23 Musis Dorpsstraat Kethel stukken er in Schiedam in omloop waren heeft niemand zelfs maar bij benadering kunnen zeggen. Schiedammers hadden er nauwelijks oog voor. Er gingen wel verhalen over diefstallen van op straat gestalde jenever, maar meldingen worden noch in de politieberichten, noch in rechtbankverslagen teruggevonden. Om de hoek, dus op het Groenweegje had men de synagoge. Geen indrukwekkend, maar toch een markant pand, dat na de Tweede Wereldoorlog niet meer in gebruik is geweest. De tekening van De Blauwe brug over de Poldervaart en de Dorpsstraat in Kethel laten goed zien hoe de tekenaar, al streeft hij een nauwkeurige weergave van de werkelijkheid na, zich toch laat leiden door z'n gevoel en eerste indrukken. De weergaven zijn bijna fotografisch maar toch zo gemodificeerd dat bijzondere accenten, zoals markeringspaaltjes, een niet helemaal goed bijgehouden haag, het zware gebladerte van de beuken (in werkelijkheid niet zo zwaar en verdeeld over meerdere bomen) en een storende achtergrond voorbij de Blauwe brug zijn opgeofferd aan de impressie. Kethel was op het moment van tekenen nog echt landelijk, Schiedams buiten voorbij het Beatrixpark. Brandt die z'n werk signeerde met een parmantig rood haantje kreeg pas na z'n pensionering in 1973 meer tijd voor het tekenen en schilderen. Het oude, volkse Schiedam lag toen al plat.Wim Brandt overleed in augustus 1999. Achter de Teerstoof met voor de pakhuizen van UTO het lege en volle fust. Tot ver in de jaren zestig zou het in Schiedam de gewoonte blijven om de fusten, gevuld of niet, gewoon aan de straat te zetten. Hoeveel fusten en Singelhofje 21 klein Afbraak Kethel/Vellenveststraat geschonken, in tegenstelling tot in de keukentjes aan de Grofbaankant.

Musis | 2001 | | pagina 23