Dè redactie van dit tijdschrift eeft mij verzocht êen avondje 'te gaan stampen' met burgemeester drs. £.w. Stam van Vlaardingen. Ik neeïfrdeze eervolle opdracht gaarne aan. Zij biedt mij de gelegenheid om mijn kennis omtrent de nachtelijke horeca te actualiseren en de burgemeester om zijn uitspraak 'zuipen, pilletje, matten' (of woorden van gelijke 165 Musis Dl 01 .O CL 'Wat kijkje chagrijnig', maar mijn reactie 'Vind je het gek als ik jou zie' heb ik nooit durven testen. Ooit duwde iemand een pistool in mijn nek, maar dat was in Schiedam. De dader is later van een stelling afgedonderd, want God durft godzijdank nog wat Justitie in veel gevallen al lang niet meer doet: straffen. Liever legt de Vrouwe een alternatieve straf op: een reisje op de Rijn met gehandicapten, of zoiets. C De consumpties: Wat drinkt een burgemeester, die chemicus is? Ik denk bier. Hij weet als geen ander dat bier aminozuren bevat, een groep van 24 organische verbindingen die de bouwstenen vormen van de eitwitstoffen, gekenmerkt door tenminste één carboxylgroep (-COOH) en één aminogroep (-NH2), die aan hetzelfde koolstofatoom (a-koolstofatoom) gebonden zijn. Natuurlijk bevat bier ook alcohol - Stam zou zeggen ethanol - die ontstaat door gisting van enkelvoudige suikers in een waterige oplossing met behulp van saccharomycetes, maar het hoofdbestanddeel is toch water met een pH die idealiter 5,5 bedraagt. Zelf ga ik aan de whisky. De burgemeester zou zeggen: een door destillatie verkregen alcoholische drank van 40-42 procent. Verder zou hij uitweiden over deflegmatie, dampspanning, azeotropen, vacuümdestillatie en Raschig- ringen, maar eerlijk gezegd gaat dat mijn pet te boven. D De expeditie: Dit deel van het verslag moet om begrijpelijke redenen vertrouwelijk blijven. Mijn welgemeende excuses aan mijn familie, vrienden en collega's, die ik de afgelopen zaterdag met kleine leugentjes over de aard van mijn werk om de tuin heb moeten leiden. De kegel die jullie de volgende ochtend roken, was dus toch afkomstig van een alcoholische uitspatting en had niets te maken met zweet voeten. Over de staat, waarin de burgemeester thuiskwam, kan ik geen mededelingen doen. Dick van der Lugt heeft een ivekelijkse column in de Waterwegeditie van het Rotterdams Dagblad.

Musis | 2001 | | pagina 165