De Popprijs Everard ter Haar Vijf jaar Popprijs Schiedam is een lustrum dat aandacht verdient: Zeker als mag worden vastgesteld dat er sprake is van een toenemend aantal deelnemers en groei in kwaliteit. Dit geldt overigens ook voor de organisatie achter de Popprijs. Gezegd mag worden dat de jaarlijkse Popprijs in de wijde regio een traditie heeft gevestigd. Podium Café 'de Graauwe Hengst' Lange Haven 28 3111 CG Schiedam Telefoon 010 4260566 Musis 178 Schrijven over muziekvoorstellingen heeft net als praten over voetbal zo z'n gevaarlijke kanten. Ook muziekoptre- dens zijn immers eenmalig, vluchtig en even ongrijpbaar als veranderlijk, precies als wedstrijden of theatervoorstellingen. Dat is ook het spannende van muziek- beleving. Het kan flink misgaan ot juist heel goed. Dat bleek ook dit jaar weer in bepaalde gevallen tijdens de verschil lende ronden van de Popprijs 2001. Beelden van optredens zeggen soms wat meer dan woorden, maar ook deze blijven beperkt in hun weergave van de beleving. Wel kun je wat beschouwend napraten over de ervaringen tijdens een uitvoering en de sfeer er omheen. Over het ontstaan en de voorgeschiede nis van de Popprijs heeft Auke Pol in het verleden reeds geschreven. Als vervolg op verregende Koninginnedag festivals in de Plantage namen Dick Makelaar en hij het initiatief voor de Popprijs in de huidige vorm. Nadien voegde ook Rene Westerhoff zich bij de vaste kern. De popprijsformule bestaat uit een soort afvalrace in 3 rondes: iedereen kan meedoen in de. voorrondes, waarna in een tweede ronde - met langere speeltijden per band - de finale selectie gemaakt wordt van drie erepodium kandidaten. De organisatie is eenvoudig gehouden en loopt bij uitvoeringen logistiek gesmeerd. Je staat te kijken hoe bij aanvang van een avond een paar mensen de berg apparatuur en toebehoren in no time hebben klaar staan en hoe ze een vlotte wissehng van optredende groepen regelen, soms vijf per avond, ieder met weer andere instrumenten en geluidseisen. Met de Graauwe Hengst (voorheen Podium/ Quibus) als vaste ruimte, de techniek in bruikleen van de muziekhandel en genoemd duo/trio als stuwende kracht met hulptroepen loopt de uitvoering als een swingende trein. Het evenement trekt vogels van zeer uiteenlopende muzikale pluimage, soms afkomstig uit verre steden als Raalte of Bergen op Zoom. Behalve een caleidoscoop aan muziekvormen zie je veel bands die technisch gewoon goed spelen, naast groepen die met originele en verrassende eigen stukken komen en groepen die het vooral moeten hebben van het optreden met een wervelende show, al of niet met bekende nummers en al dan niet in een pluimage van zonnebril, achteloos voorkomen of rare pruiken. Het competitieaspect van de Popprijs is op zich een voor kritiek vatbaar element maar bhjkt tegelijk ook grote aantrekkingskracht te hebben voor muzikanten. Het vormt een prikkel en stimulans om mee te doen, extra te repeteren of nog iets nieuws te schrijven.Voor sommigen telt de hoop op de hoofdprijs of het erepodium, maar voor allen telt zeker ook dat ze niet vrijblijvend optreden, bij wijze van

Musis | 2001 | | pagina 178