ALLEBEI CHAUFFEUR/ RUST Musis 106 'Allebei chauffeur, allebei rust'. Hoogenbos, De Blauwe Rotterdammer, mei 1950. Collectie G. van BaarseI is voor het ziek humeur'. Een keur aan schrijvers vulde het blad, niet in het minst gelokt door de goede honoraria en de paar kruiken jenever: Felix Timmermans, Antoon Coolen, P.H. Ritter, Antonie Donker, Anton van Duinkerken, J. Slauerhoff, Jan Campert en zeker niet te vergeten eindredacteur Simon Car miggeit: 'De bruine en forsch-gevormde kruik rijst met den dichtgelakten mond nog onaantastbaar in het licht, dat door de lage kamer zont en wervelt langs den witten wand, gebalkte zondering en aan deez' laten, gulden gloed herken 'k den gloed van 't kostehjk graan'. De Erven Lucas Bols zat intussen ook niet stil. Als zeer bekend merk was zij vaak het mikpunt van acties en de Bolskruik verscheen op menige geheelonthoudersprent, zoals in De Drankbestrijding in en door de School uit 1906. Bols trachtte met reclame te antwoorden, 'doch, waar wij zoo aan den weg timmeren, is het natuurlijk ons streven, onze publiciteit zoo in te richten dat wij, gelet op de geheelonthoudersbeweging, hier niemand mee kwetsen'. Blijkbaar had de directie geleerd van een actie door het Schiedamse RJ. Melchers die zijn merk Locomotief wilde promoten op de stations met de slogan 'Met Locomotief steeds fit en actief' waarna de machinisten-geheelonthoudersclub dreigde met een staking. In de jaren 1920 plaatste Bols in de buurt van Sneek, waarschijnlijk langs de spoorlijn, een reclamebord met de tekst: 'Bols zeer oude genever en fijne likeuren'. Kort daarop zette het Centrale Drankwet Comité een eigen bord neer vóór dat van Bols met de tekst 'Verstandige menschen drinken en schenken nooit'. De Amsterdammers reageerden met de toevoeging 'Iets anders dan' zodat de tekst luidde 'Nooit ieders anders dan Bols'. Het Comité liet zich niet onbetuigd en zette de lettergreep 'on' voor het 'verstandige'. Het eindresultaat werd gefotografeerd en verspreid. De overlevering vertelt ons niet wie deze ludieke strijd uiteindelijk won. Met de omzet en de geheelonthouders in het achterhoofd introduceerde Bols in 1925 het devies 'Eiken dag één glaasje' dat met het forse reclamebudget sterk werd uitgedragen. Tekenaars als Jan Lutz,Tref, Hollagen en vooral Coppens dienden bij elke reclameprent deze slogan toe te voegen. Voor de drankbestrijding werd de leuze vanwege de bekendheid een dankbaar onderwerp van kritiek. De geheelonthoudersbond van machinisten gaf aan Henri Pieck de opdracht een machinist te tekenen voor een plakkaat met 'Eiken dag 'n glaasje' (let op het subtiele verschil) met daaronder de tekst: 'Neen! Een klein woord van groote kracht'. Ook de andere distillateurs reageerden op 'Eiken dag één glaasje'. Bokma kwam met 'Neem er twee'. Na de Tweede Wereldoorlog ging de vriendelijke doch gemeende strijd gewoon door. Bols liet in 1950 veel reclametekenwerk door Jo Spier verrichten, bekend om zijn zo bedrieglijk simpel lijkende lijnenwerk. Zeven prenten verschenen met daarin twee zinnen waar één woord telkens wisselde:'Allebei wagens/meisjes/muziek/dokters etcetera! Allebei genever!' Het blad de Blauwe Rotterdammer reageerde met een achtste tekening:'Allebei chauffeur! Allebei rust!', waarbij de rust van de drinkende chauffeur geen luie stoel maar de eeuwige rust verbeeldde. De gezamenlijke distillateurs trokken ondertussen weer op tegen de al eerder genoemde plaatselijke keuze en accijnsverhogingen. Deze zouden immers alleen maar leiden tot illegale stokerijen en de teloorgang van industrie en horeca. De volksgezondheid was zelfs in gevaar omdat al die illegale brouwsels gevaarlijke stoffen konden bevatten zoals het zeer giftige methylalcohol. 'Een matig mens is zijn vrijheid waard' was de spreuk die de producenten naar voren brachten. Die nadruk op matigheid bleef de rest van de 20ste eeuw de kern van vele slogans. De Stichting Verantwoord Alcoholgebruik, STIVA, borduurt daar op voort met 'Geniet, maar drink met mate'.B

Musis | 2001 | | pagina 106