ACH VADER, NIET WEER VSB 71 Musis Hebben drankbestrijding en verandering van drinkgewoonten met elkaar vandoen. Of zijn eerder economische en sociale omstandigheden verantwoordelijk voor het feit dat wij anders, gematigder met drank omgaan. Jaap van der Stel promoveerde op Drinken, drank en dronkenschap; Vijf eeuwen drankbestrijding en alcoholhulpverlening in Nederland. Sportprenten hebben hun nut gehad, de vraag is alleen hoeveel. Aanklagers en afschaffers van de jenever kregen op het eind van de negentiende eeuw de wind mee. In de emancipatie van de Nederlandse arbeider vervulde de geheelonthoudersbeweging een rol van betekenis. 'Geen klarekoppen maar klare koppen' was het motto. Merkwaardig genoeg hadden de dichters van volksliedjes het juist op de blauwe knoop gemunt. Ton Vermeulen is huisarchivaris van Bols en diepte op hoe de likeurstoker en distillateur dacht over drankgebruik en drankbestrijding. Matiging moest en daarom kwam Bols ook met zijn befaamde slogan 'Eiken dag een glaasje'. Dat was de geheelonthouders-machinisten van de Nederlandse Spoorwegen toch nog één glas teveel. In Café Rotterdam loopt Peter de Lange vanuit het 'Straatje van niks' het café binnen. Het is een zaak zoals ze bijna niet meer bestaan; warm, met vaste klanten en vaste gewoonten en altoos het getik van de biljartballen op de achtergrond. Ooit was Café Rotterdam een poel van zonde, maar zelfs zonde slijt. Bezint is de oproep van Bert van Kan. Maar hij vraagt zich gelijk af om het monument van bezinning in Vlaardingen daarvoor de juiste plek zal zijn. "Ui iÜb SCHIEDAM VLAARDINGEN Deze uitgave is tot stand gebracht met medewerking van het VSB Fonds Schiedam Vlaardingen 'Schiedam schenkt meer dan u denkt', was jarenlang de slogan van de VW. Hoe verkeerd deze reclamekreet was, bleek pas in de daaropvolgende open deur;'Schiedam, molens en jenever'. Welk bezwaar men ook mag hebben tegen het voor de hand liggende van dit toeristisch credo.het is met recht klaretaal. Die vijf molens staan er, daar kan niemand omheen en dat Schiedam 's werelds jeneverstad nummer één is, weten zelfs de negertjes in Afrika. Duidelijkheid daar draait het om, wie zich met een publiek wil verstaan. Om helderheid en scherpte. Niet om de dichter lijkheid van de gemankeerde stukjesschrijver, opgeblazen tot bijvoorbeeld 'Schiedam, stad tussen dorp en metropool'. Zo'n kreet laat zich door de voorbijrazende automobilist immers even gemakkelijk uitleggen als; 'vlees noch vis'. Geen reden om te stoppen dus. Ook zal het snorkende; 'Wonen in Zweedse sfeer', door de aanmerkelijke vertraging in de oplevering van de woningen bij velen toch in herinnering blijven als 'in de kou laten staan'. Net zo goed als dat het voortdurend hameren op de vele potenties van Schiedam een bijzonder reliëf krijgt voor wie het begrip 'mogelijkheden' allereerst in ruimtelijke zin vertaalt. Inderdaad..., er is leegstand genoeg. Aan het begin van de vorige eeuw riepen de drankbestrijders 'Sluit Schiedam!'. Daar is om onduidelijke redenen nooit gevolg aan gegeven. Met als resultaat dat het zich doorlopend excuseren en het zich willen bewijzen aan de buitenwereld net zo karakteristiek voor Schiedam geworden zijn als het erin berusten dat de middelmaat voor deze stad al vaak te hoog gegrepen is. De verbale paardenmiddelen, die Schiedam langs rijkswegen en in de media poot zijn daarvan een uitvloeisel. Dat Sluit Schiedam is een hoofdonderwerp in de tentoonstelling 'Ach vader niet meer!' In het Nederlands Gedistilleerd Museum. De samenstellers hebben een groot aantal spotprenten bijeengebracht over de jenever, alcoholgebruik en drankbestrijding. De expositie heeft door de keuze voor de spotprent de duidelijkheid als medium. Want politieke tekenaars, nu en in het verleden, laten er geen twijfel over bestaan wat ze nu feitelijk bedoelen. Hun commentaar is recht voor z'n raap en de overdrijving niet bedoeld om te overtuigen, maar om een journalistiek argument of een beginsel kracht bij te zetten. En zo hoort het natuurlijk ook. Schiedam heeft als stad van molens en jenever nooit méér geschonken dan reeds algemeen werd aangenomen. Schiedam is geen metropool en ook geen dorp en wie er in de polder, ver van de leegstand, in een huis van Zweeds naaldhout woont, treft daar niets geen Zweedse sferen, maar de gewone, grijze Hollandse miezer voor de helft van het jaar. Dit allemaal beseffend, maakt de tentoonstelling over die ene ambachtelijke hebbelijkheid, die we inderdaad boven alle andere steden, als uniek en specifiek Schiedams mogen beschouwen het kunnen stoken van jonge en oude klare, van wodka tegenwoordig en een nog resterende drup citroenjenever, zo bijzonder interessant. Tekening omslag: 'Ach vader, niet weer'Theo Gootjes MUSIS maart 2001, jaargang 7, no. 3 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede gebied van cultuur en samenleving in Schiedam/Vlaardingen en de regio. Uitgegeven door Stichting MUSIS Schiedam. Redactie: Sjef Henderickx, Henk Horsten, Bert van Kan, Kor Kegel, Auke Pol, Tim de Ridder, Henk Slechte, Arij Maarleveld, voorzitter Eindredactie: Hans van der Sloot Redactie- en administratie: Broersvest 75-77, 3111 ED Schiedam, tel./fax. 010 - 4735518 Abonnementen: Door telefonische opgave en storting van (minimaal) 55,- (jaarabonnement 2001) op rekeningnummer 81.33.79.555 VSB-bank onder vermelding van 'Musis'. Opzeggingen schriftelijk 2 maanden voor beëindiging abonnementsperiode. Advertentie-exploitatie: De Hollandse OndernemingVOF Zetwerk en lithografie: DTPiet Gouda Druk: Drukkerij Mercator Schiedam

Musis | 2001 | | pagina 71