BEZINT... Bert van Kan Terwijl onze rechtsorde bezig is met de processen die zullen leiden tot het straffen van de daders die Schiedam en Vlaardingen vorig jaar het begrip 'zinloos geweld' deden voelen, wordt dit proces in beide steden op verschillende wijze verwerkt als het gaat om collectief zichtbare verankering. 101 Musis Je kunt het college van burgemeester en wethouders beschouwen als het dagelijks bestuur van de stad, handelend en spre kend namens alle burgers ervan.Vanuit dat standpunt bezien is het initiatief dat op dinsdag 12 januari 2000 in de boezem van de vergadering van het college van Vlaardingen ontstond om in "een monu ment van bezinning" de gebeurtenissen rondom de dood door zinloos geweld van stadgenoot Daniël van Cotthem te ver werken en te verbeelden, een gedragen daad. Toch vraag ik me af of het geleid heeft tot een kunstwerk dat door de stad omarmd zal worden. Ik weet niet of het dat kan worden. Na dat besluit is de gebeurtenis en het proces wat mij betreft geïnstitutionaliseerd en wellicht daardoor is het resultaat in de vorm van het huidige kunstwerk net te intellectueel. Een boeket met te sterk gevangen emotie zonder deur, in een vreemde tuin. Naast de verschrikking voor de ouders, vriendin en naaste familie en vrienden, was ook de geschrokken stad in rouw. Zowel de spontane maandagavond als de door de gemeente georganiseerde massale stille tocht waren daar indrukwekkende getuigenissen van. Bijeenkomsten van ver bondenheid die ook over de grenzen van de stad heen reikten. Nog lang daarna waaiden de briefjes met de bloembladeren mee over het plein voor het station en ook zonder iemand daarvoor te vragen, waren er altijd brandende kaarsen die bleven getuigen. Indrukgevend en -wek kend, wat mij betreft blijvend. Maar wel licht is dat omdat ik er bij was. 'Hoe vat je dit in een kunstwerk voor de stad' was de gedachte die mij in de nacht van 11 op 12 januari 2000 wakker hield. En ik zal niet de enige zijn geweest. Alleen schreef ik die gedachte wel op. Het begrip 'monument' was geboren. De commissie beeldende kunst gaf het advies om de kunst richting algemener thema 'zinloos geweld' te laten gaan. De deskun digen vormden zich daarmee een idee dat ze daarna van het college zelf mochten begeleiden. Kunst in de openbare ruimte stond als thema toch al op de agenda. In alle ijver om het vooral goed en beteke nisvol te doen, volgde een meer olympisch aandoend streven naar het hoogste en beste. Alle professionele kunstenaars wer den in een landelijke advertentie in vak blad BK-Informatie gevraagd om het beste van zichzelf te laten zien. Meedoen is minstens even belangrijk als winnen, ook bij een prijsvraag voor een monument van bezinning. Een commissie van des kundigen selecteerde uit bijna 100 in zendingen en kon nauwelijks kiezen uit de laatste vier die schetsontwerpen hadden gemaakt voor een reeds bepaalde locatie(?). Door burgemeester Stam en de meer dan moedige vader van Daniël te betrekken in het selectieproces werd zowel het plaatse lijke als persoonlijke karakter van het toe komstige kunstwerk gemengd met de monumentaliteit en zwaarte van het thema 'zinloos geweld' in algemene zin. Als het ware daardoor door hogere instanties goedgekeurd. Dat door produc tieproblemen met Frans glaswerk voor het winnende monument van Rini Hurkmans de datum van 'één jaar nadien' niet meer gehaald werd, is van ondergeschikt belang. Elke dag kan en moet herdacht worden. De uiteindelijke locatie, zo op het grote grasveld, wordt wellicht geïnspi reerd doorgegeven in het boeketkarakter en de afgebeelde transparante bomen, maar een publiekelijke verwijzing naar de plaats van onheil is daarmee niet sterk meer aanwezig. Dat hoeft van mij ook niet, maar dan zou de plek wel bijzondere betekenis moeten hebben. Een 10 meter hoge kaars die dag en nacht brandt en aan hetVlaardingse Hoofd staat als baken aan het boodschappen meevoerende water, kan volgens mij ook. Het grasveld langs de Mr. L.A. Kesperweg is echter een wei nig toegankelijke of betekenisvolle plek, op nieuwjaarsnacht na. Wel neemt het de waarnemer letterlijk mee naar een wat stillere plek terwijl om je heen het stadse leven doorraast. Het tilt daardoor het mo numentkarakter wel op boven het niveau van een gedenktegel in het trottoir. Daniël zou het ook zo gewild hebben. Gedenken is moeilijk. Persoonlijk verdriet mengt zich met 'het delen ervan'. De wereld verengt zich tot wat bindt. Het gaat om het vormen van littekenweefsel, telkens weer. 'Gedenken' bedenken is minstens even moeilijk als ontwerpopgave voor een vreemdeling.Voor een geliefde gaat het vanzelf. Een houten paal of een klein bordje langs de provinciale weg is inmid dels een bekend beeld. Recht uit het hart was het houten kruisje met de sport schoen van een omgekomen Nederlan der, die blijkbaar op dezelfde route als ik twee jaar geleden, op een onbeduidende Ardennenheuvel was gestruikeld. Echt grote gedenkmonumenten zijn een voudig en bieden met een vaak metafo risch beeld ruimte aan het onuitspreekba re. Zoals het War Memorial in Washington, de Klaagmuur in Jeruzalem of dichter bij eigen geschiedenis: de omhoogkringelende railstaven in Westerbork of de glasplaten van Jan Wolkers in Amsterdam. 'Gedenken bedenken' en aan de stad schenken doe je als stadsbestuur niet elke week. Wellicht daardoor is het initiatief dat ik in die nacht nam om richting col lege een kunstwerk te suggereren in een andere vorm geëindigd. Niet dat ik mijn eigen idee inzond. Metaal dat wanneer er genoeg warmte van aanrakende mensen handen voelbaar zou zijn, echo's van de stad te horen gegeven zou hebben, inclu sief de over de stille tocht stuiterende Spirit(uele)-yell 'in ons hart leef je voort..oort. "Laat een groot kunstenaar ons helpen, die weet vaak beter dan de doorsnee bestuurder ambtenaar burger, maat schappelijke relevantie een diepere lading mee te geven en op bijzondere wijze te verbeelden. Sommigen zullen het een monument noemen" schreef ik de burge meester. Die woorden verbleken eigenlijk bij het ervaren nu van wat er gebeurd is met en bij de plek waarin Schiedam de kleine Nienke zinloos de dood vond. Daar hebben de Schiedammers tijdelijk een monument laten groeien door het te omarmen. Dat beeld wilde ik u laten zien. Niet om u 'de 7 verschillen' te laten ontdekken, maar om u de kracht ervan te laten ervaren. Om met z'n allen stil van te worden. Dat schept een band. De kracht van die band, daar gaat het om. Daar helpen kunstwerken bij. Allemaal.

Musis | 2001 | | pagina 101