Restaurant; De Mouterij ....eten in EEn sfEErvai manumEnt Tapasbar/restaurant Voor Juan en alleman Proef In warme zuidelijke sfeer van Spaanse hapjes en drankjes, geniet in de zon op het drijvend terras van een koele cerveza of zoek Spaanse specialiteiten in het winkeltje Extraordinario. Lange Haven 26 3111CG Schiedam tel/fax 010 4263898 ZIENDEROGEN' is de titel van een uitgave die vijftig jaar beeldende activiteit van de Vlaardingse kunstenaar Leen Droppert tot onderwerp heeft. Het is een bescheiden, maar compleet en met grote zorg samengesteld boek. En daarmee een overzicht dat geheel in overeenstemming is met de persoon Droppert zelf. In de inleiding houdt hij het ook bij een beschouwing. Niet van z'n werk, daarvoor is Leen Droppert toch te bescheiden. Liever spreekt hij over de veranderende manier van kijken en waarnemen. Slechts op één plaats spreekt hij van; 'Daarbij waren vrijheid en onafhankelijkheid in al z'n betrekkelijkheid de belangrijkste redenen van mijn bestaan naast de obsessie voor het metier'. Een nadere toelichting wordt gegeven door ex-directeur van het Stedelijk Museum Schiedam en adviseur Beeldende kunst, Hans Paalman. Paalman stond Droppert terzijde bij diens keuze uit het in vijftig jaar tot stand gebrachte oeuvre. In deze keuze wordt veel aandacht besteedt aan de schilderijen en tekeningen van Droppert, die anders dan zijn beelden nauwelijks bekendheid genieten. In de uitgave komt de ontwikkeling van de Vlaardingse kunstenaar strikt chronologisch aan bod. Hiermee volgt het beeldmateriaal heel nauwkeurig de door Hans Paalman beschreven ontwikkeling vanuit het expressionisme van Breitner die Droppert in zijn academietijd bewonderde tot de vloeiende vormen die een kenmerk zijn van de laatste sculpturen. Paalman trekt een vergehjk tussen het werk van Droppert waarin hij vooral zijn respect uitspreekt voor de soberheid en toewijding en een uitspraak van Willem Sandberg (1897- 1984) oud-directeur van het Stedelijk Museum Amsterdam; 'Zien begint met respect voor de ander, voor wat hij maakt en met de behoefte om mee te leven, zijn werk vragend te benaderen. Zien is een levenshouding, de rest is plaatjes kijken'. De uitgave 'Zienderogen' laat zien dat de weg naar de kunstenaar echter ook in omgekeerde richting kan worden afgelegd. Al plaatjes kijkend en terugbladerend van de ene pagina naar de andere maakt het nieuwsgierig naar de kunstenaar en wat hem bewoog. Noord vest EB, Schiedam telefoon (OIO] - 473 09 EB telefax (OIO] - 43B 98 75 393 Musis

Musis | 2000 | | pagina 393