KOR KEGEL a 't 5tcvvctjc - gewoongezellig...! proeflokaal OPPOSITIE MAAKT VAN SCHIEDAM EEN KWARTETSPEL auran en in sn sfmerx/ai Een vleugje humor maakt de politiek draaglijk, maar de stadsbestuurders van Schiedam moeten niet doorslaan. We zien de laatste tijd strapatsen, die de inwoners het gevoel geven dat ze in een kwartetspel wonen. Geef jij mij de Sint Jozefschool op de Breeuwwerkfabriek, dan krijg jij van mij een museum in de Nieuwe Passage." Op die manier solt men met belangen en met lopende inspraakprocessen, dus kunnen u>e het wel serieus houden, dames en heren? Het CDA, in Schiedam de grootste oppositiepartij met de minste slagkracht, had bedacht dat je meer vliegen in één klap kunt slaan. De theorie was dat als de Breeuwwerkfabriek aan de Westerkade weg moet, omdat de bewoners van het Liverpool- complex er overlast van ondervinden, de vrijkomende locatie kan worden benut voor de Sint Jozefschool aan de Nassaulaan. Nieuwbouw van de Jozefschool aan de Schoolstraat is namelijk geblokkeerd door de arrondissementsrechtbank, omdat burgemeester en wethouders onzorgvuldig waren geweest in de proceduremix rond bestemmingsplan, vrijstelling en bouwvergunning, en daardoor moet het schoolbestuur in de bestaande huisvesting aan de Nassaulaan noodmaatregelen treffen. De leerlingen zitten er in lekkende klaslokalen. Slim van het CDA? ,,De omwonenden zullen blij zijn," tekende de plaatselijke pers op van CDA-woordvoerders. Maar in het Paradijs-complex aan de Warande wreef Janet Schepers zich eens goed de ogen uit, ze las nog eens en zei:Moeten wij blij zijn? In de krant staat dat wij blij zijn." Maar je bent dus helemaal niet blij, vroegen we haar. ,,Nou, nee," zei ze. Janet is de enige niet. Er zijn meer bewoners, die van mening zijn dat de Breeuwiverk- fabriek niet weg hoeft. De fabriek staat er al 75 jaar, voorheen geflankeerd door andere stadsindustrie, maar sinds de bouw van Liverpool is er een milieuprobleem. Bij de bouw van het appartementencomplex ging de gemeente ervan uit dat de Breeuwwerkfabriek tijdig verplaatst zou zijn. Maar de onderhandelingen ketsten af. Breeuwwerk- directeur Maarten Bijl verlangde financiële compensatie voor de bij verhuizing noodzakelijke innovatie. Bewoners van Liverpool vinden wel dat de Breeuwwerkfabriek weg moet, omdat hun overlast niet met een enkele schoorsteen of zo is weg te nemen, maar zij kijken directeur Bijl er niet op aan dat de fabriek er nog staat. De boosheid richt zich op de gemeente, die onvoldoende bijspringt. Een klacht over de makelaar, die te optimistisch zou zijn geweest over hun woongenot, werd ongegrond verklaard. Het slepende conflict tussen gemeente en fabriek is voor de tweepersoonsfractie van Gemeentebelangen aanleiding geweest om er schriftelijke vragen over te stellen aan het college van burgemeester en wethouders. En dan komt het CDA ineens met dé oplossing, hiep hiep hoera! Breeumverk naar Vijfsluizen, Jozefschool naar Westerkade. Het is om meer redenen een onzinverhaal. In de eerste plaats is het een verdere ondermijning van het streven om van Vijfsluizen een internationale toplocatie voor Brainpark- achtige bedrijven te maken. In de tweede plaats gaat het CDA doodleuk voorbij aan de financiële medewerking, die de gemeente aan zo'n verplaatsing zou moeten geven. Stel je voor, dat een andere partij of het college van burgemeester en wethouders met zo'n plan was gekomen. Het CDA zou meteen hebben gevraagd wie dat wel niet zou moeten betalen. In de derde plaats is het maar de vraag, of de Sint Jozefschool naar de Westerkade wil. Vlakbij het water, gevaarlijk!" waarschuwde Liesbeth Fluiter van Gemeentebelangen op Radio Schiedam. En wel erg dicht bij de Gorzen, waar de meeste rooms-katholieke kindertjes naar de Sint Willibrordusschool gaan. De Jozefschool is nooit op de Gorzen georiënteerd geweest, de doelgroep lag traditioneel bij de gezinnen in het Nassau- kivartier, dat zich uitstrekt van de Westerkade tot het Julianapark en volgens de wijk- indeling van de gemeente voor een deel onder Zuid valt en voor een deel tot West wordt gerekend. De beoogde locatie aan de School straat lag in dit opzicht centraler en was dus logischer, zij het dat de plek waar de Finse School stond veel te krap is, waardoor een bouwplan werd ontwikkeld dat de woon omgeving zou domineren..De nieuwbouw zou in geen verhouding staan tot de omgeving. Hoe er met ruimte moest worden gewoekerd, bleek wel uit het feit dat het schoolplein op het dak was getekend. Het is maar de vraag, of de Jozefschool kan wachten op de onderhandelingen met de Breeuwwerkfabriek. De gemeente slingerde een gerucht de wereld in dat de fabriek weg zou gaan, wat door directeur Bijl met kracht werd tegengesproken. Daarom had het CDA met dezelfde gemakzucht kunnen roepen, dat de Jozefschool beter kan verhuizen naar de huidige locatie van het Schieland-, pardon, Vlietlandziekenhuis. O, we kunnen wel honderdduizend proefballonnetjes oplaten. Gemeentebelangen zéi tenminste nog dat het een ballonnetje was, toen deze actieve oppositiepartij met het ideetje kwam om het Stedelijk Museum te verplaatsen i>an de Hoogstraat naar de Nieuwe Passage. Er komen winkels leeg, de Hema schijnt ook weg te willen, dacht Gemeentebelangen, dus waarom maken we er geen kunstpassage van met een centrum voor moderne kunst, een historiotheek en galerietjes. Alsof daar in Schiedam een markt voor bestaat! De belangrijkste fout bij de bouw van de Nieuwe Passage was die eeuwige zuinigheid. Overal elders ziet een passage er luxueus uit, stijlvol, imposant - maar in Schiedam moest het zo'n passage van smaakarmoede worden. En daar dan de edele kunsten onderbrengen? Daar hebben we de Lange Haven voor. Gelukkig gaf Gemeentebelangen ruiterlijk toe, dat het een ballonnetje was geweest - om de discussie op te krikken. Maar de discussie liep al. Er bestaat een klankbordgroep voor de toekomst van de moderne kunst in Schiedam. Het zou politieke partijen sieren om deze discussie, waaraan een rijk geschakeerde elite van smaak- en opinie makers meedoet, af te wachten. Schiedam is geen kwartetspel. Geef mij het museum daar, dan doe ik jou die school hier. Zo gaat dat niet. Laten ive alsjeblieft behoedzaam met deze arme stad omgaan M IXfoordvésf: BS, Schiedam elefbon (OIO) - 473 D9 Bï Buitenhavenweg 180 - 3113 BG Schiedam Telefoon 010 - 473 24 34 010 - 427 14 91 Telefax 010 - 427 14 97 CD 61 Musis

Musis | 2001 | | pagina 61