Al komt men in de schulden, de drank die moet er zijn. Het was goed als misbruik niet bestond, drank maakte ons gezond, Schonk vreugd op bruiloftstond. Sluit elf uur je deur dan digt Geen tapper mag meer schenken, Gesloten! Uit uw vuur enlicht Op de politie hare wenken, 't Gebeurt niet op groot concert en bal Wat of dat somstijds kosten zal, Daar mag Vergunning wezen En worden fraai geprezen Wil daar niet bang voor wezen, (bis.) Kuiper heeft zijn zin gekregen, Want de Drankwet is erdoor. Leve Kuiper hoort men brullen Door 't geheelonthouderskoor Alle kroegen worden kerken 't Is Jandorie God geklaagd Want de kellner brengt de bijbel Als je om een klare vraagt, (bis.) Wie dan nog een glas wil drinken, Neemt zijn propje mee naar bed, Alle huizen worden kroegen Zelfs de leden van de raad. Snoepen jajem uit de trekpot Wat dan net als koffie staat (bis) ledereen loopt langs de straten Met een fleschje in zijn zak Niemand zal je vuur meer vragen Maar wel om een straffe Cats In de goten liggen dronkaards Zingen psalmen honderd uit Hef omhoog het hart naar boven Hier beneden droogt het uit (bis) Als na vele lange jaren Kuiper overleden is. Krijgt hij van ons dierbaar landje Nog een pracht begrafenis Hier in de Artis zal hij rusten Als een stuk gedachtenis, In een flesch op sterk water Daar alcohol verboden is (bis) Slaat 't 's avonds twaalf uren Wordt je uit de kroeg gezet 97 Musis Het lied 'Het is verboden' is sceptischer over de Drankwet. Het lied becommentarieert in zes coupletten verschillende bepalingen, zoals het hebben van twee vergunningen of het tappen in de trekschuit of op het station. Het refrein is: "Nu vraagt men hier en overal, wat van zoo'n Drankwet komen zal." Dezelfde opzet heeft het 'Nieuw lied op het woord Vergunning'. Het tiende couplet klaagt het onrecht aan dat de Drankwet de rijken voortrekt: Het 'Origineel Dranklied van Minister Kuiper' zal ongeveer dateren uit 1904 aangezien toen, na driejaar van discussie in de Tweede Kamer over de voorstellen van het kabinet van Abraham Kuyper, de herziene Drankwet werd aangenomen. Het lied drijft in vier coupletten de spot met het calvinisme. Het lied is van een uitzonderlijke originaliteit en zit boordevol verwijzingen, bijvoorbeeld naar het schilderij 'De vrolijke drinker' van Cats. Het lied is te mooi om niet in zijn geheel op te nemen: Met dank aan Henk Rave van het Meertens Instituut

Musis | 2001 | | pagina 97