Het blijft natuurlijk heel moeilijk om een meetlat te hanteren bij zo uiteenlopende muzieksoorten 179 Musis muzikaal behang op een feestavond. De groepen willen zich met hun act en hun muziek manifesteren en verlangen terecht dat er kritisch naar hen gekeken en geluisterd wordt. Ze willen natuurlijk horen dat ze goed zijn, maar het oordeel van een serieuze jury vindt men ook best spannend. Naast de muzikale uitdaging heeft het meedoen niet zelden een belangrijk sociaal effect. Fanclubs worden gemobiliseerd, familie en kennissen opgetrommeld en met nieuwe en vertrouwde luisteraars valt er heel wat na te praten, ook over andere optredens. Een van de aardige dingen van het popevenement is de verrassing. Noch de organisatie noch het publiek weet wat het krijgt voorgeschoteld in de eerste ronden. De bewust gehanteerde vrije toegangsformule brengt met zich mee dat sommige optredens, achteraf gezien misschien best gemist hadden kunnen worden. Aan de andere kant blijft echter ook hier het verrassingselement aanwezig. Auke Pol heeft het in dit verband graag over 'ruwe diamanten', tegenover het gepolijste aanbod aan opnames uit het commerciële circuit. Opvallend is dat de organisatie van de Popprijs grotendeels liefdewerk is. Het draait allemaal op onkostenvergoedingen, wat sponsering en horecaomzet. Een anekdote van enkele jaren terug is in dat kader grappig: in een gemeentelijk overleg waar de Popprijs ter sprake kwam rees de vraag of de subsidie wel te verantwoorden was wanneer diverse popgroepen van (soms ver) buiten Schiedam verschenen. Het idee dat er in Schiedam leuke dingen kunnen gebeuren zonder subsidies paste nog niet direct in het denkraam. In de loop van de afgelopen vijfjaar is een groei te zien in het aantal deelnemers en ook wat verschuiving te zien in het type muziek, afhankelijk van modes. Dit jaar kwamen meer dan 50 aanvragen binnen en moest een extra avond ingelast worden om een redelijk deel van de muzikanten aan bod te laten komen. Het niveau van de meeste groepen was dit jaar behoorlijk hoog naar het oordeel van de jury die het daarmee niet eenvoudiger kreeg. Gevraagd naar plannen en wensen voor de toekomst zegt Auke dat het leuk zou zijn wanneer het aanbod van muziek soorten zich wat meer zou uitbreiden naar genres als 'wereldmuziek' en cross over. Wat hem betreft ziet hij ook graag een groter aantal vrouwen deelnemen en ook in de finale verschijnen. Over het Salomonsoordeel dat - gezien de formule van de Schiedamse Popprijs - nu eenmaal geveld moet worden is al eerder het nodige geschreven en gemopperd. Het blijft natuurlijk heel moeilijk om een meetlat te hanteren bij zo uiteenlopende muzieksoorten, van metalgeweld tot een dromerige ballade, en met al die verschillende kanten van het muziek maken. Tevoren zijn criteria van beoordeling weliswaar vermeld, maar hoe weeg je de muzikale originaliteit, het technisch kunnen en de wervelende presentatie tegen elkaar af. Door een jurysamenstelling met ook kenners van buiten het circuit en begrip voor verschil van opvattingen hjkt de organisatie redelijk geslaagd in haar taak. De juryleden pogen - los van hun eigen smaak - vanuit de gegeven muzieksoort

Musis | 2001 | | pagina 179