NfliTUUfrUjK Ip£- PfUKTr PROMkE/V/. P/Lü?£k -ztj/v LTlj p PRc?/vJKE/vy 93 Musis 'Piloten zijn altijd dronken'. Peter van Straaten Het Parool, 1 september 1989 schip. Voor de tekenaar Felix Hess was de Amerikaanse drooglegging zelfs een middel om zich rechtstreeks af te zetten van de Nederlandse drankbestrijders. Hij was een van de kunstenaars die zich ergerde aan de kleinburgerlijkheid van de 'blauwen'. In het interbellum tekende hij voor De Groene Amsterdammer quasi-kinderlijke tekeningen met rijmende onderschriften onder het pseudoniem 'Uit het kladschrift van Jantje'. In de tekening 'Als de afschaffers winnen ziet de wereld zoo blauw. Zij willen geen vreugde maar alles in rouw', blijft van de Nederlandse vlag alleen de blauwe baan over: 'Zij willen geen wijn wit of rood. Het moet alles blauw zijn al ga je dood.'Amerika hield op om op het gebied van de drank een onderwerp te zijn toen president Roosevelt in 1933 de Volstead Eact weer introk. De toon was echter gezet. De regering bleef mikpunt, de drank actueel, maar de drankbestrijding bleek inmiddels van inspirator mede onderwerp te zijn geworden voor de satiristen van krant en weekblad. Wars van idealisme is ook Jo Spier (1900 - 1978).Vanaf 1924 tekende hij voor de neutrale De Telegraaf en groeide daarin uit tot een nationale beroemdheid. Zijn werk sprak een breed publiek aan door zijn talent om met enkele lijnen echte personen neer te zetten. Het onderschrift voorziet de prent van een puntig commentaar. Aan politiek waagde Spier zich zelden. Liever bleef hij dicht bij het alledaagse, al klonk actualiteit daarin door. In 'Kracht' (1937) parafra seerde hij de tegenstelling tussen de geestkracht van een heilsoldate - een van de principes van het Leger des Heils is geheelonthouding - en de spierkracht van een havenarbeider. Spier koos geen partij, maar maakte een grote spanning voelbaar. Tijdens de crisis van de jaren dertig daalde het alcoholgebruik nog verder om tijdens de Tweede Wereldoorlog bijna tot nul af te nemen. In de illegale pers verschenen talloze spotprenten tegen de Duitsers over de vorderingen van voedsel en grondstoffen en niet zelden doen de afgebeelde moffen zich tegoed aan de Hollandse 'schnapps' - in die tijd ook wel een 'vaderlandertje' genoemd. Na de bevrijding stond de Nederlandse bevolking voor de taak om de zwaar beschadigde economie weer op te bouwen. Dankzij de Marshallhulp kreeg het herstel een belangrijke impuls.Veel levensmiddelen bleven echter nog jaren 'op de bon', waaronder ook melk, koffie en jenever. De overheid verlaagde reeds in 1946 de prijs van het gedistilleerd, maar verhoogde kort daarna in verschillende stappen de melkprijs.Vanzelfsprekend leidde dit tot vragen in de Tweede Kamer. Voor Wim Boost vormde de situatie aanleiding voor de prent 'Vollemelksmisbruik', als een goed gevonden variant op het beroemde 'Ach, vader, niet meer'. Een vader leegt in deze prent in een melkbar zijn zoveelste glas, terwijl zijn dochter wanhopig aan zijn jas trekt. Het onderschrift luidt: 'Aangeboden door de Volksbond tegen Vollemelks misbruik'. Ook het vrijgeven in 1948 van de ver-

Musis | 2001 | | pagina 93