VLAARDINGEN HEEFT HOGERE BOMEN, MAAR IN SCHIEDAM STAAT MEER WIND Kor Kegel Wie de lokale media vergelijkt, zal weldra tot de conclusie komen dat over Schiedam kritischer wordt geschreven dan over Vlaardingen. Waarom is dat eigenlijk? Wordt Vlaardingen beter bestuurd? Zijn Schiedamse journalisten sikkeneuriger? Het antwoord is verbluffend eenvoudig en heeft gewoon met geschiedenis en aardrijkskunde te maken. 13 Musis Het werd niet zonder bitterheid gezegd: „Laat een paar Schiedamse journalisten naar Vlaardingen verhuizen en je zult zien dat er over Vlaardingen ineens veel lelijker geschreven wordt." Het was - uiteraard - een opmerking van een Schiedammer, een geplaagde Schiedammer wel te verstaan. Een hooggezetene, die graag eens complimentjes zou incasseren en liever in de pers zou lezen over de voortreffelijke beleidsarrangementen in de grote stad S. Maar complimenten zijn schaars in de Schiedamse media. Wie met regelmaat de berichtgeving in het Rotterdams Dagblad, Maaspost, Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen en Musis doorneemt, moet wel de indruk krijgen dat het Schiedamse stadsbestuur meer de wind van voren krijgt dan de raad der gemeente Vlaardingen. Het verschil in windkracht vloeit niet voort uit klimatologische omstandigheden. Als dat wel het geval was, had Ed Aldus het ons al lang verklaard. Maar voor het weermannetje van TV Rijnmond is er tussen Schiedam en Vlaardingen geen noemenswaardig onderscheid. Tussen Hoek van Holland en Overschie wil het vaak een graadje schelen en het kan aan de Nieuwe Maas onweren terwijl aan de Haringvliet de zon schijnt, maar of de wind met meer beaufort door Schiedam jaagt dan do or Vlaardingen, daarover heeft Ed Al het dus nooit. Het moest dus wel aan de Schiedamse journahsten liggen, meende de geplaagde prominent. Laat ze naar Vlaardingen verhuizen, dan piept Vlaardingen wel anders en kunnen Schiedamse bestuurders eindelijk opgelucht ademhalen. Het leek een hartekreet. Ach, gossie! Maar het is nogal wat om de kwestie zo te simplificeren. Om meer dan één reden vraagt deze zienswijze om een weerwoord. We kunnen het niet helemaal afdoen als onzin, want het is een objectief vast te stellen feit dat er over de Schiedamse politiek oppositioneler, sardonischer geschreven wordt dan over de Vlaardingse. Het ligt echter niet voor de hand om de oorzaak te zien in de woonstee van snode scribenten met een diabolische zelfbevrediging bij het hanteren van de mattenklopper. In de eerste plaats getuigt het van weinig waardering voor Vlaardingse journalisten die over Vlaardingen schrijven. In de te wraken zienswijze zouden zij burgerhjke naïevelingen zijn, die alles wat van het Westnieuwland komt voor zoete koek slikken. Maar - dat gelooft toch geen mens? Om kort door de bocht even te beweren dat Vlaardingse journahsten minder kritisch zijn dan Schiedamse? Nee, daar moet men meer bewijs voor aandragen. Vlaardingen heeft vele uitstekende journahsten gekend en Vlaardingen kent ze nóg - en ze zijn lang niet altijd zachtzinnig voor burgemeester en wethouders. Elke onafhankelijke, zelfstandig denkende journalist die in eigen stad actief is ontwikkelt een haat/liefde-verhouding tot de

Musis | 2001 | | pagina 13