PLilNKCN Lange Haven 28 3111 CG Schiedam Telefoon 010 4260566 'de Graauwe Hengst' Podium Café Musis 392 BERICHT VAN EEN JARIGE vice-voorzitter Ser Louis, met koffie en gebak en temidden van de -vele- publicaties van de vereniging, Hans Schneider, het duizendste lid. Toneelspelen is duidelijk ook een kunst, en vooral de drie heren kunnen nog wel een lesje gebruiken. Daarna volgt het aardigste deel van de video: oprichtster en geboren rondleidster Ria Janse gaat met Hans Schneider stadswandelen. Onderweg krijgt Hans, tussen de kopjes koffie door, precies genoeg en goed gekozen informatie om voortaan, wellicht met het boek van Heeringa onder zijn arm, ook zelf van het vele verborgen moois van Schiedam te kunnen genieten. Het is moeihjk om kritisch commentaar te geven op een met zoveel zichtbare liefde, maar door oprechte amateurs gemaakte video. Maar toch, als Ria Janse ook de historische inleiding had ingesproken, zou die ongetwijfeld meer kijkers hebben geïnspireerd om zich tot historisch Schiedam te bekeren. Ze heeft daarvoor niet alleen de ideale stem, maar, zeker zo belangrijk, de kijker hoort dat ze betrokken is en weet waarover ze praat. De video De Historische Vereniging 25 jaar komt niet in de handel, maar is binnenkort wel bij de Bibhotheek te leen. CHS Schiedam niet alleen straatnamen zijn veranderd, maar ook veel gebouwen zijn verdwenen, en belangrijk nieuw onderzoek is gedaan, hebben de bezorgers van de herdruk die voorzien van een reeks verklarende noten. Die had wellicht iets uitgebreider kunnen zijn, maar dat neemt niet weg dat het boek een absolute aanrader is voor iedereen die niet alleen wil weten hoe Schiedam er vóór 1600 uitzag, maar ook kennis wil maken met de Schiedammer van toen. De Beschrijving van Schiedam is uitgegeven in samenwerking met het onvolprezen Fonds Historische Publikaties Schiedam, en voor de onwaarschijnlijk lage prijs van f 29,50 voor de (nog) niet-leden van de Historische Vereniging in iedere boekhandel te koop. Veel slimmer is het natuurlijk om meteen lid van die vereniging te worden. Dat kost f 30 per individu en f 35 per (echt)paar. Wie nu lid wordt krijgt het blad Scyedam dat maandelijks boeiende artikelen over de geschiedenis van Schiedam publiceert, en is verzekerd van de herdruk die de leden ongetwijfeld bij het volgende jubileum wordt aangeboden! Tijdens viering van haar jubileum heeft de Historische Vereniging ook een video over zichzelf en de geschiedenis van Schiedam gepresenteerd, gemaakt door de Historische Vereniging en de videomakers Anton van der Salm en Gert Olieman. In een korte, instructieve en mooi met foto's, kaarten, prenten, tekeningen, en schilderijen geïllustreerde inleiding wordt de geschiedenis van de stad verteld. Daarna volgt een parmantig toneelstukje voor drie heren en een dame. In het hoofdkwartier van de vereniging in het Hofje van Belois ontvangen (mede-) oprichtster Ria Janse, voorzitter Siem Rosman en In 1897 werd het Gemeentearchief van Schiedam officieel een gemeentehjke dienst. Dat betekende nog niet dat gemeentearchivaris ook meteen een volledige baan werd. Dr. K. Heeringa werkte al een aantal jaren als leraar geschiedenis en aardrijkskunde aan het gymnasium, toen hij in 1900 werd benoemd tot archivaris van Schiedam. Dat hij alleen zijn vrije tijd aan het archief kon besteden, verhinderde hem niet zeer productief te zijn. Vooral de Rechtsbronnen van Schiedam (1904) en de Beschrijving van Schiedam voor 1600 deel 1 (1910) worden nog altijd en graag geraadpleegd. Ze zijn helaas ook zeldzaam en alleen van tijd tot tijd bij een antiquaar of op een veiling te koop. Het was daarom een productieve gedachte van het bestuur van de vijfentwintigjarige Historische Vereniging Schiedam om juist van de in 1910 aantrekkelijk uitgegeven Beschrijving van Schiedam een herdruk te maken en die in dit jubileumjaar aan alle leden cadeau te geven. Omdat sinds het verschijnen van Heeringa's boek in

Musis | 2000 | | pagina 392