i/ypn MF1 DF v a*, u 14*%» t u Musis 398 Politicus Jan Marijnissen vertelt ons dagelijks in een radiospot dat de Nederlandse beschaving in hoog tempo afkalft. Als het aan het CDA inVlaardingen ligt, wordt het tempo daar nog een paar tandjes opgevoerd. In het gekrakeel over de toekomst van de Vlaardingencultuur leveren nu ook de christen-democraten een bijdrage. Zij willen de Stadsgehoorzaal slopen en vervangen door een cultuurverzamelgebouw, de culturele variant van het bedrijvenverzamelgebouw, net zo'n idiote term als historisch pakhuis dat Berenschot heeft bedacht voor de historische collectie van het Stedelijk Museum Schiedam, en een nog legere term dan het inmiddels -helaas- ingeburgerde cultureel centrum. Natuurlijk beroept de fractievoorzitter zich op recent extern onderzoek en natuurlijk heeft dat uitgewezen dat de Stadsgehoorzaal -commercieel- geen toekomst meer heeft, en dat in Vlaardingen een professioneel theater overbodig is. En gelijk heeft ie, want wat moetje nou met een theater waar maar 30.000 bezoekers per jaar komen? Als nou nog 30.000 Vlaardingse kiezers elk eenmaal per jaar een kaartje zouden kopen, zou de fractievoorzitter misschien zijn electorale hand nog wel over zijn culturele hart willen halen, maar zo is het niet. Een aanzienlijk deel van de bezoekers heeft de brutale moed het theater vaker dan eenmaal per jaar te bezoeken, en sommige bezoekers zijn zelfs vreemdelingen uit verre steden als Schiedam en Maassluis. Dan blijven er maar weinig stadgehoorzaalse CDA- kiezers over en daaraan heeft een beetje politieke partij natuurlijk niks. Wie drie keer per jaar komt, mag bij de verkiezingen toch maar één keer stemmen, en bezoekers uit buurgemeenten mogen inVlaardingen zelfs helemaal niet stemmen. Zo wordt een eenvoudige CDA-ffactievoorzitter nooit wethouder. Zoiets moet de goede man gedacht hebben, toen hij het cultuurverzamelgebouw bedacht. Met één verzamelgebouw voor de Muziekschool, de Vrije Academie, de toneelverenigingen, de koren en wat Vlaardingen verder nog aan amateurcultuur herbergt kun je, met hetzelfde budget, veel meer stemmen trekken dan met zo'n elitaire schouwburg, waarvan maar een paar duizend Vlaardingers echt gebruik maken. En de fractievoorzitter zegt het hardop: 'daar bereik je een veel bredere laag van de bevolking mee.' Dat hij zo een smallere laag van de bevolking in de culturele kou zet, laat de knapste leerling uit het klasje van staatssecretaris en professor Van der Ploeg koud. En onze volksvertegenwoordiger heeft nog een lokkende pijl op zijn politieke boog. Als je de Stadsgehoorzaal sloopt, komt er grond vrij. Die levert de gemeente zo'n vier miljoen gulden op én een projectontwikkelaar de mogelijkheid 35 luxe appartementen te realiseren. Het ontbreekt er nog maar aan dat hij die als compensatie aan de gedupeerde Vlaardingse theaterliefhebbers aanbiedt, zodat die voortaan elke dag op hun favoriete plek kunnen zijn. Dat de Stadsgehoorzaal een belangrijk jong monument is en binnenkort wellicht rijksmonument wordt, ach daar hebben ze inVlaardingen nog nooit mee gezeten. Dat is hoogstens een argument om extra haast achter de plannen te zetten. Dat het vertrek van de Stadsgehoorzaal voor een paar duizend Vlaardingers betekent dat ze voortaan niet of moeilijk professionele cabaret opera- of toneelvoorstellingen kunnen bezoeken, ach het gaat toch maar om traditionele cultuur voor een kleine elite. Dat een avond Stadsgehoorzaal niet alleen cultureel maar ook sociaal voor velen een belangrijke gebeurtenis is, ach dat is sentimentele praat van achterblijvers die de nieuwe tijd met zijn culturele centra en cultuurverzamelgebouwen nog niet zien gloren. En dat het CDA zich onbetrouwbaar maakt door de belofte te breken om bij belangrijke beslissingen de Stadsvisie te raadplegen, ach het is toch alleen maar een belofte aan de burgerij, en als een politicus daarmee rekening moet houden, brengt hij nooit iets moois tot stand. De leider heeft bovendien op de ledenvergadering zijn eigen achterban geraadpleegd en daarvan was de meerderheid het met zijn plan eens. Het is met de lokale democratie droevig gesteld, als 31 CDA'ers het hele politieke draagvlak moeten vormen voor de sloop van een instituut als de Stadsgehoorzaal dat kwalitatief zo belangrijk is voor het culturele aanbod inVlaardingen. Zover komt het ook niet. De andere partijen lijken nog wel een boodschap te hebben aan de Stadsvisie én aan de Vlaardingse architectuur- en theaterliefhebbers. Om met een andere politicus te eindigen. Ooit werd Hanja May-Weggen, ook CDA, beschuldigd van het oplaten van politieke ballonnen. Haar Vlaardingse geestverwant kan er ook wat van! Henk Slechte STADSGEHOORZAAL!

Musis | 2000 | | pagina 398