In analogie met de kerstversiering waarmee menig bewoner in deze donkere dagen de bouwkundige elementen van hun woning benadrukten adviseer ik de gemeentes om een permanente avond- en nachtverlichting voor te schrijven voor havenkranen en dito masten. 59 Musis Toch is regeren ook vooruitzien! Wanneer was te voorzien dat op termijn het Holyziekenhuis zou gaan verhuizen? Zodat er gedachten over hergebruik van de gebouwen of herverkaveling van het terrein zouden kunnen gaan leven? Heel de strook ten noorden langs de rijksweg A20 is thans een groene bufferzone waarbij de hoogbouw van het zieken huis wel opvalt maar verder uitdruk kingsloos is. Waarom niet hier een herontwikkeling in de richting van een meer campusachtige opbouw zoals Bram van Hengel onlangs voor 'Schieveste' tekende tussen station Schiedam-Centrum en diezelfde rijksweg? Een hoogwaardig blokken- landschap waarbij de parallel met de 'gouden driehoek" zoals bedrijvenpark Hoogstad begin negentiger jaren in Vlaardingen werd gepresenteerd, ter lering zou moeten werken. Dan is daar ook plaats voor de hoogbouw voor 72 appartementen voor 55-plussers uit Holy en waarom niet meer de hoogte in? De locatie van het Holyziekenhuis bevindt zich op een scharnierpunt waar het landschap het geografisch centrum van de stad raakt en waar je voor een deel van je gevoel de stad binnenkomt dan wel verlaat. Een voorbeeld van hoogbouw met gevoel voor de betekenis van de locatie is de hoogbouw die ontworpen was voor aan Plein 1940. Een smalle woon toren, 64 meter hoog met 39 apparte menten, die zowel van de wijkontslui- tingswegen Holysingel als Westlandse- weg af markant in beeld zou zijn geweest en precies in het verlengde van de rijksweg zou hebben gelegen als je van de richting Hoek van Holland kwam. De ligging aan de Rotterdamse- weg in Vlaardingen zou de virtuele verbinding met Rotterdam met 22 lagen en een kraan volledig waar en visueel hebben gemaakt. Dit ontwerp van Atelier PRO uit 1993 met als opdracht gever Geerlings (doet tevens de heront wikkeling Entrepotgebouw in Schiedam) is echter voortijdig gesneuveld. Jammer, ontwerper van zowel de Babberspolder als de Westwijk ir. van Tijen tekende in 1950 daar ook al hoogbouw. Exit nieuw silhouet van de stad. Protesten van be woners. Stadsontwikkeling, weet u wel. Rotterdam werkte tijdig aan een nieuw profiel door al eind tachtiger jaren de hulp in te roepen van de Engelse architect en hoogbouwdeskundige John Wortington die als geestehjk vader van de huidige hoogbouw achter de Coolsingel-rooilijn mag worden gezien. Thans studeert hij vanuit de Rotterdamse welstand met een speciale multidisciplinaire hoogbouwkamer op hoogbouwcriteria voor superhoge gebouwen. Lijkt me leuk. Kortom, een gedegen manier van stadsontwikkeling waarbij pohtiek en stad van tevoren weten welke winkel zij binnengaan. Een buitenlands stedenbouwkundige met visie hebben we meer op zijn Schiedams gedaan, voor een paar particuliere adviezen, de resultaten staan minstens ter discussie, ook zonder failliete bouwer. De Vlaardingse welstand heeft wel zoiets maar dan met monumenten. En wellicht daarom wisselen Schiedam en Vlaardingen beurtelings vastgelegd beleid met overschreden versbaarheidsdatum af met incidenteel handelen op basis van niet vastgelegde visie. Politiek en stad weten niet hoe de stad er in 2005 uit zal zien. Laat staan 2030. Zijn we er te klein voor, te dorps? Ik zou het niet denken. John Worthington voorziet een Rotterdamse hoogbouwontwikkeling op langere termijn als een soort brede band tussen het centraal station en stadion Feijenoord. De huidige hoogbouw en vijftigeijaren wederopbouw "hoogbouw"-locaties worden daarmee gevangen, soms vervangen en daarmee opgenomen in een gemengd koor van vele hoogbouwstemmen. De stadscentra van Schiedam en Vlaardingen bevinden zich op precies dezelfde afstand van elkaar! Met in de toekomst een direct verbindende tram en met het metrostation Vijfsluizen precies daartussen in, inclusief transferium van en naar de rijkswegen en overstap op metro. Trein binnen handbereik. De manier waarop beide steden zich met hoogbouw presenteren moet m.i. wat met die evenwijdig aan rivier en rijksweg lopende spanning te maken hebben. Zodat er aantrekkingskracht kan ontstaan die doet reizen. Eenmaal in de resp. binnensteden kan daar via de oude en vaak ook culturele routes de rivier weer teruggevonden worden. Zowel met het veel papier producerende project Rivierenzone met de Wilhelminahaven als 'koninginneproject' in Vlaardingen als met een herbestemming van de bedrijventerreinen Gustoterrein en Oud-Mathenesse langs de Buitenhaven weg ten gunste van Schiedamse woning bouw hebben beide steden daar ook de mogelijkheid voor. Dat is nog eens een grote omloop: met de boot via de Watersteigers de stad aandoen, te voet de centra in en dan met de tram naar de andere vleugel van vlinderstad Vlaadam Schierdingen. Een soort speelkaart, de aas, met twee stadsaanzichten als plaatje. Wie speelt hem? Hoogbouw moet. Op een goede manier dan. Met goede adviseurs en studies. Misschien moeten we daarom maar de huidige letterlijke profielen van beide steden op kunstige wijze in de perspex wanden van het metrostation Vijfsluizen opnemen, als een eigentijds panorama van Mesdag". En bij het tienjarig bestaan van Musis kom ik er graag op terug. Maar een themadiscussie voor komende architectuurdag op 1 juli 2001 kan er alvast toch wel af?

Musis | 2001 | | pagina 59