Musis 92 'Drank en sigaretten'. F Behrendt, Het Parool, 5 februari 1980 spotprententekenaars worden gerekend. Vanaf 1902 tekende hij wekelijks een grote prent op de voorpagina van Het Zondagsblad van Het Volk en later De Notenkraker. Ook maakt hij kleine tekeningen bij artikelen, gedichten en rubrieken. Het Volk was de grote landelijke socialistische krant, die naast kerk en kapitaal ook de kroeg bestreed; arbeiders moesten zelfbewuste mensen worden met "klare koppen en geen klarekoppen".Vanuit die overtuiging sloten veel socialisten zich bij de drankbes trij ding. Albert Hahn is vooral beroemd geworden door zijn felle bespottingen van Abraham Kuyper tijdens diens regeringsperiode (1901 - 1905). Kuyper verpersoonlijkte - in de ogen van Hahn - een systeem dat de waardigheid van mensen met voeten trad om de macht van het geld te kunnen handhaven. Over de nieuwe Drankwet van 1904 tekende Hahn verschillende prenten. Een daarvan was 'David en Drank Goliath' (1905) waarin Kuyper als de bijbelse David tegenover de reus Gohath staat. Kuypers ontwerp stuitte in de Tweede Kamer aanvankelijk op grote weerstand en kon alleen worden aangenomen door een ongekende massa amendementen. De socialisten vonden dat het ontwerp onder de wijzigingen niet alleen bedolven werd maar ook dat de strekking verloren ging. Albert Hahn geeft daarom de Drankwet die als een dodelijke kei was bedoeld, als speelbal in handen van het monsterlijke drankkapitaal. Een scherp tekenaar was ook Willy Sluiter (1873-1949).Tijdens de Eerste Wereldoorlog werd de alcoholproductie vanwege grondstoffenschaarste beperkt. Ook de voedselprijzen stegen, maar hieraan ging Sluiter even voorbij in één van z'n rake tekeningen voor De Nieuwe Amsterdammer. Zijn 'Oorlogs- filosoof' uit 1917 drijft de spot met mensen die bezorgder zijn over de prijs van het bier dan over de gevechten aan het front. Al in de jaren twintig begon het ledental van de drankbestrijding te vergrijzen en verloor de beweging z'n greep op de jeugd. De beweging bleef zich echter inzetten voor de plaatselijke keuze en voor dan nieuwe onderwerpen als alcohol en verkeersveiligheid. Het oude vuur is verdwenen, mede door de bereikte resultaten. Het alcoholgebruik was gedaald en verhield zich zeer gunstig ten opzichte van het gebruik aan het eind van de negentiende eeuw. Niets wees er op dat dit op korte termijn zou veranderen. De waardering voor de drankbestrijding leed indirect ook onder de drooglegging van de Verenigde Staten. Na jarenlange strijd waren Amerikaanse kerken en vrouwenorganisaties er in 1919 in geslaagd om een algeheel verbod op alcohol doorgevoerd te krijgen. Gedronken werd er echter niet minder om. De prohibition bleek vooral smokkelaars, illegale stokers en gangsters in de kaart te spelen. En juist dit trok, met de sensatieverhalen over gangsteroorlogen en misstanden alle aandacht.Veel kranten publiceerden er spotprenten over. Voor De Notenkraker maakte Tjerk Bottema onder meer 'De nattigheid in het droge Amerika', een spotprent over de dranksmokkel per

Musis | 2001 | | pagina 92