163 Musis op als je expositielijst alleen maar tentoonstellingen in Schiedam vermeldt en dan nog uitsluitend tentoonstellingen betreffen die door de stichting zijn georganiseerd. In die ontwikkeling kon het gebeuren dat het accent op de jaarlijkse contributie die in het begin lag op het bijdragen aan de pot van waaruit activiteiten konden worden gefinancierd, verschoven is naar een bijdrage waartegenover een zekere persoonlijke prestatie van KunstWerkt moet staan. Hetzij in de vorm van een jaarlijkse groepstentoonstelling, hetzij in de vorm van individuele hulp bij het voorbreiden van exposities en het schrijven van persberichten en nieuwsbrieven. Op zich is daar niets op tegen maar het is niet de hoofddoelstelling van KunstWerkt.Wanneer de inhoud voorop wordt gesteld en de individuele economische belangen naar achteren worden geschoven, verandert ook het maatschappelijk functioneren van KunstWerkt. Dan ga je ertoe over om de beeldende kunstenaars in een heel ruime zin te betrekken bij de ontwikkeling van de samenleving. Dat is ook de belangwekkende gedachte achter een tentoonstelling als elders in de wereld en ligt in de lijn van het regeringsbeleid dat zoveel mogelijk van het collectief wil uitgaan'. Veel ruimte voor gezamelijke en individuele initiatieven op projectbasis. 'De functie van Pand Paulus zie ik het liefst in dit licht. Paulus is namelijk een ideale ruimte voor het experiment. De lijn die momenteel met de tentoonstellingskeuze is ingezet zou ik nog verder doorgetrokken willen zien. Op dit ogenblik richt Paulus zich op jonge ontwikkelingen in de beeldende kunst. Dat is uitstekend. Hoe meer hoe liever zelfs. Maar wat mij nog meer boeit is hoe kunstenaars deze ruimte zouden kunnen of willen gebruiken als onderdeel van hun werk. Ik zou me kunnen voorstellen dat kunstenaars door Paulus worden uitgenodigd om binnen dit kader een project te realiseren waarin ze volledig vrij worden gelaten. Het gaat dan niet alleen om hun werk, maar vooral hoe ze dit werk willen plaatsen in de relatie tot andere kunstenaars, tot andere kunstvormen of tot welk ander onderwerp dan ook. Het zou dan mede een ruimte kunnen worden waarin kunstenaars die experimenten ondernemen waartoe ze anders misschien niet kunnen komen omdat de ruimte, de middelen en de mankracht ontbreekt. Je kunt ook denken aan initiatieven die binnen het collectief worden ondernomen. Indertijd is het project 'Het Portiek' een groot succes geweest. Het is zonde dat het enthousiasme voor dergelijke ondernemingen is weggevloeid. Dat betekent absoluut met dat ik me tegen een regelmatige groepsmanifestatie of een kerstverkooptentoonstelling zou verzetten. In Pand Paulus zie ik graag meer gebeuren dan het af en toe bij elkaar hangen van bestaand werk. Experimenten in Paulus zullen misschien niet zoveel publiek trekken als een overzichtstentoonstelling, hoewel je daarover nooit zekerheid zult krijgen. Het Portiek was tenslotte ook in bezoekersaantallen een succes. Wat je daarentegen wel bereikt is dat je discussies op gang brengt en jonge kunstenaars de gelegenheid geeft om hun onderzoekingen op grotere schaal te doen. Kunst kan alleen gedijen als haar de ruimte wordt gegund om andere dingen te doen dan je van haar zou verwachten. En Paulus heeft daarvoor alle condities in huis'.

Musis | 2001 | | pagina 163