Wereldberoemd in Vlaardingen Tl li if' Bert van Bommel Als je op televisie komt, ben je in één klap een bekende Nederlander. Maar het is net als met de krant, waarin de volgende dag de vis wordt verpakt. Even ben je bekend, even snel weer vergeten. Ik kan daar over meepraten, want het is mij wel eens overkomen dat ik op televisie was. De daarop volgende dag was er zelfs een conducteur in de trein die mij vroeg: 'u was toch gisterenavond op televisie?'. De kans dat er nu nog een komt die zegt: 'u was in januari toch op televisie' is uiterst gering. 119 Musis Er zijn heel veel mensen die niet (echt) bekend zijn, maar waarbij je wel kunt zeggen dat ze 'niet onverdienstelijk' zijn (geweest)Op de een of andere manier lijken deze 'onbekende-niet-onverdien- stelijken' haast sympathieker en interes santer dan de baanbrekers en andere 'echte beroemdheden'. Bovendien kan de maatschappij niet alleen draaien op beroemdheden, dus is het tweede echelon net zo onmisbaar. Zonder tweede echelon zouden beroemdheden zelfs hun ideeën nooit hebben kunnen verspreiden en waren ze dus ook nooit beroemd geworden. In mijn artikel 'Vlaardingse monumenten en stadsgezichten' in het Historisch Jaarboek 1998 is een aanzet gegeven voor een inventarisatie van de waarde volle gebouwen in Vlaardingen. Een aan tal daarvan is ontworpen door (betrek kelijk) bekende architecten, zoals David van Stolk, Michiel Brinkman, Jan Wils, Huig Maaskant, Dirk Roosenburg en Joost Boks. Als je naar gebouwen van deze architecten kijkt heb je het grote voordeel dat deze met weinig moeite binnen een oeuvre kunnen worden geplaatst. Zijn de architecten minder bekend, dan wordt het moeilijker om zonder verder onderzoek iets over hun werk te zeggen. Soms glijd je wel eens uit, zoals mij in bovengenoemd artikel bij een villa aan de Karei de Grotelaan gebeurde. Ik bezocht als kind de Ds. A.S.Talma- school in de Vlaardingse Westwijk. Bij mij in de klas zat een meisje - waarmee ik overigens verder niet of nauwelijks contact had - dat aan de Karei de Grotelaan woonde: Frederique van Voorst Vader. Toen ik een keer, nadat de andere kinderen waren vertrokken, mijn kaplaarzen niet vond, maar alleen kaplaarzen met binnenin de letters 'FVW', werd ik door de 'meester' naar de Karei de Grotelaan gestuurd om deze 'FVW-laarzen' voor mijn eigen kaplaarzen te gaan ruilen. Ik vond Frederique (en mijn laarzen) in de villa op de hoek van deze straat. Ik was - zelf woonachtig in een vierkamer flatje op een tweede verdieping - zeer onder de indruk van dit fraai ontworpen, ruime huis. Die indruk is mij tot de dag van vandaag bijgebleven. In 1989 mocht ik het jubileumboekje van het architectenbureau Geluk en |BHB| Treurniet schrijven (What's in a name) Toen ik jaren later de daarin gepubli ceerde lijst van werken nog eens door nam ontdekte ik daarop de villa Van Voorst Vader aan de Karei de Grotelaan. Het leek slechts een kwestie van optellen, zo simpel als één en één twee is: de mooie indrukwekkende villa was blijkbaar van Geluk. Een zeer opmerke lijke villa binnen het oeuvre van deze architect, dat wel, en daarom zeker een vermelding in het artikel in het Historisch Jaarboek waard. Vrij snel na het verschijnen ervan schreef Matthijs Struijs dat de afgebeelde villa niet het huis van Van Voorst Vader was. Bovendien was het niet van de hand van Geluk, maar van Steensma. Ik was blijkbaar in mijn jonge jaren niet naar het huis van Frederique gegaan, maar had haar (en mijn kaplaarzen) bij buren van haar aangetroffen. Van Geluk weet ik het nodige.Van Steensma heb ik wel eens gehoord, maar ik zou zo gauw geen andere werken van hem kennen dan die ene villa, waarmee ik de mist ben ingegaan. Ook weet ik nog net dat hij met andere architecten onder leiding van Auke Komter en Willem van Tijen aan stedenbouw- 7. Badhuis A. aan de U.. -. Valeriusstraat, 1949 2. Badhuis A. aan de Valeriusstraat, 1949 3-4. Bungalow Baronielaan 3, 1969, gebouwd voor Ir.C.H. Buschman 5. Bungalow Baronielaan 5, 1968. 6. Bungalow Baronielaan 7, 1965, gebouwd voor P Poot

Musis | 2001 | | pagina 119