daarvan. Nu maakt die visboer zijn dakvlak een stuk groter (en daardoor opvallender) en legt er vervolgens van die om aandacht schreeuwende, goedkope rode pannen bovenop! Sorry hoor, maar de vis die onder zo'n dak vandaan komt lust ik niet meer! Het zijn overigens niet alleen particuheren, die zich aan dergehjke onzin schuldig maken. Loopt u nog eens even de Hoogstraat op. Vlak bij de Korte Hoogstraat staat het pand 'De Vlijt', één van de fraaiste Jugendstil panden van de stad. Er zit een gigantisch reclamebord op de gevel, maar verder is het pand, hoewel verwaarloosd, toch in tact. Bij plannen om op de hoek Hoogstraat Korte Hoogstraat nieuwe woningen en winkels (voor de leegstand) te bouwen, gaat men er steevast vanuit, dat dit pand ten minste grotendeels gesloopt moet worden. Er zijn zelfs idioten, die alleen de gevel willen behouden. Dat wil zeggen, ze willen hem afbreken en opnieuw opbouwen. Ze zijn bang dat het pand instort, als er naast geheid gaat worden. Het pand stutten en de palen dan maar boren, zou ik zeggen. Maar ja, dat kost geld. En je kan toch niet verwachten. Het Hoogertje met de nieuwe narrekap

Musis | 2000 | | pagina 381