wFm liiV:*- feil '4$. Musis 162 Noch de 'vrienden' noch 'VIA', noch individuele kunstenaars mochten buiten lovende woorden rekenen op enige substantiële hulp. Tussen de vroege jaren zestig en jaren negentig vallen enkele parallellen te trekken. Het Stedelijk Museum was lelijk in de versukkeling geraakt en wat binnen Schiedam aan kunstenaars huisde en werkte was geheel op zichzelf aangewezen. De Beeldende kunst werd stiefmoederlijk behandeld en dus leek de tijd rijp om tot actie te komen en te trachten om vanaf een eigen platform de dialoog met bestuur en samenleving aan te gaan. Inmiddels zijn de tijden veranderd. Het Stedelijk Museum schudde onder het beleid van interim-directeur Pieter Tjabbes en directeur Diana Wind het stof van zich af en is druk bezig om zich opnieuw te profileren. Ook de afdeling Cultuur is actief geworden op het gebied van de beeldende kunst en daarnaast hebben zowel de Artoteek als Pand Paulus in meer of mindere mate een vast publiek aan zich gebonden. Het opdrachtenbeleid op het gebied van de beeldende kunst is versterkt en zowel binnen als buiten Schiedam is de belangstelling voor de beeldende kunst en toepassing ervan in de openbare ruimte beduidend toegenomen. Er zijn discussies aan de gang en wie het aantal manifestaties waarin de beeldende kunst op één of andere manier een rol vervult, zou willen aflopen heeft dagwerk. De noodzaak om culturele ontwikkelingen vanaf een eigen platform van kunstenaars te stimuleren is afgenomen. Maar dat zegt natuurlijk niets van de betekenis ervan. Die zou onverminderd groot kunnen zijn. Jolande Bosch is één van de nieuwe jonge bestuursleden van KunstWerkt en als zodanig medeverantwoordelijk voor het tentoonstellingsbeleid van Pand Paulus. Jolande Bosch; Iluust Werkt is een stichting die in het leven geroepen is om ruimte te scheppen voor gezamelijke initiatievenen krachtenbundeling. Het gevaar dreigt soms dat de organisatie verwordt tot een soort belangenvereniging die deelnemers van expositie- en verkoopmogelijkheden voorziet. Je merkt ook dat op die manier tegen manifestaties wordt aangekeken. Wat bedoeld was als stimulerende evenementen waarop de leden gezamenlijk tot initiatieven kwamen zoals een Blurp of Het Portiek dreigt nu te verzanden in gezamenlijke tentoonstellingen. Daar is niets op tegen als kwaliteit en inhoud maar het uitgangspunt zijn. De praktijk is echter dat voor sommige dit de enige tentoonstellingen zijn waaraan ze deelnemen. Dat is niet goed voor KunstWerkt en dat is niet goed voor de kunstenaars zelf. Je schiet er niks mee

Musis | 2001 | | pagina 162