Aad Wagenaar 3 In de laatste Musis werd enkele malen het blad van de Schiedamse Gemeenschap genoemd als inspiratie voor het tegenwoordige Musis. En begrijpelijk. Hoewel de verschillen minstens even talrijk zijn als de overeenkomsten, is er één belangrijke parallel. In de jaren zestig werd in een elegante coupe de grace het SG magazine omgevormd van verenigingsblad tot een journalistiek blad. Hoewel..., tijd en sociale structuur van Schiedam waren nog anders en jorunalistieke onafhankelijkheid niet zo vanzelfsprekend als nu. Aad Wagenaar beschrijft hoe de SG een echt magazine werd en verhaalt van zijn eerste aanvaring met een Schiedams notabel die de publicatie van zijn geschreven portret met succes verhinderde. Musis zocht in het archief en ontdekte daar de foto die Hans Visser voor dit artikel had gemaakt maar die nimmer werd afgedrukt. Alsnog horen wij de deftige notaris Blaisse fulmineren tegen het hedendaagse muziekrepertoire en toont Hans Visser ons de magistraat in een door hemzelf geregisseerde pose. Musis 382 Uj Cc Uj Uj r-J In de zomer van 1964 lag ik in het 17de-eeuwse r.k. ziekenhuis van mijn toenmalige woonplaats Dordrecht bij te komen van een chirurgische ingreep aan mijn stuitje, toen onaangekondigd Fred Pfeifer aan mijn bed verscheen, de directeur van de Schiedamse Gemeenschap. Hij had een mandje fruit bij zich en een verzoek. Wilde ik eindredacteur worden van het maandblad van zijn stichting, het mij welbekende periodiek dat hij zelf ruim vijfjaar had geredigeerd maar dat hij nu, wegens een nieuwe functie die hem in Zwolle wachtte, ging verlaten? Ik eindredacteur van de SG? Op mijn 25ste reeds in de schoenen van Pierre Janssen? Zeven jaar nadat ik in de Schiedamse editie van het Rotterdamsch Nieuwsblad mijn eerste stukje had gepubliceerd - een tegen 4 cent per regel geschreven verslag van een avondje van de cactuskwekersvereniging Succulenta geroepen worden op het hoogste journalistieke podium dat in de kleine stad Schiedam bestond? 'Ja natuurlijk wil ik dat,' zei ik tegen Pfeifer. Ik was in Schiedam opgegroeid en had er mijn eerste stappen gezet in de journalistiek. Spoedig was ik bij Het Vrije Volk terechtgekomen, de toen grootste krant van Nederland. Het socialistisch dagblad had me via posten in Amsterdam, Alkmaar en Assen in 1962 naar Dordrecht gezonden. Uit die laatste, tamelijk nabije stad stuurde ik af en toe een artikeltje naar de Schiedamse Gemeenschap, dat steeds werd geplaatst en karig beloond. Ik was daar telkens weer verguld mee, want ik beschouwde het SG-orgaan niet alleen als een mooi blad om te zien maar vond ook dat het een intellectuele status had waaraan ik zelf nog lang niet toe was bij voorbeeld met die polemische artikelen van enkele jaren terug, die ik me van de toenmalige eindredacteur en museumdirecteur Pierre Janssen herinnerde, zoals het vlammende 'McCarthy in Schiedam?' maar waarvan ik inmiddels niet meer weet wat het betrof. De laatste tijd vond ik het blad van de Schiedamse Gemeenschap echter wat saai geworden, maar ik waagde het in mijn ziekbed niet om eindredacteur Pfeifer daarop aan te spreken. Twee maanden later, in zijn afscheidscolumnpje begon hij er zelf over. 'Trouwe lezers zullen bemerkt hebben,' zo schreef Pfeifer,'dat voortdurend gestreefd werd naar objectieve voorlichting van en over Schiedam. Dat lukte de ene keer beter dan de andere, maar de eerhjke bedoehng was er steeds. Hoewel het wel eens moeite kostte is onze pen altijd beheerst gebleven. Het tegenwoordig zo in zwang zijnde uitvechten van persoonlijke meningsverschillen (c.q. rancunes) via openbare persorganen is in ons blad steeds vermeden.' Vervolgens kondigde Pfeifer zijn opvolger aan, mij: 'De ervaren heer Aad Wagenaar'. In de ditjes-en-datjesrubriek Van Schie tot Dam werd ik nóg eens ingeleid, nu als 'deze bekwame, geboren en getogen journalist'. Die ervaren, bekwame, geboren en getogen Wagenaar had zin om het als eindredacteur heel anders dan vroeger te gaan doen met het maandblad van de Schiedamse Gemeenschap. Hij zwoer met het vuur van zijn leeftijd bij journahstieke researchformules als toentertijd juist in bladen als Vrij Nederland geïntroduceerd, bij van Time Magazine afgekeken, DE VLEGELJAREN VAN EEN SCHIEI

Musis | 2000 | | pagina 382