- Beneluxtunnel een Rivierpark ontstaan, waar bezoekers de eb- en vloedbeweging van de Nieuwe Maas kunnen ervaren. Als de A4 tussen de Beneluxtunnel en het Kethelplem wordt overdekt - en waarom niet meteen de Hoekse Lijn? - dan moet door een kunstmatige heuvel een directe groene verbinding ontstaan vanuit het Rivierpark naar de Poldervaart en Midden-Delfland. Hier geldt, nogmaals, dat het belang van van het Kethelplein tot de Beneluxtunnel en de Koningin Wilhelminahaven in Vlaardingen en van de Van Hogendorp- laan in Vlaardingen tot aan de Burgemeester Van Haarenlaan in Schiedam - en omvat alles dat hier tussen ligt, inclusief woonwijken: de Babberspolder, een deel van Nieuwland. Ook de sportparken aan weerszijde van de bestaande A4 liggen in Hoekpunt Noordwest. Door de historische ontwikkelingen is het niet vreemd, dat dit gebied pas nu volop in de belangstelling staat. Een stad groeit van binnenuit, concentrisch: zolang het kan komen er rondom nieuwe wijken, in steeds wijdere cirkels. Waar een stad de gemeentegrens naderde, was er de neiging pas op de plaats te maken, want anders moest je samenwerken met een ander gemeentebestuur. Nu de steden letterlijk tegen hun grenzen oplopen - in het Waterweggebied was Maassluis de eerste zijn ze tot samenwerking veroordeeld. En als het dan eenmaal moet en geprobeerd is, dan is het best prettig. Twee weken geleden vergaderden Schiedamse en Vlaardingse gemeenteraadsleden gezamenlijk over de toekomst van Hoekpunt Noordwest inclusiefVijfsluizen en de Hoekse Lijn. Ze spraken over de ontwikkelingsvisie voor dit gebied, gemaakt door de Stadsregio Rotterdam. Het doel van de visie is het stedelijk gebied rond het verkeersknooppunt Vijfsluizen intensiever te gebruiken. Het wordt nu gezien als een verza meling Testgebieden tussen de infrastructuur' maar binnen 25 jaar moet het omgetoverd zijn in een bedrijventerrein, vergelijkbaar.met Brainpark bij Kralingen. In de ontwikkelingsvisie wordt gesproken van 300.000 vierkante meter kantoor- en bedrijfsvloer, soms in gebouwen van zeventig meter hoogte. De bedrijven zullen werk bieden aan 12.000 mensen. Een groot deel van het gebied gaat op de schop. Als tegenhanger moet rond de monding van de - verdubbelde de Poldervaart toeneemt en niet te smal mag worden, ook bij station Nieuwland niet. Het gebied vraagt om een visie, zei Wim van de Poll van de Stadsregio Rotterdam tegen de raadsleden van Schiedam en Vlaardingen. De twee gemeenten moeten over hun grens heen kijken - en zonder noemenswaardige discussie lukte het wethouders Luub Hafkamp (Schiedam) en Kees van der Windt (Vlaardingen) om de politici mee te krijgen. Terecht maakten de Schiedammers zich zorgen over de Poldervaart, want in plaats van dat deze visueel wordt doorgetrokken tot de Vijfsluizerhaven, komt er pardoes een kantoorgebouw te staan. Wel een gebouw met maritieme of amfibische sferen,' probeerde Van de Poll, maar het ging er niet bij iedereen in dat de Poldervaart - de stille kracht van het plan - met een amfibisch gebouw een waardige afsluiting krijgt. Het was eenvoudig de bedoeling met. Er zou een Poldervaart terugkomen van Maas tot Schie. Het bewijst dat de Vlaardingse vrees terecht is: de economische factoren komen er sterker uit dan de natuur - termen als 'offensief groenbeleid' volstaan inderdaad niet.Volgens Benno Radema van de provincie Zuid-Holland is de aanvraag voor overkapping van de A4 ingediend bij het rijk, maar het wordt waarschijnlijk pas onder een nieuw kabinet duidelijk of er geld voor vrijkomt. Ondertussen kan het geen kwaad om de visie Hoekpunt Noordwest snel in te dienen bij rijk en provincie. Het brengt de overheden hopelijk op het idee, dat een nieuw streekziekenhuis op de A4, tussen de Hoekse Lijn en de metro naar Hoogvliet, een betere plek is dan bij station Nieuwland, waar het ziekenhuis - vanwege de verkeersconsequenties en de aantrekkelingskracht op andere gezondheidsdiensten - een regelrechte bedreiging vormt van de Poldervaart en wijk Bijdorp, die straks juist zo belangrijk zullen zijn. 169 Musis

Musis | 2001 | | pagina 169