Een les over wat mogelijk is in de schilderkunst Cees Straus Musis 170 Met de expositie van Jaap van den Ende trok het Stedelijk Museum in Schiedam een schilder aan die pal staat voor puur schilderkunstige begrippen. Het museum wil graag het patent hebben op dit soort schilderkunst, wat dat betreft is van den Ende geen vreemde in het Schiedamse kunstcentrum dat de laatste tijd gelukkig wat minder krampachtig naar een alles samenballend onderwerp in de kunst zoekt. Er zit ook ene duidelijk patroon in dit soort kunst: het gaat altijd om begrippen die een lang leven hebben, die voor een grote groep van kunstenaars opgaant en die ook nog eens een belangrijke groep bezoekers vertegenwoordigen. Door voor dit type schilderkunst te kiezen, kun je eindeloos variëren. Het komt er immers niet op aan of om het jong talent of gevestigde namen gaat. Zowel academieverlaters, gevorderde jongeren als meer gereputeerde avantgardisten hebben op dit ogenblik hun ziel en zaligheid aan de lucht van olie- en acrylverf verpand. Terwijl een wat oudere generatie zo langzamerhand de vruchten begint te plukken van wat ze sinds de jaren '70 toen ze de wederopstanding van het schilderstuk mochten meemaken, hebben gemaakt. Juist die laatste categorie zal keer op keer voor iets nieuws zorgen. Jaap van den Ende past met deze door conservator Roel Arkesteyn samengestelde expositie wonderwel in het museale beleid. Hij is geboren in 1944, en al jarenlang beslist geen 'veelbelovend talent' meer. In tegendeel, Van den Ende heeft een leeftijd dat hij zijn ooit gestelde ambities en talenten moet hebben waar gemaakt. Of dat zo is - hij schildert al zo'n 35 jaar, nadat hij in 1964 van de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag kwam - moet het pubhek in het algemeen maar uitmaken, door zijn exposities te bezoeken, zijn werk te kopen of er gewoon zijn waardering voor uit te spreken. Feit is dat Van den Ende met elke expositie er voor zorgt dat zijn werk ook daadwerkelijk gewaardeerd kan worden, om de eenvoudige reden dat het altijd kwaliteit uitstraalt. Altijd is hij op zoek naar nieuwe wegen, nieuwe vormen om zijn ideeën over de On the road, 1991, olieverf op linnen, 40 x 30 cm Stedelijk Museum De Lakenhal, Lelden Schenking mr. P. Cleveringa. Foto: Frits de Ftaan

Musis | 2001 | | pagina 170