Podium Café 'de Graauwe Hengst' Lange Haven 28 3111 CG Schiedam Telefoon 010 4260566 27 Musis GESTEIGER ROND HET LIESVELD Betrokken en gedetailleerd beschrijft Frans W. Assenberg in "Het Liesveld in de steigers" de ontwikkeling van het gebied tussen de Westhavenkade en Markgraaflaan. Hij doet dit over de periode van grofweg de laatste twin-tig jaar. De geschiedenis van dit "kloppend hart" van Vlaardingen is er een van dotteren en bypasses. Het is ook de geschiedenis van wisselende ge neesheren en wisselende patiëntenbelangenorganisaties. Het wekt bewondering dat de schrijver bij de vroegere hóge en de huidige lage bloeddruk steeds zo nauwgezet de vinger aan de actuele pols heeft gehouden. Het boek bevat vele fraaie foto's zoals van het lieftallige figuur-tje van de bloementrappen en de rijzige gestalte van de Hoogwitte. Die foto's zouden er bijna toe verleiden geen kennis te nemen van de tekst die een kronkelweg beschrijft. Die weg loopt van het "oude Liesveld" via de negende van OMA tot de huidige nering en leegstand aan Hoogstraat én Liesveld. Wethouder Kees van der Windt wijst er in zijn "Woord vooraf" op dat het eindresultaat moet worden beoordeeld en dat de uitkomst van die beoor-deling sterk persoonlijk kan zijn. Dat is bijna een uitnodiging om na ken-nisname van Assenbergs boek eens om wat oordelen over het eindresul taat te vragen. De gemeente Vlaardingen zou dit kunnen doen; Musis ook. Al lezende over politieke wisselingen, wordt de overheersende continuïteit van het proces van stadsontwikkeling duidelijk. Nog duidelijker wordt dat het in tegenstelling tot de periode Heusdens/De Bruijn, nauwelijks lukte - ook voor wat betreft het stadshart - een draagvlak te krijgen voor een over de Vijfsluizen en Vergulde Hand heenreikende visie. Gesproken wordt over inwoners van Vlaardingen die ontsnapten aan een collectieve aanval van depressiviteit. Weliswaar wordt ook gesproken over politici die weer zoiets als lef hadden, maar opgewektheid veroorzaakten zij zeker niet. Het weeshuis "ja-nee-ja-nee" toch niet slopen. Een flat van allure, res-taurant op het dak en lift met uitzicht, liever niet. Later toch een hoogwitte flat aan de andere kant van het plein met de vertrouwde Chinees en een winkel met twee costuums voor de prijs van één aan de overzijde. Een architect uit de stal van Koolhaas, de Esthetische Dienst van de PTT en een reeds bekroond en later nogmaals bekroond kunstenaar worden aangezocht.Vervolgens neemt de gemeenteraad, het hoofd van de ge meente, een motie aan die de stad in vele publikaties over kunst en politiek doet belanden. Niets geen visuele verbinding: de flat blijft flat, het postkantoor blijft postkantoor en de bibliotheek grotendeels bibliotheek. War doen we met een stukje Vlaardingse cultuurgeschiedenis? Wel, daar maken we Volkskredietbank van. Veel gemeentelijk gesteiger was er ook rond de totstandkoming van de bloementrappen van Wilma Kuil. Over de belangrijke rol van de daarvoor speciaal opgerichte stichting zou meer te zeggen zijn. De gevolgde metho-de was meer Schiedams danVlaardings. Het resultaat was er naar. Het Liesveldboek eindigt met een twee bladzijden tellende conclusie. Uit de door de schrijver verzamelde stof zijn ook andere conclusies te trekken. Bij de eerstvolgende gemeenteraadsverkiezingen moet zeker aan de ver-schillende partijen gevraagd worden wat gelet op "Het Liesveld in de stei-gers" hun visie is op "Het Liesveld uit de steigers". Arij Maarleveld Frans W. Assenberg, Het Liesveld in de steigers. Een nieuw hart voor Vlaardingen. Europese Bibliotheek, Zaltbommel, november 2000. Gebonden f 44,95 NL ISBN 90 288 1545 7 :ms

Musis | 2001 | | pagina 27