395 Musis anderzijds de Rooms-katholieken. Arie Bijl is voortgekomen uit de eerste groep en dat bepaalt mee de keuze van een aantal onderwerpen die hij in zijn nieuwe schrijfwerk "Toen was Kethel nog een dorp" aansnijdt. Maar in zijn nieuwe boekje gaat het in belangrijke mate over veel dagelijkse dingen in een boerensamenleving. Arie Bijl was drie jaar toen zijn vader overleed. Deze gebeurtenis heeft tot gevolg dat groot vader Pieter Korpershoek een belang rijke plaats in zijn herinneringen heeft. Uit zijn woorden blijkt een grote gene genheid en respect. Arie Bijl schrijft verder over belevenissen van de veld wachter, over het werk en de plaats van meiden/knechten op de boerderij, het fenomeen "pachtboer/-contract" en vele andere zaken. Hij schrijft over een dage lijks leven van hard werkende mensen, niet in weelde badend, dicht bij de natuur levend. Het zijn verhalen over leefomstandigheden en -gewoonten; over een aantal door hem bestudeerde histo rische zaken. Zeker geen systematische geschiedschrijving. Maar dat stond hem ook niet voor ogen. Gewoon zijn ver halen opschrijven over het dorp dat voorbijging en op die manier doorgeven hoe het dagelijks leven er toen uitzag. Hij constateert zelf: "Waar het allemaal gebeurde is ook thans nog wel een klein beetje te zien. Hoe het was, ja dat is moeilijker vast te houden". Hij hoopt dat het boekje er toe bijdraagt dat komende generaties daardoor iets kunnen ervaren van de ten opzichte van vandaag zo totaal andere levenssfeer in het oude dorp. Het is goed dat Arie Bijl met het eerste boekje de smaak van het schrijven te pakken heeft gekregen en de pen opnieuw opnam. Een vijftigtal foto's verge zellen de tekst. Het boekje zal, evenals de eerste pennenvrucht, zonder twijfel snel de weg naar de lezers vinden. SIEM ROSMAN leukste activiteit van dat jaar. Iedereen was erg tevreden en vrijwel meteen werd besloten de KUNSTkerst in 2000 een vervolg te geven. Dat gaat dan nu gebeuren en wel op donderdag 21 (19.00 - 21.00 uur), vrijdag 22 (12.00 - 21.00 uur) en zaterdag 23 (12.00 - 17.00 uur) december a.s. in Pand Paulus aan de Korte Haven 125 te Schiedam. Dit jaar vinden er naast het verkoop gedeelte nog een aantal extra activiteiten plaats. Zo wordt op donderdagavond de KUNSTkerst 2000 geopend met de in gebruikstelhng van een kerstcomputer- installatie gemaakt door DeVormen- thalers. Op de vrijdagmiddag is er een Christmas-tea, waar u kunt genieten van een heerlijk kopje thee met eigen gebakken taart terwijl u luistert naar een eigentijds kerstverhaal, zaterdagmiddag is er live-muziek verzorgt door Buiten Westen, Music Art Platform, in de persoon van Pieter Kroon. En als klap op de kerstbal is er een heuse KUNSTkerst- bomen contest.Verschillende kunstenaars maken hiervoor op de hun geheel eigen wijze een kerstboom. Bezoekers kunnen voor 1,een stembiljet kopen en door het uitbrengen van hun stem maken zij kans om één van deze unieke bomen mee naar huis te mogen nemen. De prijsuitreiking van de KUNSTkerst- bomen contest wordt gehouden op zondagmiddag om 15.00 uur. Natuurlijk is er ook nu weer heel veel kunst te koop voor prijzen van 1,tot 495,maar u bent ook welkom als u alleen een beetje sfeer wilt proeven en een glaasje glühwein wilt drinken. Graag tot ziens op 21, 22 of 23 december in Pand Paulus. Voor verdere informatie kunt u terecht op telefoonnummer 010 - 4271208 of e-mail gerschup@kabelfoon.nl. Dit jaar organiseert stichting Kunstwerkt voor de tweede keer een KUNSTkerst event. In 1999 bleek er bij de kunste naars aangesloten bij stichting Kunstwerkt behoefte aan een eindejaars activiteit. Dat jaar had namelijk het grote gezamenlijke project al in mei juni plaatsgevonden en dreigde er in december een soort culturele leegte te ontstaan. Maar dat wilden we als stichting niet laten gebeuren, "nee, geen leegte in het culturele aanbod, nee, geen gat in de programmering van Pand Paulus, en ja, wel luisteren naar de wensen van kunstenaars, en nogmaals ja, wel gebruik maken van de kans om gezamenlijk het jaar af te sluiten!" was de algehele gedachte. Dus zijn Jolie Hakkert en Saskia van Herwijnen, respectievelijk bestuurshd en kunstenaar, aan de slag gegaan om aan al deze wensen tegemoet te komen. Zo kwam het dat op zaterdag 11 en zondag 12 december 1999 Pand Paulus vol stroomde met kunstenaars en pubhek om aanwezig te zijn bij De grote KUNSTkerst verkoop. En ja er staat verkoop, maar er staat ook KUNST en ook kerst, want deze elementen waren minstens zo belangrijk. Gijs van Rij zorgde met een ingenieuze computerinstallatie voor bijzondere kerstmuziek, er was glühwein en warme chocola en een zitje om bij te praten. Het pubhek maakte in een ongedwongen en feestelijke ambiance kennis met de kunstenaars en praatte over het getoonde werk. Ja zelfs enkele politici waagden zich onder de bezoekers en dronken een glaasje mee. De kunstenaars onderling praatten bij en smeedden plannen voor het komende jaar. Natuurlijk werd er wat handel gedreven, maar de prijzen waren schappelijk en net als het aangeboden werk en het toegestroomde pubhek gevarieerd.Voor het luttele bedrag van 1 gulden was er al iets vanYvon Koopman te koop en er gingen mensen heel tevreden weg na de aanschaf van enkele ansichtkaarten. Maar ook waren er personen die met meerdere kunstwerken naar huis gingen, soms werd er spontaan tot aanschaf besloten, soms was men speciaal naar iets van een bepaalde kunstenaar op zoek. Kortom een zeer geslaagd evenement, zozeer zelfs dat er kunstenaars waren die spraken van de

Musis | 2000 | | pagina 395