TOEN WAS KETHEL NOG EEN DORP 't PAARD Een winterse Kandelaarweg. Op het bordje rechts van de weg: Café - overzetveer 50 meter ~J Hoogstraat 162 - Schiedam Telefoon (010) 473 29 08 Musis 394 Het is inmiddels al bijna zestig jaar geleden dat het dorp Kethel en Spaland als zelfstandige gemeente werd opgeheven en (grotendeels) bij Schiedam gevoegd. Het aantal mensen dat nog persoonlijke herinneringen aan de tijd voor 1941 heeft is klem geworden. Eén van hen is Arie Bijl, geboren op 22 maart 1917 te Kethel. Een jaar of zes geleden schreef hij herinneringen uit zijn jeugd op. Dit schrijfwerk werd in het boekje Kethelsche Toestanden gebundeld. Een flinke oplage heeft zijn weg naar de vroegere Kethelaren en andere inwoners van Schiedam-Noord en daarbuiten gevonden. Nu een nieuw boekje van Arie Bijl hetwelk ik met belangstelling heb gelezen. Ik woon al tientallen jaren op adressen die gemeentelijk vallen onder de bestemmingsplannen Kethel-Tuindorp en Kethel-Centrum, maar ik ben geboren en getogen in Schiedam. Naar Kethel gaan was in mijn jeugd een uitje. Ik herinner mij nog goed hoe mijn ouders, mijn broertjes en ik vóór 1940 op Hemelvaartsdag gingen "dauwtrappen". De wandeling voerde eerst vanuit de Gorzen door het stadsgebied naar de Damlaan.Voorbij het Hermesveld kwam je in het meer landelijk gebied. "We passeerden na verloop van tijd de overweg en dan langs de Schiedamseweg richting Kethel. Het landelijke Kethel van Arie Bijl herinner ik me dus zeer wel. De situatie is nadien drastisch veranderd. In 1941 verloren een aantal kleinere gemeenten in deze omgeving hun zelfstandig bestuur. Behalve Kethel en Spaland onder andere ook Vlaardinger- Ambacht, Overschie, Hillegersberg en Schiebroek. Het boekje komt uit op een moment dat ook in de buurgemeente Rotterdam de geschiedenis van diverse stadsdelen zoals Charlois en Overschie in publicaties wordt vastgelegd. Ook daar kennelijk belangstelling voor de geschiedenis van de stadsdelen die vroeger een zelfstandige gemeente vormden. Gelukkig verkeren we wat Kethel en Spaland betreft in de omstandigheid dat er in de loop der jaren een flinke reeks interessante publicaties zijn verschenen. Zoals daar zijn de diverse gedenkboeken over kerken en onderwijs, de boeken van Jaap de Raat, van Louw Jongste, van Arie Korpershoek en Kethelsche Toestanden van Arie Bijl. Het is goed dat er over de geschiedenis van het gebied dat tegenwoordig als Schiedam- Noord wordt aangeduid, publicaties verschijnen. Toen Kethel nog een klein dorp was met zo'n twee-en-een-half- duizend inwoners, werd de kennis van de lokale geschiedenis van ouders op kinderen overgedragen. Uiteraard in de context die bij het gezin en bij het milieu paste. Het boerenbedrijf, de veehouderij tekende het leven in toenmalige gemeente Kethel en Spaland.Verder domineerden twee richtingen de dorpse samenleving, enerzijds de Nederlands-hervormden en SPIJS EN DRANK SALON

Musis | 2000 | | pagina 394